Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu "Bu yalanı söyleyene değil söyletene bakın"

Eroğlu "Bu yalanı söyleyene değil söyletene bakın"

Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 18 Nisan 2010'da gerçekleştiğine dikkat çekerek, LTB'ye söz konusu kaynağın aktarılması için LTB Meclisinin aldığı kararın ise 12 Mayıs 2010'da alındığını belirtti, yani söylenenler külliyen yalan"dedi...

 
 
Eroğlu

Yurdışındaki resmi temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Eroğlu Havalimanında düzenlediği basın toplantısında;

"Son günlerde  bazı gazetelerde yer alan, 18 Nisan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin LTB ile ilişkilendirildiği iddialara da değinerek, bunları söyleyenler ve söyletenler var ancak bunların farkındayız dedi.

Eroğlu ; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 18 Nisan 2010'da gerçekleşti, LTB'ye söz konusu kaynağın aktarılması için gerekli olan Belediye Mecli kararı ise 12 Mayıs 2010'da gerçekleşen toplantıda alınmıştır.

Dolayısı ile söz konusu paranın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığına yönelik sürdürülen bilinçli karalama kampanyası külliyen yalandır dedi.

LTB'de yaşanan sorunlara da değinen Cumhurbaşkanı sorunların bir an önce aşılması gerektiğine dikkat çekerek,  hükümetin bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.  


haberkktc muhabirleri tarafından yapılan bir araştırma olayın gerçek yüzünü ortaya çıkardı.

İşte Borçlanmanın nasıl yapıldığının perde arkası;


Belediye çok sıkışık mali bir dönemden geçiyordu. Bu maksatla Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları belediyenin borçlanabilmesi için dönemin Bakanlar Kurulundan borçlanma yetkisi için onay talep etti.

Konuyu görüşen Bakanlar Kurulu 8 Nisan 2010 tarihinde Belediye Meclisininden onay alınması koşulu ile borçlanmaya onay verdi.


Belediye Meclisi konu ile ilgili olarak toplandı ve 12 Mayıs 2010 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesinin 10 Milyon Sterlig borçlanma yapmasını karara bağladı.

Bu kararın ardından Lefkoşa Türk Belediyesi borçlanmayı gerçekleştirdi.


Cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştiği düşünülürse söz konusuhaberlerin gerçekle bağdaşmadığı da ortaya çıkmış oluyor.

haberkktc özel


İşte Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Ercan Havalimanında gerçekleştirdiği basın toplantısının geniş özeti


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa'da yoğun yağışlarla yaşanan üzücü olaylar sonrasında artık çöplerin şu ve ya bu şekilde toplatılması gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya olunduğunu vurguladı. 

Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi ile BES arasında bir uzlaşıya varılmasını, belediye çalışanlarının da alması gereken maaşlarını alma imkanı doğmasını ve bu sorunun kendiliğinden çözülmesi temennisinde bulunarak, "Bu arada tabii ki hükümetimize de düşen görevler olduğunu bir kere daha tekrarlamak istiyorum" dedi. 


Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine para aktarıldığı iddiaları ile ilgili olarak da, "bu söylenenlerin gerçekle hiçbir alakası yoktur, art niyetle söylenen veya söyletilen sözler olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim" diye konuştu. 


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, konferans vermek amacıyla gittiği Konya'daki temaslarını tamamlayarak bugün KKTC'ye döndü. THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul üzerinden KKTC'ye gelen Eroğlu'nu, Meclis Başkanı Hasan Bozer ile diğer yetkililer karşıladı. 


ATALAY İLE GÖRÜŞTÜ


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ercan Havalimanı VİP Salonunda, temaslarını tamamlayan ve KKTC'den ayrılmak üzere Ercan'a giden Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile de görüşme olanağı buldu.


Bir süre süren sohbetin ardından Beşir Atalay Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu VİP Salonundan aracına kadar uğurlayarak, uçağa geçti. Atalay'ı, Türkiye Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve diğer yetkililer uğurladı.


KONYA TEMASLARI


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Konya dönüşü basına yaptığı açıklamada, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörünün davetlisi olarak Konya'ya gittiğini, burada büyük ve samimi bir ilgi gördüğünü kaydetti.Konya'da Vali, Belediye ve Üs Komutanlığını ziyaret ettiğini, ayrıca Türkiye'de bulunan en büyük hava üssünü de ziyaret etme fırsatı bulduğunu ifade eden Eroğlu, aynı gün "Kıbrıs'ın Dünü Bugünü ve Yarını" konulu bir konferans verdiğini anımsattı. 


Eroğlu, burada Kıbrıs gazileriyle de karşılaştığını, konferansın ardından gazileri binalarında ziyaret ettiğini, ardından Mevlana türbesini, Mevlevi tesislerini gezdiklerini anlattı. Akşam da MÜSİAD'ın konuğu olarak yemeğe katıldığını ve Kıbrıs ile ilgili konferans verdiğini belirtti. 


LEFKOŞA'DAKİ EYLEM


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, dün KKTC'de ve Lefkoşa'da bazı sıkıntılar yaratacak yoğun yağışlar olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:"Yağmurun bazı tıkanıklıklar ve taşkınlar yaptığı bilgime geldi. Bunlar tabii üzücü olaylar, inşallah bu belediye ve çöplerin toplanmasıyla ile ilgili bir uzlaşıya varılır, belediye çalışanlarının alması gereken maaşlarını alma imkanı doğar ve bu sorun kendiliğinden çözülür. 


Bu arada tabii ki hükümetimize de düşen görevler olduğunu bir kere daha tekrarlamak istiyorum. Zaten Türkiye'ye gitmeden önce de yaptığım bir konuşmada 'artık hükümetin bir imkan sağlayarak veya belediyenin borçlarını yapılandırarak çalışanların maaşlarını ödeme durumunda olması gerektiğini' ifade etmiştim. Bu konuda konuşurken de herhangi bir art niyetle değil, tamamen doğması muhtemel tehlikeleri düşünerek böyle bir uyarıda bulunmuştum. Tabi benim yaptığım, olması muhtemel olayları gördüğüm için bir uyarıydı, nitekim yağmurun yağmasıyla da beklemediğimiz sıkıntılar yaşandı. İnşallah bu sıkıntılar bugün-yarın hallolur diye düşünüyorum."


TEMİZLİK YAPAN BELEDİYELERE TEŞEKKÜR


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bazı belediyelerin Lefkoşa'da temizlik çalışması yaptığının anımsatılması üzerine de, Lefkoşa'daki çöplerin taşınmasına yardımcı olacak belediyelere teşekkür etti.  Daha önce de bu yönde açıklamalar yapıldığını ancak sendikanın baskısı üzerine yapılamadığını, ancak bu duruma gelindikten sonra bu hareketi başlatan belediye başkanlarına teşekkür eden Eroğlu, artık bu çöplerin şu ve ya bu şekilde toplatılması gerektiği gerçeğiyle karşı karşıya olunduğunu vurgulandı. 


CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE PARA AKTARILDIĞI İDDİALARI


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün bazı gazetelerde "Eroğlu'na Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kalemden para aktarıldığı" iddialarına da cevap vererek, yazılı açıklama yapmasına rağmen halen bazı kesimlerin bu yalanı kullanmaya devam ettiğini kaydetti. 


Eroğlu, eğer bu işi olmuş gibi göstermeye çalışanlar biraz araştırma zahmetine katlanmış olsalardı, Bakanlar Kurulu'ndan Nisan ayında alınan kararın; Lefkoşa Türk Belediyesi'nin 10 milyon sterlin borçlandırılması yönünde olduğunu görebileceklerini kaydetti ve şunları söyledi:


"Yalnız şöyle bir şart vardı; bu paranın tedariki için Belediye Meclis üyelerinin karar alması şartı, bu karar ile birlikte alınmış ve o kararla birlikte yazılmıştı. Eğer yine biraz araştırma zahmetine katılmış olsalardı, Belediye Meclisi 12 Mayıs tarihinde toplanmış ve bu kararı almıştır. Belediyenin elinde sağa sola dağıtacak para o gün Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yoktu. Biz aslında belediye çalışanlarının mağdur olmaması için bu kararı almıştık ama şartlı almıştık, Belediye Meclisi'nin onaylaması şartı ile. Çünkü Belediye Meclisi'ni, Bakanlar Kurulu'nun baypas etmesi mümkün değildi. 


Onun için bu söylenenlerin gerçekle hiçbir alakası yoktur, art niyetle söylenen veya söyletilen sözler olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim."


 
13 Mayıs 2012 Pazar 09:51
Okunma: 914
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu