Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu KAR-İŞ yönetimini kabul etti...

Eroğlu KAR-İŞ yönetimini kabul etti...

Eroğlu "Hristofyas ile ticari araç geçişleri konusunu görüşüp, bu işi bir raya oturtacağız1 dedi.

 
 
Eroğlu KAR-İŞ yönetimini kabul etti...
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ticari araçların karşılıklı geçişi konusunda Güney - Kuzey münasebetinin bir raya oturması gerektiğini ve kendisinin bu konuyu Rum liderle görüşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (Kar - İş) yönetim kurulu ile görüştü.

Taksi konusunu Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştüğünü kaydeden Eroğlu, Rum liderden bu konudan tedirgin olduğu ve ilgili bakana da gerekli araştırmayı yapmak üzere direktif verdiği yönünde bir yanıt aldığını söyledi. Rum lidere "Bu konuda tedbir alınmaması halinde Kuzey'de engellenemeyecek bazı olayların olabileceği" yönünde bir görüş söylediğini kaydeden Eroğlu, Rum şoförlere tanınan hakların aynen Türk şoförlere de uygulanması gerektiğini belirtti.

Eroğlu, Güney'den gelen gerek taksilere, gerek turist taşıyan otobüslere gerekli kolaylığı gösterdiklerini, ancak bunun karşılığını görmediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "bu konuyu Rum liderle Perşembe günü yeniden görüşeceğiz" dedi.

Taşıma işinde paylaşma kavgasının olmasının normal olduğunu, ancak kaçak işletmelerin doğru olmadığını kaydeden Eroğlu, herkesin kendi işini yapması halinde bu gibi tartışmaların da son bulacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümetin bu konuda tedbir almaya çalıştığını, ancak arzulanan engellemenin gerçekleşememesinden dolayı daha sıkı bir çalışma gerektiğini kaydetti.

TOPALOĞLU

Kar - İş Başkanı Fuat Topaloğlu ise konuşmasında, "ciddi bir kriz içindeki" sektörlerinin "ticari araçların Güney Kıbrıs'a geçişleri" ve "kaçak taşımacılık" gibi iki önemli sorunu bulunduğunu söyledi.

Güney'e geçişlerle ilgili olarak üyeler arasında çok ciddi bir huzursuzluk bulunduğunu kaydeden Topaloğlu, bu konuda Cumhurbaşkanlığı'ndan destek ve yardım beklediklerini belirtti.

Topaloğlu, "Çok ciddi mağduriyetimiz vardır. 23 Nisan 2003'den günümüze kadar yaklaşık 11 bin Euro'luk zarara uğradık" dedi.

Hem Kuzey'den Güney'e, hem de Güney'den Kuzey'e, bütün turist akışlarının Rum otobüslerince yapıldığına işaret eden Topaloğlu, dönem dönem bir takım girişim ve çalışmalar yapıldığını ancak Güney Kıbrıs'ın imkansızı istediğini söyledi.

Toplaoğlu, "Bizim sınır kapımızdan geçerken, KKTC yasalarının onlara da uygulanmasını istiyoruz. Onlar istedikleri saat Güney'den Kuzey'e geçebiliyorlar. Geçmiş dönemlerde iyi niyet göstergesi olarak buna müsaade edildi, ancak sektör olarak çok ciddi sıkıntıdayız ve moral açısından çok kötü durumdayız" dedi.

Kapılar konusunda çalışma başlatılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Topaloğlu, bunun biran evvel tamamlanması talebinde bulundu.

Fuat Topaloğlu, ülkede kaçak taşımacılık yapanların sayısının, kayıtlı taşımacıları geçtiğine ve her geçen gün arttığına işaret ederek, bu yönde çok girişimde bulunduklarını ancak hiçbirinin sonuçlanmadığını söyledi.

Topaloğlu, engin deneyim ve tecrübesinden dolayı Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu konuda da kendilerine yardımcı olmasını istedi.

 
10 Mayıs 2011 Salı 20:39
Okunma: 933
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler