Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu Temaslarını Değerlendirdi

Eroğlu Temaslarını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Bm Genel Sekreteri Ban İle Gerçekleştirdiği Görüşme Sonrası Basının Karşısına Çıktı. Eroğlu Türkevi'nde Yer Alan Basın Toplantısında önce Görüşmeye Dair Detayları Aktardı Ardından Da Türk Ve Yabancı Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı.genel Sekretere Çözüm İstencini Anlattıklarını Kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu Çözüm İçin Gerçek Bir Müzakere Ve Gerçek Bir Al Ver Süreci Gerektiğini Vurguladı..

 
 
Eroğlu Temaslarını Değerlendirdi

Eroğlu, "Böyle bir eksersiz üzerinde mutabakata varılacak bir zaman dilimi üzerinde yapılmalıdır ki sonuç getirici olsun. Çok taraflı bir toplantyı da Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'yi de masaya çağırmak çözüm şansı artıracaktır. Çok taraflı toplantı derken 3 garantör ülkeyi kastediyoruz. Rum tarafı Kıbrıs odaklı bir çözüm üzerinde durmakta ve Kıbrıs Türk ve Rumların çözüm bulmasını ima etmektedir. Ama yıllardan beri Kıbrıslıca bir çözüm arayışına rağmen bulamadığımıza göre, garantör ülkelerin de katılımı ile bir çözüm bulabileceğimiz iddiamızı sürdürüoruz ve sayın genel sekretere böyle bir imada bulunduk" dedi

Kıbrıs Türk tarafı olarak yeni bir çözüm ve anlaşma bulunabileceğini inancını dile getire Eroğu "Böyle bir müzakereye ve çalışmaya hazırız. Sonuç alıcı müzakerelerden kaçan Kıbrıs Rum tarafıdır. Rum tarafı tercihlerini statükonun devamından, Kıbrs Türk tarafını uluslar arası arenada suçlanmaktan ve izolasyonları sürdürmekten yana kullanmıştır" dedi..
Genel Sekreter ile izolasyonlar konusu ele aldıklarını dile getiren Eroğlu, bu konuda Genel Sekreter'den somut adımlar atması isteğinde bulunduğunu aktardı.
Eroğlu, "Güven artırıcı önlemeler konularını içeren komite çalışmaları vardır. İki taraf arasında eksik olan güvenin yeniden tesis edilmesi için komitelerden güven artırıcı sonuçlar alabileceğimize inanıyoruz." Dedi

Güney Kıbrıs'taki seçimlere de işaret eden Eroğlu Hristofyas'ın aday olmayacağını açıklarken, çözüm ile ilgili bir umut ışığı görmediğini ifade ettiğini aktararak, "4 yıldan beri Sayın Hristofyas ile devam eden müzakerelerden ne için sonuç alamadığımızı da, böyle bir ışık göremediği sözlerinin arkasında saklıdır" dedi...

Eroğlu, çözüme ulaşmak için en önce buna inanmak arzulamak ve çözüm yönünde adım atmak gerekirken, Hristofyas döneminde böyle bir adım görmediğini de vurguladı.
Şu anda mevcut adaylar arasında seçim kazanmaya en yakın ismin Anastasiadis olduğunu temennisin yeni başkanı masaya olumsuzluktan vazgeçerek ge3lmesi olduğunu belirtti.
Eroğlu basın toplantıısnda doğpalgaz konsunda sunduğu öneriye de değindi.

Genel Sektere Ban'a verdiği öneriye de değinen Eroğlu, "Geçen yıl doğal gaz konusunda sunduğumuz öneriyi güncelleştirerek yeniden sunduk.  Bugün Doğu Akdeniz havzasında önemli karbon yatakları keşfedilmiştir. Yakın tarih gösteriyor ki tüm bölge ülkelerinin hak ve çıkarları çerçevesinde kullanılması gereken havzalara eşit yaklaşılmadığında sorunlar çıkmaktadır. Küçük ama son derece stratajik olan Kıbrıs adasında karbon rezervlerinde her iki halk da hak sahibidir. Bu ancak iki tarafın işbirliği yapması ile mümkün olacaktır. Sunduğum önerinin içeriği buna dayanmaktadır.   Umut ederiz ki tekarar Rum tarafına uzattığımız bu barış elini sıkı turtarlar. Ve tekrar kurulacak müzakere masasında sonuç alıcı girişimler yapılır" dedi.

Cumhurbaşkanı açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularına da ayrı ayrı yanıt verdi.

Revize edilmiş yeni öneride farklılığın ürünün Türkiye üzerinden ihraç edilmesi konusu olduğunu söyleyen Eroğlu, yeni müzakere şekli ile ilgili "Bugüne kadar sürdürülen müzakerelerde Rum tarafı ucu kapalı, zamana limiti belli müzakere şeklini ve hakemliği kabul etmedi. Biz 1968'den başlayan müzakerelerinden sonuç alınmadığını dikkate alarak artık ucu kapalı olması gerektiğini ön plana çıkarıyoruz. 6 başlık vardır ve didik didik edildi. Garantiler konusu hariç tüm konular tartışıldı. Karşılıklı niyet varsa, belli bir zaman diliminde bu sorunu çözebiliriz" dedi...
Eroğlu, Güney Kıbrıs'taki seçim süreciyle ilgili olarak, "Tek parti hükümeti kuramaz. Anastasiyadis DİKO İLE BİR  çalışma içerisindedir. DİKO anastayisadisten daha katı bri partidir. Onu da tatmin edidci politikalar koymaya çalışıyor ki onun bir tanesi Hristofyasın sunduğu önerilerdir. Müzakere masasına öneri getirmezden önce meclisteki partilerin yüzde 70 onayı ile geçeceğini söyüyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu düzenlediği basın toplantısının ardından KKTC'ye dönmek üzere New York'tan ayrıldı.

 
29 Eylül 2012 Cumartesi 19:28
Okunma: 581
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu