Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu New York'ta Basın Toplantısı Düzenledi

Eroğlu New York'ta Basın Toplantısı Düzenledi

''ocak Ayında Artık Müzakerelerin Sonunu Göreceğiz''

 
 
Eroğlu New York'ta Basın Toplantısı Düzenledi
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gelecek yıl Ocak ayında Greentree'de yapılacak 5. üçlü görüşmeye ilişkin olarak ''Ocak ayında artık müzakerelerin sonunu göreceğiz'' dedi.  

Eroğlu, Greentree çiftliğinde 30-31 Ekim'de düzenlenen Kıbrıs görüşmelerine ilişkin olarak New York'taki Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Eroğlu basına yaptığı açıklamada, Ocak ayında Greentree'de yapılacak son zirvede görüşmeleri tamamlamak ve bir anlaşmaya varmak arzusunda olduklarını belirterek ''Bütün gayretimiz, bütün çalışmamız o yönde olacaktır'' dedi ve ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''OCAK AYINDA ARTIK MÜZAKERELERİN SONUNU GÖRECEĞİZ''

Genel Sekreter Ban'ın üçlü görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, ''son aşama'' gibi bir ifade kullanmasının önemine yönelik bir soru üzerine, Eroğlu, ''Biz özellikle son Cenevre toplantısında Sayın Genel Sekreterle yapmış olduğumuz görüşmede, bu görüşmelerin sonsuza dek devam edemeyeceğini söylemiştik ve Sayın Genel Sekreterin de bizim görüşümüze katılıp görüşmelerin sonsuza dek devam edemeyeceği yönünde açıklama yapması zaten bizi memnun etmişti'' dedi.

Greentree toplantısına gelirken ''artık sonu görmek, sürecin nereye gittiğini bilmek arzusunda olduklarını'' New York'a gelmeden önce de ifade ettiklerini belirten Eroğlu, Greentree'de ilk günkü toplantıda Kıbrıs Türk tarafı olarak ''önlerini görmek istediklerini, 43 yıldan beri devam eden görüşmelerin sonsuza dek devam edemeyeceğini'' söylediklerini vurguladı.

Eroğlu görüşmelerin uzadıkça her iki tarafta da anlaşma olamayacağı yönünde bir ümitsizliğin ortaya çıktığını dile getirerek, ''Onun için artık bunun bir sonu olması lazım, Sayın Genel Sekreterin yapmış olduğu açıklamada da 'end game' kelimelerini kullanması bizi memnun eden hususlardır. Ocak ayında artık müzakerelerin sonunu göreceğiz'' dedi.

ÇOKTARAFLI KONFERANS

Derviş Eroğlu, çoktaraflı konferansın yapılıp yapılmayacağına yönelik bir soru üzerine, Genel Sekreter Ban'ın yapmış olduğu açıklamada da buna atıfta bulunduğunu anımsatarak Ocak ayında yapılacak 5. üçlü görüşmenin ardından Genel Sekreter Ban'ın yapacağı açıklamada durumun ne olup olmayacağının görüleceğini belirtti. Eroğlu bu kapsamda, ''Bizim aldığımız mesaj bu doğrultudadır'' dedi.

Eroğlu, ''çoktaraflı konferans'' derken 4'lü veya 5'li zirveyi kastettiğini belirterek ''yani 2-3 garantör, İngiltere katılır mı katılmaz mı bilemiyoruz, Kıbrıs Rum tarafının lideri ve Kıbrıs  Türk tarafının lideri şeklinde'' diye konuştu.

DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMALAR

Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz aramalarının Greentree'deki görüşmelere nasıl yansıdığının sorulması üzerine Eroğlu, Genel Sekreterle yaptıkları üçlü görüşmede kendisinin ''Doğu Akdeniz'de sular ısınmaya başlamıştır, dolayısıyla bu bile bu anlaşmanın ne kadar süratle yapılması gereğini ortaya çıkarması bakımından önemlidir'' dediğini aktardı. Eroğlu, ''Biz de, Sayın Genel Sekreter de, Akdeniz'de bu petrol aramalarının, (müzakere) sürecinin hızlanmasını ve olumlu sonuçlanmasını gerektiren hususlardan bir tanesi olarak karşımıza çıktığı görüşünü paylaşıyoruz'' dedi.

Doğu Akdeniz'deki aramalarla ilgili olarak Eylül ayında Genel Sekretere sunduğu önerilerle ilgili bir soru üzerine ise Eroğlu, Hristofyas'a baştan bu aramalara girmelerinin müzakere sürecine menfi etkide bulunacağını söylediklerini, ertelemesinin istediklerini, ancak Hristofyas'ın bunu yapmadığını, aramaların başlaması üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte New York'ta kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yaptıklarını anımsattı. Bu kapsamda Genel Sekretere öneri sunduklarını da hatırlatan Eroğlu, ancak Rum tarafının ısrarını halen devam ettirdiğini belirtti. Eroğlu bu kapsamda KKKTC'nin yapması gerekenleri yapmaya devam edeceğini de söyledi.

''GREENTREE'DEKİ GÖRÜŞMELERDE HER KONUDA ÖNERİLERİMİZ OLDU''

Greentree'deki görüşmelerde her konuda önerilerinin olduğunu vurgulayan Eroğlu, ''Hatta Kıbrıs'taki son 2 görüşmemizde de bazı ilerlemelere neden olabilecek bazı açılımlar yapmıştık, yönetimde, güç paylaşımında, AB konularında, vatandaşlıkta, birçok konuda bazı adımlar atarak anlaşma arzumuzu açık ve net bir şekilde ortaya koyduk. Burada da gerek üçlü zirvede, gerekse Sayın Genel Sekreterin ekibiyle yapmış olduğumuz karşılıklı görüşmelerde bu önerilerimizi, düşüncelerimizi ve niyetimizi açık ve net bir biçimde ortaya koyduk, ve bunun sonucunun bir anlaşmayla bağlanması gerektiği üzerinde durduk. Bu bizim niyetimiz'' dedi.

Eroğlu, ''Gerek Kıbrıs'ta, gerekse tekrar Greentree'de yapacağımız toplantılarda bu yaklaşmaları, bu köprü kurucu önerileri daha da arttırarak sorunu çözmeye çalışacağız, bu bizim niyetimiz, arzumuz'' dedi.

HRİSTOFYAS

''Hristofyas'ın Kuzey Kıbrıs'la bir anlaşma yapabilecek siyasi gücü olup olmadığının sorulması üzerine ise, Eroğlu, Hristofyas'ın hükümetini kurarken, devam ettirirken yaşanan bazı sıkıntıların adada ''her iki halkın benimseyeceği bir çözümün bulunmasına engel olmaması'' düşüncesinde olduğunu belirtti.

Eroğlu, ''Ama bunu gerekçe olarak ortaya koyarsa böyle bir gerekçeyi de kabul etmememizin de mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum, çünkü artık anlaşmamak için gerekçe gösterme zamanı geride kalmıştır. Gerekçeleri ön plana çıkararak müzakereleri olumsuz yönde sonuçlandırmak bence doğru olmaz'' dedi.

Derviş Eroğlu her memlekette bu tür iktidar-muhalefet çekişmelerinin görülebileceğini, ama önemli olanın Hristofyas'ın Kıbrıs müzakerelerini birçok engellemelerden sıyrılarak sürdürmesi olduğunu, ancak bu şekilde anlaşmaya varılabileceğini söyledi.
 
2 Kasım 2011 Çarşamba 21:21
Okunma: 484
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu