Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu Törende Önemli Mesajlar Verdi

Eroğlu Törende Önemli Mesajlar Verdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Halkı'nın Özgürlüğe Kavuştuğu Günün Yıldönümünde Çok Önemli Mesajlar Verdi. eroğlu, Başkent Lefkoşa'da Doktor Fazıl Bulvarındaki Törendeki Konuşmasında Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın Ziyaretinin Önemine Dikkati Çekti Ve Erdoğan'a Kıbrıs Türk Halkı'nın "dün De Birlikteydik, Bugün De Birlikteyiz... Yarın Da Birlikte Olacağız" Kararlılığını İletti..

 
 
Eroğlu Törende Önemli Mesajlar Verdi
"Hepiniz bayramımıza hoş geldiniz" diyerek başladığı konuşmasında Eroğlu, 2 gündür yaşanan coşkuya, halkın heyecanına, verilen mesajlar ve söylenenlere dikkati çekti.


Eroğlu, 61'nci Türkiye Hükümetinin Başbakanı Erdoğan'ın ilk ziyaretini KKTC'ye yapmasının önem ve anlamının büyük olduğu da kaydetti.


"Biz aynı ulu çınarın dallarıyız" diyen Eroğlu, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın verdiği mesajlara değindi.


Eroğlu, "Artık lider ülke olduğu herkesçe kabul edilen Anavatan Türkiye'nin Başbakanı geniş bir heyetle aramızda "Dünümüz bir, yarınımız bir... Tek yüreğiz" diyor. Kıbrıs Türk Halkı da Sayın Başbakan'a yanıt veriyor ve "Dün de birlikteydik, bugün de birlikteyiz... Yarın da birlikte olacağız" diyor. İnşallah Güney Kıbrıs'takiler ve Kıbrıs'la ilgilenen diğer ülkeler de bu konuşmayı takip eder ve içeriği üzerinde önemle durur. Güçlü Türkiye'nin Kıbrıs'ta yıllardır barış için çaba göstermesine rağmen mağdur edilen Kıbrıs'taki kardeşlerinin ekonomik ve siyasi geleceğine ne denli önem verdiğini anlamalarında barış adına büyük yarar vardır" dedi.


20 Temmuz Barış Harekatı'nın önemine de değinen Eroğlu, Barış Harekâtı'nın Kıbrıs Türkleri için yaşama dönüş anlamı taşıdığını ve yarınların bugünlerden daha güzel olması için tarihi gerçeklerin iyi bilinmesini istedi.


Eroğlu, belirsizlikler ve ambargolara rağmen Kıbrıs Türk Halkı'nın Türkiye'nin büyük katkılarıyla başardıklarının benzerini görmenin pek mümkün olmadığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Çok daha güzel yarınlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'mizin olacaktır" dedi.
Anavatan Türkiye ile birlikte Kıbrıs Türk Halkı için yürütülen projelere de dikkati çeken Eroğlu, ekonominin güçlendirilmesiyle birlikte refahın da artacağını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Tüm samimiyetimle söylüyorum; benim gelecekle ilgili en küçük bir endişem yoktur" dedi.


Kıbrıs Konusu ve müzakerelere de değinen Eroğlu,müzakerelerin yıl sonuna kadar başarıyla tamamlanması ve 2012'nin ilk aylarından itibaren referandumların yapılması gerektiğini söyledi.


Eroğlu, "Rum tarafı hala bizim uzattığımız dostluk ve barış elini tutmamaktadır. Hala bize ambargolar uygulanmakta, Avrupa Birliği'nin doğrudan ticaret tüzüğünü onaylaması bile engellenmektedir. Oysa son yaşanan acı olaylardan sonra Rum tarafına elektrik teklif ettiğimizi ve bir süredir elektrik enerjisi vermeye başladığımızı biliyorsunuz. Kıbrıs Türk halkı insancıl konular söz konusu olduğunda üzerine düşeni yapmayı ve işe siyaset karıştırmadan hareket etmeyi bilmektedir. Bu adımımızın iki taraf arasında yakınlaşmaya neden olmasına ve kapsamlı çözümü beklemeden başka alanlarda somut işbirliği alanlarının gelişmesine vesile olmasını diliyorum" dedi.


Kıbrıs konusu ile yakından ilgilenen uluslararası aktörlere de seslenen Eroğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ve ekibinden oyalama çabalarını göz önünde bulundurarak hareket etmelerini istedi.


Eroğlu, "Birleşmiş Milletler örgütü artık Kıbrıs'ta var olan gerçeklere dayalı, uygulanması ve yaşaması mümkün bir antlaşmanın önünün tıkanmasına izin vermeyerek haklı olanı ve olmayanı daha net bir şekilde süzmeli ve tavrını ortaya koymalıdır. Birleşmiş Milletler'in hala 4 Mart 1964'teki 186 numaralı karar paralelinde bir politika sürdürmesi yanlıştır" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Avrupa Birliği'ni de Kıbrıs Türk Halkı'na verdiği sözleri yerine getirmeye ve tutumlarını değiştirmeye çağırdı.


Eroğlu, konuşmasının devamında Güney Kıbrıs'a da seslendi;"1974 öncesi yaşananları dikkate alarak bugün var olan gerçeklerden hareket ederek bir antlaşma yapılırsa bunun yaşayabilir ve kalıcı olacağını artık anlamanız lazım.


Rum komşularımız olarak sizler, 15 Temmuz Yunan Darbesi öncesinde neler yaşandığını, Kıbrıs Türk Halkı'nın hangi saldırılara ve ambargolara maruz bırakıldığını, 15 Temmuz Darbesi'nin hedefinin adanın ivedi olarak Yunanistan'a ilhakı olduğunu unutmadan bizim neyi niçin istediğimizi anlamaya çalışmalısınız.


Güney Kıbrıs'ın değerli yöneticileri, siyasileri Rum halkına 1974 öncesine dönülebileceği umudu vermekten vazgeçmelidir.


1974'ün üzerinden 37 yıl geçmiştir. Kuzey Kıbrıs'ta kurulan bir siyasi, sosyo-ekonomik düzen vardır. Kıbrıs Türk Halkı kendi kendini idareden vazgeçmek, iki bölgeliliği, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili güvencesini tehlikeye atmaktan yana değildir, olmayacaktır da.


Varılacak bir antlaşma sonuçta referanduma gideceğine göre Türk tarafının " evet" diyebileceği makul istemlerle ortaya çıkılmalıdır.


Eğer yukarıda işaret ettiğim noktalarda ilerlemeler olursa Kıbrıs konusunun halledilmesi mümkündür.Aksi takdirde ise Anavatan Türkiye Devlet ve Hükümet yetkililerinin de çok kez vurguladıkları gibi "Kıbrıs Türk Halkı daha fazla çözümsüzlüğün mağduru" durumunda olmamalıdır.


Kıbrıs Türk Halkı'nın daha fazla beklemeye, daha fazla haksızlığa uğramaya tahammülü kalmamıştır."


Konuşmasının sonunda Barış ve Özgürlük Bayramı'nın herkese kutlu olmasını dileyen Eroğlu, "Yarınlarımız 20 Temmuz güneşi kadar parlak, birlikteliğimiz daim olsun" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasını, "Biz 1571'de de birdik 1974'te de, 2011'de de...Ve biz yarın da birlikte olacağız...Hep birlikte, tek yürek, tek hedef geleceğe uzanacağız" sözleriyle tamamladı.


 
20 Temmuz 2011 Çarşamba 15:58
Okunma: 692
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu