Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu Basın toplantısında soruları yanıtladı

Eroğlu Basın toplantısında soruları yanıtladı

Eroğlu Basın toplantısında soruları yanıtlıyor. Canlı takip.

 
 
Eroğlu Basın toplantısında soruları yanıtladı
İşte sorular ve özetle cevapları ;Görüşmelerin ucu açık bir şekilde devam etmesi ne ne diyorsunuz. Siz hükümette olsaydınız Belediye konusunda sizin tavrınız ne olurdu?


Ucu açık görüşme sürecinden artık kurtulmak gerekiyor. Kıbrıs konusunun tartışılmadığı bir tarafı kalmadı. Ucu açık görüşme sürecinden kurtulmanın zamanı gelmiştir. Biz görüşmelerin belli bir tarih çerçevesinde devam edip sonuçlandırılmasını zorlamaya devam edeceğiz. Nisan ayında müzakerelerin başlatılmasını istiyoruz.

Ben başbakan olsaydım, ilk sendikal grev ortaya çıktığında ben olayı bitierirdim. Olayı bu kadar uzatmazdım. Sendika ile hükümeti karşı karşıya getirmez gereğini yapardım. Belediye konusu gerksiz yere uzatılmıştır.


Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki bu sürtüşmenin devam etmesi konusunda ne söyleyeceksiniz.

Benim sayın başbakanla hiçbir sürtüşmem yok. Ben UBP içerisinden çıkmış bir kişiyim. benim de bazı konularda fikir beyan etme hakkım vardır: Her taraftan müdahalelerin yapıldığı bir ortamda Cumhurbaşkanının söylediği birkaç sözü abartmak bilinçli bir durumdur.

Başbakan sanki karşısındaki rakip aday benmişim gibi bana gazetelerde saldırmasına cevap verme yarışına girmiş değilim. Girmeyeceğim. Bu Türkiye ile Eroğlu arasında bir seçimdir haline getirlmeye çalkışılan UBP Kurultayı için söylenen sözler beni oldukça üzmektedir. Bunlar da bilinçli yapılan şeylerdir.

Benim için Eroğlu partiden kopmuyor hala ipleri elinde tutmak istiyor şekline çıkarılan haberler de kasıtlıdır. Ben Cumhurbaşkanlığım döneminde sade 5 kez bakanlar kuruluna gittim. Bunlarda 3 kez Görüşmelerle ilgili olarak biklgi vermeye,bir kez belediye konusu ile ilgili bir kez de bayramlaşmaya gitti.

Başbakan haftalık olağan görüşmelerimize bile katılmıyor. O yüzden hükümet işlerine karışıyor demelerini anlamıyorum.

Kurultaylar uzun zamandır yapılır ve her kurultayda farklı adayları destekleyen gruplar olur. ben 85 sonrası hemen heemen tüm kurultaylara katıldım ama beni desteklemeynleri dışlamadın. tahsin Beyin yanında olan 3 arkadaşımı kendi kabinemde bakan yaptır. Türkay Tokel Ersan Saner Hasan Bozer bunlara örnektir. Ben böylşe davrandım bir de İrsen Bey'in tavrına bakınız.

Kurultaylar yapılır ve biter sonra kerkes kucaklaşır yoluna devam eder.


Gevşek federasyon hakkında ne söyleyebilirsiniz. AKP ile aranızda bir sorun var mı?

Benim AKP ile aramda hiçbir sorun yok. Bazıları AKP yönetimi bana Cumhurbaşkanı olma demiş ama ben olmuşum diye bana küstüklerini söylüyorlar. Kesinlikle böyle bir konuşma söz konusu dahi olmamıştır. Hatta görüşmemizde bana seçimlerde başarılar bile dilenmiştir. Benim o seçimde rakibim Talat'tı o dönemde ben Talat ile çekişiyordu. Bu söylemleri o dönemde Talat dillendirmeye başlamıştı. O gün bugündür devam ediyorlar. Benim Türkiye'ye karşı bugüne kadar hiçbir yanlışım olmamıştır. Ben gençlerimizi Anavatan Türkiye sevdalısı yapmak istedim diye kendi ülkemde bile defalarca suçlanmış bir isnasım. O yüzden benim Türkiye ye karşı olduğumu söyleyenler büyük hata yapmaktadırlar.


Türkiye yetkilileri ilk tur öncesi de ikinci tur öncesi de buraya geldiler bu bir müdak-hale midir. Ve sizce neden Türkiye İrsen beye destek veriyorlar. Kaşif seçilirse bu ilişkilerde değişen birşey olur mu?

UBP Türkiye iktidarları ile işbirliğine her zaman önem veren bir parti olmuştur. UBP içerisinde bir tek milletvekili bile Türkiye'ye karşı değildir. Bunun bir müdahale olup olmadığını size bırakıyorum. Bunu medya yorumladı zaten. İrsen bey şöyle bir açıklaması olmuştur. Türkiyeden gelenler artık Cumhurbaşkanını ziyaret etmiyorlar o yüzden Cumhurbaşkanının temsiliyeti sorgulanmaluıdır. Böylesi sakat bir düşünce olabilir mi. Beni kimin ziyaret edip etmeyeceğine ziyarete gelenler karar verir. Bu beni ilgilendirmez. Ama bir Kurultaya meze yapılacak şeyler değildir bunlar.

Kurultay'da İrsen bey seçilirse bunu bir basamak yapıp sizin makamınıza göz dükmiş olabilir mi. Bu çekişmenin sebebi bu olabilir mi? KKTC Bağımsız bir devlet olarak dillendiriliyor ancak tüm parti liderleri adeta Türkiye'ye şirin gözükmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

2015 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine herkes aday olabilir. Parti İrsen Beyi aday gösterirse o da alabilir. Ancak bundan önce parti ve hükümetle ilgili yapması gereken çok işleri var. Önce ülkeyi güllük gülistanlığa getirmesi ardından aday olmayı düşünmesi gerekmektedir. Bunlardan önce ama önünde çok daha önemli bir Kurultay sınavı var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha uzun zaman var o yüzden önce önündeki pilavı yemesi lazım.

Eroğlu hegemonyası diye birşeyden bahsediyorlar böyle birşey var mı?

Böyle bir hegemonya yoktur. Böyle bir hegemonya kurma niyetinde de olmadım. Benim en büyük zenginliğim UBPlilerin bana duyduğu sevgidir.
Ben kendine defalarca söyledim benim ne yaşım ne konumum geri dönmeye müsait değil ben senin rakibin değilim. Bu kadroyla başbakanlık yapmaya çalışırsan yapamazsın. Bir karar verirsen önce düşün sonra adımat sonra da geri dönme dedim. Ama dinleyen olmadı. Bundan sonra da kendisine fikir vermedim.

Partiler transferlerle değil tabanı ile büyür. Önemli olan yapılacak genel seçimde aldığın oy oranıdır. %44 le bir parti devralmıştır. Bu partinin oylarını düşürürsen parti senden hesap sorar. 6 transfer yaptım partiyi demekle parti büyümez.

Sanki 1990'ları yeniden yaşıyor gibiyiz. O zaman siz Denktaşla sürtüşüyordunuz bu gün Küçük'le o günleri bugünlere benzetiyor musunuz.

Cumhurbaşkanı bağımsız aday olmaya karar vermişti. Biz de kendisine karşı bir aday çıkarmadık.. O günlerde buna kaşı çıkan bir arkadaş daha partiden ayrılmıştır. Ve o arkadaşımız ancak 11 yıl sonra partiye geri dönebildi. O yüzden bunca yıldır mecliste olduğunu söylemesin.

95'te DP'yi kurdurdukları için UBP olarak da biz aday çıkardık. Denktaş beyle çok seçimde yarıştık ancak hiçbir zaman bu seviyelerde olmadık. Birbirimize saygısızlık da yapmadık.Kurultayı mutlaka bir kişi kazanacak. Ama BU ŞARTLARDA BU ŞARTLARDA kim kazacak..... 
20 Şubat 2013 Çarşamba 09:57
Okunma: 1230
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu