Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu Ticaret Odası Yetkililerini Kabul Etti...

Eroğlu Ticaret Odası Yetkililerini Kabul Etti...

Eroğlu: "2013 Şubat Öncesinde Müzakereleri Devam Ettirip Sonuç Alınacağını Ümit Etmek Hayal".

 
 
Eroğlu Ticaret Odası Yetkililerini Kabul Etti...

"BU DÖNMEDE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİ GÜNDEME GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

"BAZI KOMİTELERİN GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERİ KONUŞMASINI, SEÇİMLERDEN SONRA DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPILMASINI İSTİYORUZ"

"DOWNER DE BİZİMLE AYNI FİKİRDE, RUM  TARAFININ NABZINI YOKLADI"

Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB Dönem Başkanlığını devralacağı dönem ile 2013 Şubat ayında Güney'de gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesindeki süreçte müzakereleri devam ettirmenin ve sonuç alınacağını ümit etmenin hayal olduğunu kaydetti ve bu dönemde güven artırıcı önlemleri gündeme getirmeyi düşündüklerini söyledi.

Müzakerelerdeki bazı komitelerin güven artırıcı önlemeleri konuşmasını, seçimlerden sonra ise yeni bir durum değerlendirmesi yapılmasını istediklerini ifade eden Eroğlu,  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmansı Alexander Downer'in de kendileriyle aynı fikirde olduğunu ve konuyla ilgili olarak Rum tarafının nabzını yokladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ticaret Odası yetkililerini kabul etti.

GÜNAY ÇERKEZ

Ziyarette konuşan Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu zaman zaman ziyaret ettiklerini ve değişik konularda görüş alış verişinde bulunduklarını anlattı ve yine Eroğlu ile bazı konuları paylaşacaklarını söyledi.

KKTC'nin önemli bir dönemden geçtiğine işaret eden Çerkez, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin 1 Temmuz'da AB Dönem Başkanlığını devralacağını hatırlattı ve Kıbrıs müzakerelerinin de bitti gibi göründüğünü belirtti.

Rum tarafının müzakereleri 2013 Şubat ayında yapılacak Başkanlık seçimlerine kadar uzatmak istediğini de ifade  eden Çerkez, bu dönemde ve 2013 yılından sonra ne gibi gelişmeler yaşanacağının  iş insanı için planlamalar yapabilmeleri açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Rum Yönetimi'nin AB Dönem Başkanlığı döneminde izlenecek yol haritasının da kendileri için önemli olduğunu belirten Çerkez, tüm bu konuları Cumhurbaşkanı Eroğlu ile konuşmak istediklerini söyledi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Ticaret Odası'nın ekonomik faaliyetler içerisinde olan ve Kıbrıs sorunu müzakereler gibi konularla detaylı bir şekilde ilgilenen bir kuruluş olduğunu kaydetti ve bir araya gelip bazı konuları tartışmanın önemli olduğunu söyledi.

Ekonomi ile ilgilenen kesimlerin KKTC'nin ve müzakerelerin geleceği konularıyla da ilgilenmesinin doğal olduğunu ifade eden Eroğlu, bütün uğraşlarının herkesin kabul edebileceği  bir anlaşmaya varmak olduğunu, müzakere masasında zaman zaman esneklik göstermelerinin sebebinin de bu olduğunu  dile getirdi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB Dönem Başkanlığını devralacağı tarihin yaklaştığını, Güney'de Başkanlık seçim propagandalarının erken başladığını, Hristofyas'ın aday olmayacağını açıklamasıyla Rum tarafından değişik sesler yükseldiğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafındaki adayların olumsuz görüşler içerisinde olduklarını  söyledi.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in "Seçimleri kazanırsam Hristofyas'ın müzakere masasında verdiği tavizleri geri alacağım" şeklindeki sözlerini hatırlatan Eroğlu, böyle bir dönemde müzakereleri devam ettirmenin ve sonuç alınacağını ümit etmenin hayal olduğunu belirtti. Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un da bu anlama gelen sözleri olduğunu hatırlattı.

Bu dönemde daha ziyade güven artırıcı önlemler konularını gündeme getirmeyi düşündüklerini, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmansı Alexander Downer'in  de kendileriyle aynı fikirde olup Rum tarafının nabzını yokladığını kaydeden Eroğlu, bazı komitelerin güven artırıcı önlemeleri konuşmasını, Güney'deki seçimlerden sonra da yeni bir durum değerlendirmesi yapılmasını düşündüklerini belirtti.

"MÜZAKERELERE ZAMAN SINIRI KONULMASI İYİ OLUR"

Ucu açık müzakereleri devam ettirmenin yarar sağlamayacağını dile getiren Eroğlu, müzakereler yeniden başlayacaksa bir zaman sınırı konulmasının iyi olacağını da kaydetti.

Rum tarafının zaman limitini, hakemliği, çoklu konferansı reddettiğini belirten Eroğlu, daha masaya oturmadan üç hayırla karşılaştıklarını söyledi.

Kıbrıs sorununun şöyle veya böyle halledilmesi gerektiğini belirten Eroğlu, bundan sonraki uğraşlarının bu yönde olacağını da vurguladı.

(ÖZ/HA)  FOTOĞRAFLI 

 
24 Mayıs 2012 Perşembe 12:30
Okunma: 569
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
  • Kıbrıs Gazetesi Ana Sayfası
  • Havadis Gazetesi Ana Sayfası
  • Realist Gazetesi Ana Sayfası
  • Yenidüzen Gazetesi Ana Sayfası
  • Afrika Gazetesi Ana Sayfası
  • Kıbrıs Postası Gazetesi Ana Sayfası
  • Diyalog Gazetesi Ana Sayfası