Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu LTB'deki Durumu Değerlendirdi

Eroğlu LTB'deki Durumu Değerlendirdi

Eroğlu: "olaya Müdahil Olurken Belirttiğim Maksatlar Gerçekleşti".

 
 
Eroğlu LTB'deki Durumu Değerlendirdi
"BUNDAN SONRA BELEDİYE YÖNETİMİ, ÇALIŞANLAR İLE HÜKÜMET OLAYIN BİR DAHA TEKRARLANMAMASI İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMAYI BAŞLATMALI"


"ARTIK BU NOKTADAN SONRA OLAY BENİM OLAYIM DEĞİL ANCAK TABİİ Kİ ANLAŞMAZLIK YİNE DİZ BOYU BÜYÜTÜLÜR BAŞKA BAŞKA SORUNLAR ORTAYA ÇIKARSA BEN DE DURUMA GÖRE YENİ BİR HAREKET TARZI GELİŞTİRİRİM"


CUMHURBAŞKANI, HALKI, "BELEDİYE ÇALIŞANLARI DIŞINDA OLAYI BÜYÜTMEK, AKILLARINDA OLAN BAZI DÜŞÜNCELERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BUNDAN FAYDALANMAK İSTEYENLER BULUNABİLECEĞİ" KONUSUNDA DA UYARDI


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde (LTB) gelişen olaylara müdahil olurken çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, maaşlarını alabilmeleri, halkın sağlığını tehdit eden çöplerin toplatılması üzerinde durduğunu ve bunların gerçekleştiğini görmekten memnun olduğunu vurguladı.


"Bana göre hükümetin biraz daha cömert davranarak sendikanın maaş başta olmak üzere haklı olan taleplerine gerekli müspet yanıtı verip sorunu ortadan kaldırması gerekir" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, bundan sonra belediye yönetimi, çalışanlar ile hükümetin olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli çalışmayı başlatması gerektiğini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Artık bu noktadan sonra olay benim olayım değil ancak tabii ki anlaşmazlık yine diz boyu büyütülür başka başka sorunlar ortaya çıkarsa ben de duruma göre yeni bir hareket tarzı geliştiririm" ifadesini kullandı.


Belediye çalışanları dışında olayı büyütmek, akıllarında olan bazı düşünceleri gerçekleştirmek için bundan faydalanmak isteyenler bulunabileceğine de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkı bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği heyetini kabulü sırasında bir soru üzerine LTB ile ilgili son durumu değerlendirdi.


"OLAYDA ÜZERİNDE DURDUĞUM İKİ KONU"


Lefkoşa Belediyesi yönetimi ile sendika arasında, daha sonra ise sendika ile hükümet arasında olan olaylara, verilen ve yerine getirilmeyen sözlerle ilgili tartışmalara müdahil olurken üzerinde durduğu iki konu bulunduğunu anlatan Derviş Eroğlu, "Benim üzerinde durduğum, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, haklı bir istek olan maaşlarının ödenmesiydi. Bu konunun da son noktaya geldiğini görüyorum. Üzerinde durduğum ikinci konu ise sadece Lefkoşa halkı değil Kıbrıs Türk halkının sağlığını ilgilendiren çöp yığınlarının belediye çalışanları tarafından toplatılmasıydı" dedi.


Çöplerin toplatılmaya başlandığını, BES'in de diğer belediyelerin katkısıyla çöplerin toplanmasına katkı koyacağını öğrendiğini ifade ederek bunu 'memnuniyet verici' olarak değerlendiren Derviş Eroğlu, diyalogla her şeyin halledilebileceğini söyledi.


DİYALOG KOPUKLUKLARI


Lefkoşa Belediyesi ile ilgili olayda zaman zaman diyalog kopukluğu yaşandığını, bunlar düzeltilmeye çalışılırken de başka olaylarla karşılaşıldığı belirten Eroğlu, "Ben cumhurbaşkanı olarak tabii ki olaya en son müdahil olmaya çalıştım. Maksadım Lefkoşa'nın çöp yığınlarından kurtarılması, eylem içinde olan çalışanların da maaşlarını alabilmeleriydi. Bana göre hükümetin biraz daha cömert davranarak sendikanın maaş başta olmak üzere haklı olan taleplerine gerekli müspet yanıtı vererek sorunu ortadan kaldırması gerekir "ifadelerini kullandı.


Olaya müdahil olurken belirttiği maksadın şu anda hasıl olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bundan sonra belediye yönetimi, çalışanlar ile hükümetin olayın bir daha tekrarlanmaması için gerekli çalışmayı başlatması gerektiğini kaydetti.


"ÇALIŞANLARIN HAKLARINI ALMASI"


"Benim arzu ettiğim çalışanların haklarını almasıdır" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önceki gün Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nu çağırarak yapılması gerekenleri tartışıp düşüncelerini ortaya koyduğunu, sonuç olarak maaş konusunun şu yada bu şekilde halledildiğini öğrenmekten de mutluluk duyduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümetin bundan sonrasını kendi kuralları çerçevesinde görüşüp halletmesi gerektiğini ifade etti.


"Bana göre olayın büyük kısmı halledilmiştir" diyen Eroğlu, bundan sonra tarafların bir araya gelerek oturup konuşması, hükümetin taahhüt etiklerinin gerçekleşeceği şekilde diyalogun başlaması gerektiğini söyledi.


Eroğlu, sorunların diyalogla halledilebileceğini ancak demokrasilerde bir kişinin hakkının bittiği yerde diğerininkinin başladığının da göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.


"OLAYI BÜYÜTMEK VE FAYDALANMAK İSTEYENLER..."


Ne halkın mağdur olmasına ne de çalışanların maaş almamasına onay vermenin mümkün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "İnşallah gelinen nokta düşündüğümüz şekilde sonuçlanır ve daha büyük boyutlara taşınmaz" dedi.


Olayı belediye çalışanlarının dışında büyütme, akıllarında olan bazı düşünceleri gerçekleştirmek için bundan faydalanmak isteyenler bulunabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, halkı bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.


TAK


 
18 Mayıs 2012 Cuma 17:41
Okunma: 749
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)