Ana Sayfa » Kıbrıs » EROĞLU "KIBRIS KONUSUNDA" GİRNE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

EROĞLU "KIBRIS KONUSUNDA" GİRNE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir anlaşmaya varmanın yerinin müzakere masası olduğu ancak Rum tarafının sürekli ön koşullarla masaya oturma çabası içerisine girdiğine dikkat çekti.

 
 
EROĞLU

 

(T.A.K.): 

"Müzakere masasına getirilen önerilerin artık saklanması gerektiğini düşünmediğini;  çözüm yönünde zorlama yapılacak diye de Rumların her istediğinin yapılmasının da  doğru olmadığını belirten Eroğlu, "müzakerelerle ilgili halkıma zerre kadar yalan söylemedim. Rum tarafı daha masadan kalkmadan Rum basınına bilgi veriyor. Ben gerçekleri söylediğim için beni tenkit edenler var? dedi.

Eroğlu, "Kıbrıs konusunda? başlattığı bilgilendirme toplantıları çerçevesinde bugün de Girne halkı ile buluştu.

"BİR ANLAŞMAYA VARMANIN YERİNİN MÜZAKERE MASASI??

Pia Bella Hotel'de gerçekleştirilen toplantıda Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis'in anlaşmama için her türlü oyunu yaptığını dile getirerek, bir anlaşmaya varmanın yerinin müzakere masası olduğunu, fakat anlaşmanın Rum tarafının  her istediğini vermek  olmadığını  vurguladı.

Bazı eleştirilere de cevap veren Eroğlu, sürekli Rum Liderin çözüm yönünde zorlanması gerektiğinin dillendirilmesinin de doğru olmadığını dile getirerek, "müzakere masasına getirilen önerilerin artık saklanması gerektiğini düşünmüyorum? dedi.  Zorlama yapılacak diye de Rumların her istediğinin yapılmasının doğru olmadığını belirten Eroğlu, "Ben hiçbir zaman halkıma yalan söylemedim. Beni aktif siyaset hayatımda herkes bilir? şeklinde konuştu.   

"ADAYLIĞIMI 15 KASIM TÖRENLERİNDEN SONRA DEĞERLENDİRECEĞİM??

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmama kararını, 15 Kasım KKTC'nin Kuruluş yıldönümünden sonra verip açıklayacağını yineleyen Eroğlu, bir siyasi partinin desteğini alarak seçimlere gitmenin önemine dikkat çekti.

Eroğlu, UBP'nin içerisinde yeni simaları görmekten memnun olduğunu da ifade etti.

"UBP'nin toparlanıyor olması sevindiricidir. UBP zaten muhalefette çok kalamaz? ifadelerini kullanan Eroğlu, mutlaka kırgınlıkların olduğunu, fakat kırgınlıkların sandığa taşınmaması gerektiğini söyledi. Bugün gördüğü bu coşkudan da memnun olduğunu kaydetti.

"ANASTASİADİS SÜREKLİ ÖN KOŞULLARLA MASAYA OTURMA ÇABASINDA?

Kendisinin Cumhurbaşkanı seçildiği dönemden itibaren sürekli "uzlaşmaz? diye yansıtılmaya çalışıldığını söyleyen Eroğlu, göreve geldiği ilk günden itibaren müzakerelere kalındığı yerden devam edilmesi tahhaatünü verdiği,  fakat Anastasiadis'in sürekli ön koşullarla masaya oturma çabası içerisine girdiğine dikkat çekti.

Rum tarafının cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra "Ortak açıklama? metni bahanesiyle yaklaşık bir sene sonra masaya oturulduğunu anımsatan Eroğlu, "gelmiş geçmiş tüm Rum liderlerin halkına yıllarca Kıbrıs konusunda yalan söylediğini? belirtti.

"ORTAK ZENGİNLİKTE BİZİM DE HAKKIMIZ VAR?

Kıbrıs'ın ortak zenginliklerinde Kıbrıs Türk halkının da payı olduğunu herkesin bildiğini dile getiren Eroğlu, doğal gaz konusunda kazıya başlandığı zaman, ortak komite kurularak çalışma yapılması gerektiği yönünde  öneri sunduklarını hatırlattı.

Diğer öneri olan, doğal gazın Türkiye üzerinden geçirilmesi önerisinin de reddedildiğini söyleyen Eroğlu, Anastasiadis'in doğal gaz konusunu masada tartışmayacağı yönündeki açıklamalarını da anımsattı.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının, şimdi de Türkiye’nin  Akdeniz’e gönderdiği sismik araştırma gemilerini çekmesini, masaya oturmak için önkoşul gösterdiğine işaret ederek  “ön koşullarla bu iş olmaz... Rumları bizimle anlaşma düşüncesinde değil... Doğal gaz meselesini de sürekli ortaya atıp sürece sekte vuruyorlar” dedi.

Rumların, müzakere masasına geri dönmesi için Kıbrıs Türk tarafından taviz beklediğini söyleyen Eroğlu, Kıbrıslı Rumların Türk araştırma gemisinin bölgeden 3 aylığına çekilmesini talep ettiğini ancak, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruma amacıyla araştırmayı KKTC adına yapmasından dolayı, bunun mümkün olamayacağı kaydetti.

Müzakere masasından kaçanın Rum tarafının olduğunu tekrarlayan Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de, “Eroğlu masadan kaçmadı Rumların müzakere masasına gelmesi bekleniyor” şeklindeki açıklamalarına  dikkat çekti.

Eroğlu, müzakerelerin devam etmesi için Türklerin gösterdiği çabanın artık dünya tarafından görülmesi gerektiğini kaydetti.

MÜLKİYETLER...

Kıbrıslı Türklerin, mülkiyet konusundaki ilkelerinin takas, tazminat ve iade olduğunu kaydeden Eroğlu, mümkün olduğu kadar az insanın yer değiştirmesini istediklerini belirtti. Kıbrıslı Rumların, Türkiye’nin garantörlüğünün de kaldırılmasını ve adada BM Güvenlik Konseyi’nin görev yapmasını istediğini dile getiren  Eroğlu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden asla vazgeçmenin mümkün olmayacağını kaydetti.

YÖNETİM KONUSU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Rumların, anlaşma durumunda olası devlet başkanının her zaman Rum; başkan yardımcısının her zaman Türk olmasını ve seçimlere tek listeyle gidilmesini istediğini belirtti.

Başkan Yardımcısı Kıbrıslı Türk’ün, nüfusça fazla olan Kıbrıslı Rumların tercih edeceği bir aday olacağını; bunun da kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Eroğlu, Rumların salt çoğunlukla karar alınmasını da istediklerini kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafı olarak, varılacak bir antlaşmanın Avrupa Birliği içerisinde birinci hukuk olması ve derogasyonlar verilmesini istediklerini söyleyen Eroğlu, bunun da nedeninin bir antlaşmadan sonra Kıbrıslı Türklerin mahkemelerde süründürülmesinin önüne geçilmesi olduğunu belirtti.

“ULUSAL KONSEYİ  KARAR MERCİ YAPTI”

 Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’i karar merci yaptığını, bunu da her platformda bahane olarak kullandığını belirtti.

Masaya oturmak için artık bir ön koşulun kabul edilemeyeceğini kaydeden Eroğlu, bu ön koşulların içinden çıkmanın da mümkün olamayacağını kaydetti.

“RUMLAR ZAMANA OYNUYOR...MUHATAPLARI KIBRISLI TÜRKLER”

Rum tarafının zamana oynadığının herkes tarafından bilindiğini dile getiren Eroğlu, yıllardan beri müzakere masasında olunmasına rağmen Rumların sürekli muhatabının Türkiye’ymiş gibi davranmasının doğru olmadığını, müzakere masasındaki muhatabın Kıbrıslı Türkler olduğunu kaydetti.

“TEK AMAÇLARI AB’YE GİRMEKTİ…İSTENEN TAVİZLER…”

Rumların her söylediğinin gerçekmiş gibi algılanmasının doğru olmadığını söyleyen Eroğlu, toplumdaki bazı kesimlerin söylemlerini  eleştirerek, Kıbrıslı Türklerin de kendi çıkarlarını düşünerek konuşması gerektiğini belirtti. 

Rum liderlerinin daha önceki açıklamalarına bakıldığı zaman, tek amaçlarının Avrupa Birliği’ne girmek olduğu dile getiren Eroğlu, sürekli kendilerinden Rum Lider Anastasiadis’i ikna etmelerinin istendiğini, bu iknanın karşısında ise Rum tarafının ne tavizler istediğinin artık halk tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti.

“ÖNEMLİ OLAN ABD BAŞKAN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞMEKTİR”

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmelerinde yapılan eleştirilere de cevap veren Eroğlu, önemli olan Biden’in KKTC Cumhurbaşkanlığına gelmesi ve görüşmesi olduğunu, hangi salonda ağırlanıp ağırlanmaması yerine, müzakere heyetiyle yapılan toplantı olduğunu kaydetti.

“ARTIK YOLUMUZU ÇİZMEMİZ GEREK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin sürekli müzakere masasında çözüm beklentisinden dolayı sabırlarının taşmak üzere olduğunu belirterek, “artık bizim de yolumuzu çizmemiz gerek” dedi.

 
8 Kasım 2014 Cumartesi 14:42
Okunma: 1196
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu