Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu, Rumların AB Dönem Başkanlığını değerlendirdi

Eroğlu, Rumların AB Dönem Başkanlığını değerlendirdi

"Kıbrıs'ın Tarihine Olduğu Kadar Ab'nin Tarihine De Yeni Ve Tarihi Bir Hata Olarak Geçecek".

 
 
Eroğlu, Rumların AB Dönem Başkanlığını değerlendirdi
"KIBRIS RUM TARAFININ ÇÖZÜM KARŞITI TAVRI KIBRISLI TÜRKLERLE SİYASİ GÜCÜ VE ZENGİNLİĞİ PAYLAŞMAK İSTEMEMESİNDEN KAYNAKLANMAKTADIR"


"AVRUPA BİRLİĞİ'NDEN VE TÜM MEDENİ DÜNYADAN ADİL VE EŞİT MUAMELE BEKLİYORUZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralmasını "tarihi bir hata" olarak niteledi ve "adil ve eşit" muamele çağrısında bulundu.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" adı altında ve adanın tümünü temsil ettiği iddiasıyla Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı devralmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada "Bu, Kıbrıs'ın tarihine olduğu kadar Avrupa Birliği'nin tarihine de yeni ve tarihi bir hata olarak geçecektir" dedi.


"AB, KIBRIS RUM TARAFININ UZLAŞMAZLIĞINA BİR KEZ DAHA ARKA ÇIKTI"


24 Nisan 2004 referandumunda Birleşmiş Milletler'in kapsamlı çözüm planına 'evet' diyerek çözümle ilgili iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlar sürdürülürken, çözüm planını reddeden Kıbrıs Rum tarafının AB üyeliğine kabul edilmiş olmasının "vahim bir hata" olduğunu hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti:


"Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmasıyla buna bir yenisi eklenmiş olmakta, demokrasi, insan hakları ve hakkaniyet kuralları göz ardı edilmektedir. Bunu yapmakla Avrupa Birliği ayrıca Kıbrıs Rum tarafının herkesçe bilinen uzlaşmazlığına bir kez daha arka çıkmış bulunmaktadır."


"SİYASİ GÜCÜ PAYLAŞMAK İSTEMİYOR"


Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafı ile siyasi gücü ve zenginliği paylaşmak istemediğini de belirten Eroğlu, "Şunu herkesin bilmesini ve anlamasını istiyoruz: Zamanın BM Genel Sekreteri'nin de ilgili raporunda ortaya koyduğu gibi, Kıbrıs Rum tarafının çözüm karşıtı tavrı Kıbrıslı Türklerle siyasi gücü ve zenginliği paylaşmak istememesinden kaynaklanmaktadır" dedi


"(AB'NİN TAVRI)UZLAŞI ÜMİTLERİNİ ZEDELEMEKTEDİR"


Avrupa Birliği'nin tavrının uzlaşı olasılığını daha da azalttığını vurgulayan Eroğlu, "Avrupa Birliği'nden Rum tarafının bu tutumunu değiştirmeye yönelik cesaretlendirici adımlar beklerken, onların tek yanlı davranış ve faaliyetlerine olanak tanıması ve destek vermesi adadaki statükoyu daha da kökleştirmekte, uzlaşı ümitlerini zedelemektedir" ifadesini kullandı.


Rum tarafının adanın tümünü temsil iddiasıyla attığı her adımın, iki halk arasındaki mevcut güven eksikliğini daha da derinleştirdiğini belirten Eroğlu, "Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri ve adanın tümünü temsil etmediği yadsınmaz bir gerçektir. Diğer bir yadsınmaz gerçek ise Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir Kıbrıs Rum Devleti olduğu ve sadece adanın Güneyi'ne şamil olduğudur. Avrupalı dostlarımızın bundan sonra olsun bu gerçekler temelinde hareket etmelerini bekliyoruz" dedi.


(İZOLASYONLAR) DAHA İLERİ SAFHALARA TAŞINMAK İSTENMEKTEDİR"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Çağdaş dünyanın değerlerine ve AB'nin temel prensiplerine bağlı olan Kıbrıs Türk halkının söz konusu haksız ve dışlayıcı tutuma tepkilidir. Verilen sözler tutulmamış, alınan kararlar uygulanmamıştır. İzolasyon bütün hızıyla devam etmektedir. Kıbrıs Rum yönetiminin AB başkanlığını devralmasıyla bu daha ileri safhalara taşınmak istenmektedir. Hakkaniyet bunun neresindedir?" dedi.


ADİL MUAMELE ÇAĞRISI


AB ve uluslararası topluma adil muamele çağrısında bulunan Eroğlu, şunları ifade etti:


"Avrupa Birliği'nden ve tüm medeni dünyadan adil ve eşit muamele bekliyoruz. Hep birlikte bu haksızlıklara karşı mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz. Halkımızın bu konuda müsterih olmasını istiyor, dış dünyayı artık Kıbrıs gerçeklerini görmeye çağırıyoruz."


TAK


 
2 Temmuz 2012 Pazartesi 13:59
Okunma: 752
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu