Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "eroğlu'nun Doğalgaz Önerisi Çeşitli Çevrelerce İyi Karşılandı"

"eroğlu'nun Doğalgaz Önerisi Çeşitli Çevrelerce İyi Karşılandı"

Bm'nin De Aynı Frekansta Olduğu Bildirildi.

 
 

FİLELEFTHEROS: "EKONOMİK KRİZ DÖNEMLERİNDE ÇÖZÜMÜN FİNANSMANINA YÖNELİK FİKİRLER HOŞ KARŞILANIR VE ABD, İNGİLTERE, BM VE AB GİBİ FİNANSÖRLERİ BİR ÖLÇÜDE RAHATLATIR"

Lefkoşa, 7 Ekim 12 (T.A.K.):  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 29 Eylül'de New York'ta görüştüğü BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a aktardığı doğalgazla ilgili önerinin, üçüncü taraflarca iyi karşılandığı, BM'nin de Türk tezleriyle aynı frekansta olduğu haber verildi.

Fileleftheros haberi; "Yüzde 50-Yüzde 50 Ve Çözüm Finansmanı... Türkler Kuzey'de Hâkim ve Deniz Bölgesinde Ortak Olmak İstiyorlar... BM De Aynı Frekansta... Uzmanlar Ada'nın Kuzeyinde Doğalgaz Olmadığını Değerlendiriyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Türkiye'nin, bölgede stratejik denetim kurmak için doğalgazla oynadığını savunan gazete, KKTC'nin de Ankara'nın desteğiyle doğalgaza ilişkin öneride bulunduğunu belirtti ve "29 Eylül'de New York'ta gerçekleşen görüşmede Genel Sekreter Ban Ki Moon'a sunulduğu şekliyle geçersiz ve gerçekdışı görülse bile doğalgazla ilgili öneri bazı çevrelerce 'iyi karşılanıyor'" ifadesini kullandı.

Bunun sebebinin Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin sekteye uğradığı bir dönemde öneri ve inisiyatiflerin ileriye doğru bir hareket olarak kaydediliyor olması olduğuna işaret eden gazete "Dahası, ekonomik kriz dönemlerinde çözümün finansmanına yönelik fikirler hoş karşılanır ve finansörleri (ABD, İngiltere, BM ve AB) bir ölçüde rahatlatır. Bu nedenle (önerinin) içeriği ikinci planda kalır" vurgusunu yaptı.

Gazete bunun ötesinde Rum yönetiminden herhangi bir tepki gelmediğine, AB (Rum) Dönem Başkanlığı'ndan da herhangi bir inisiyatif gelmediğine işaret ederek Türk tarafının bu öneriyle hedeflediklerini şöyle yorumladı:

"Doğalgaza ve bölgeye el koymak... Kara üzerinde 'kendi egemenliklerini' elde etmek istiyor ve bunu ileri götürüyorlar, Ada'nın etrafındaki denizde ise paylaşım talep ediyorlar. Kısacası herkes kendi devleti kendisine ait, denizler ise yüzde 50-yüzde 50. daha önce yapılan araştırmalar tahtında Kıbrıs'ın yalnız güneyinde ve batısında doğalgaz var. Kuzeyinde doğalgaz olduğuna dair bulgu yok. Öneri meseleyi teknik düzeye, iki toplumluluğa indirgiyor ve iki varlık arasındaki bir konu gibi gösteriyor.

Böyle bir prosedürle (parsellerde hidrokarbon araştırmaları için) ruhsatlandırmaları donduracağı, arama ve çıkarmayla ilgili hiçbir faaliyet olmayacağı aşikârdır. Buna paralel olarak bu sahne, yatırımcılar açısından caydırıcıdır. Hiç kimse, anlaşmaların bir komisyonun gündeminde bulunduğu bir dönemde, ihtilaflı bir bölgeye milyonlarını yatırmak istemez. Kıbrıs sorunu deneyimi, sonu gelmez ve sonuçsuz müzakerelere işaret ediyor.

Eroğlu'nun 29 Eylül'de sunduğu öneri-belgesinde (Talking Paper On The Hydrocarbon Reserves Around The Island of Cyprus) Genel Sekreter'den araştırmalar konusuyla ilgilenecek teknik komiteye başkanlık edecek bir temsilci ataması isteniyor. İki taraf komiteye kendi temsilcilerini atayacak,  uluslararası sözleşmeler (yani Kıbrıs Cumhuriyeti'nin MEB sınırlarını belirlemeye ilişkin anlaşmaları gibi itirazlı olanlar) için rızaları gerekecek. Öneriye göre çok verimli kaynaklardaki her bir tarafın payları belirlenecek, kazanç da çözümün uygulanmasının finanse edilmesinde kullanılmak üzere Teknik Komite'nin özel kasasına konulacak. Bu paranın askerî maksatlarla kullanılmayacağına da vurgu yapılıyor.

Bu öneri Lefkoşa'da, önemsiz bulundu. Önemi olabilmesi için hareketler, faaliyetler ve inisiyatiflerle karşılanması gerekir. Aksi halde üçüncü taraflar Eroğlu'nun önerisiyle ilgilenecek.

BM Genel Sekreteri'nin sözcüsüne göre Ban görüşmeleri sırasında Eroğlu'na, hidrokarbonlardan edinilecek gelirlerin Kıbrıs sorununun hallinin finanse edilmesi için iki toplum için çok işine yarayacağını söyledi. Aleksander Downer de daha önce, aynı frekansta hareket ederek, uluslararası yatırımcıların cezp edilmesinin Kıbrıslı Türkleri ve Rumları Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek ve iki tarafın mali sorunlarının halli için ciddi müzakerelere sevk edeceğini söylemişti."

(ŞA/HÖ)

 
7 Ekim 2012 Pazar 11:54
Okunma: 594
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu