Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu, Çekova Heyetini Kabul Etti

Eroğlu, Çekova Heyetini Kabul Etti

Eroğlu: "bir Turizm Ve Üniversite Ülkesi Olan Kktc'de Çevrenin Korunması Çok Önemli" .

 
 
Eroğlu, Çekova Heyetini Kabul Etti
"SİZLERLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIM"


Lefkoşa, 11 Nisan 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Çevre Koruma Vakfı'ndan (ÇEKOVA) bir heyeti kabul etti.


Kabulde konuşan Çekova Başkanı Kenan Atakol, 2002 yılında kurulan ÇEKOVA'nın amaçlarının; çevre kirliliği ile mücadele etmek, ülkenin doğal güzelliklerini korumak ve çevreye karşı bir duyarlılık oluşmasını sağlamak olduğunu ifade etti.


Yaptıkları çalışmalar ile çevreye karşı bir duyarlılık oluşmasını sağladıklarını düşündüğünü ifade eden Atakol, toplumun çevreye karşı duyarlı olmasına rağmen çevre kirliliği ve doğanın tahribatının endişe verici seviyeye ulaştığını belirtti.


Toplumun bunu gördüğünü ve tüm sivil toplum örgütlerinin, bu yönde mücadele verdiğini ifade eden Atakol, bu konuda önemli olan ve griye kalanın yetkili mercilerin bu soruna el atması olduğunu kaydetti.


Atakol, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu konuda önderlik yapmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ABD'de 60'ın üzerinde milli park olduğunu ve her cumhurbaşkanı görevden ayrılırken bir milli park daha ilan ettiğini anlattı.


KKTC'de ise milli park ilan edildiğini ancak bugün gelinen noktada milli parkın yok edilmek istendiğini savunan Atakol, "Bunlar bizim zenginliklerimizdir, geleceğimizdir, bunarlı tahrip edersek ülkede yaşam da zor olur" diye konuştu.


KKTC'de turizm, eğitim ve sağlık alanında yatırım yapmak gerektiğini dile getiren Atakol, çevreyi kirletecek, tahrip edecek yatırımların Kıbrıslı Türkler'i bir yere götürmeyeceğini vurguladı.


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuşmasında, ÇEKOVA'nın çevreye olan hassasiyetini bildiğini, kendisinin de Başbakan iken çevreyle ilgili bakanlıklar kurduğunu hatırlattı ve amaçlarının çevreye karşı duyarlılığın artırılmasını sağlamak ve ilgili bakanlık bünyesinde çevreyle ilgili olayların takibinin sağlanması olduğunu kaydetti.


Halkta çevreye karşı duyarlılığının her geçen gün arttığını memnuniyetle gördüğünü ifade eden Eroğlu, bir turizm ve üniversite ülkesi olan KKTC'de çevrenin korunmasının çok önemli olduğunu vurguladı.


KKTC'ye gelen turistlerin ülkelerine döndüklerinde zaman zaman kendilerine mektup yazıp çevre kirliğinden şikayet ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, turistlerin bu konuda hassas olduğunu kaydetti.


KKTC'nin turist sayısını artırma hedefinde olduğu göz önünde bulundurulursa, çevre konusunda hassas davranmak gerektiğini belirten Eroğlu,  petrol dolum tesisi konusuna halkın gösterdiği hassasiyete işaret etti ve son zamanlarda başka hiçbir olaya toplum genelinde bu kadar büyük hassasiyet gösterildiğini söyleyemeyeceğini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, ÇEKOVA'ya çevreyle ilgili duyarlılık ve çalışmalarından dolayı teşekkür de etti ve işbirliğine hazır olduğunu söyledi.