Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Eroğlu'nun vatandaşlık konusunda öneri sunduğu iddia edildi

Eroğlu'nun vatandaşlık konusunda öneri sunduğu iddia edildi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimtris Hristofyas'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la Greentree'de Gerçekleştirdikleri Üçlü Zirveye Geniş Yer Veren Rum Basını, Kıbrıs Türk Tarafının Çözümden Sonra Adada Kalacak Türkiye Kökenli Vatandaşların Sayısına İlişkin Rakam Sunduğunu İddia Etti.

 
 
Eroğlu'nun vatandaşlık konusunda öneri sunduğu iddia edildi
Kathimerini gazetesi, "Vatandaşlık Konusunda Eroğlu'ndan Sınırlı Geri Adım" başlığı altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Greentree zirvesinde sürprizin Kıbrıs Türk tarafından geldiğini, Kıbrıs Türk tarafının vatandaşlık başlığında rakam ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının çözümden sonra "Kıbrıs Türk federe varlığında kalacak Türkiye uyruklu Kıbrıs vatandaşlarının sayısına ilişkin rakam sunduğunu, rakamın müzakere edilebilir çerçevede bulunduğunu" öne sürerken; Hristofyas'ın da "daha fazla bilgi vermeden bu konuya değindiğini" yazdı.

Mülkiyet konusunda ise Kıbrıs Türk tarafının, "toprağın değerlendirilmesi" konusunda alternatif önerlerle etkilemeye çalıştığını ve bu önerilerin BM tarafından "yaratıcı" olarak nitelendirildiğini yazan gazete, ancak Rum heyeti üyelerinden birinin, bu önerilerin bazı BM uzmanlarının işbirliği yaptığı U.S Trade and Development Agency- USTDA (Amerikan Kalkınma ve Ticaret Hizmetleri) internet sitesinden alındıklarını  açıkladığını kaydetti.

Gazete, bu durumun, Kıbrıs Türk tarafının bu önerilerinin BM uzmanlarıyla birlikte hazırlandıkları kuşkusunu yarattığını yazdı.

BM Genel Sekreteri Ban'ın zirvede ilk kez belirli bir yol haritasını kabul ettirmeyi başardığı yorumunda da bulunan gazete, Kıbrıs Türk tarafının vatandaşlık konusunda yaptığı sürpriz ve mülkiyet başlığında veriler sunmayı taahhüt etmesinin ise "ibreyi ilerleme yönüne çevirerek müzakereleri kurtardığı" yorumunu yaptı.

Gazete ayrıca, müzakereler için BM tarafından öngörülen sınır tarihin, bazı kesimlerce dile getirildiği gibi Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz tarihi değil, Güney'de başkanlık seçimlerinin yapılacağı Şubat 2013 tarihi olduğunu da iddia etti.

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, tarafların dört önemli konuda görüş ayrılığı içerisinde olduklarının zirvede bir kez daha ortaya çıktığını yazdı.

Bu konulardan ilkinin yürütme yetkisi olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının "ağırlıklı oy" uygulamasını kabul etmediğini iddia ederken, Uluslararası İlişkiler konusunda da her devletçiğin kendi uluslararası anlaşmalarını imzalayabilmesi konusunda anlaşmazlık olduğunu öne sürdü.

Bir diğer anlaşmazlığın, hava sahanlığı konusu olduğunu vurgulayan gazete, Kıbrıs Türk tarafının tek hava sahanlığını kabul etmesine karşın iki ayrı uçuş bölgesi olmasında ısrar ettiğini, bu görüşün tek hava sahanlığının kabulüne karşın birleşik hava sahanlığının kabulü anlamına gelmediği için Kıbrıs Rum tarafınca reddedilmekte olduğunu yazdı.

Haberde, tarafların mülkiyet konusunda, ilk söz hakkının kime ait olacağı konusunda da anlaşmazlık içerisinde oldukları, toprak konusunda ise ne kadar Rum göçmenin geri dönecekleri konusunun kilit teşkil ettiği vurgulanırken; KKTC'deki TC kökenli vatandaşlar konusunun da anlaşmazlık noktası olmayı sürdürdüğü, Kıbrıs Türk tarafının vatandaşlık almış tüm TC kökenlilerin çözümden sonra adada kalmalarını savunduğu iddia edildi.

Öte yandan Fileleftheros, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorununun çözümü için takvim olarak benimsediği, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralacağı 1 Temmuz tarihinin, gerek Avrupa Birliği gerekse Avrupa Parlamentosu tarafından da benimsendiğini yazdı.

Gazete, bu konuda Avrupa Komisyonu ile AP'nin iç yazışmalarına ait iki belgeye dayanarak verdiği haberinde, bu iki kurumun da 1 Temmuz öncesinde Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiği görüşünü benimsediklerini, bu görüşün ayrıca Rum Yönetimi başkanı Dimitris Hristofyas tarafından da desteklendiğini iddia etti.

AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefhan Füle'nin bürosu tarafından hazırlanan ve gazete tarafından kupürü yayınlanan ilk belgede Brüksel'in,  Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Eroğl'nun da "ortak vizyonu olan, Kıbrıs sorununun Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB Dönem Başkanlığını devralmasından, yani 1 Temmuz tarihinden önce çözülmesi vizyonunun benimsendiği" ifade ediliyor.

Gazete, Komisyon'un belgesinin, liderlerin 30-31 Ekim 2011 tarihlerinde Greentree'de gerçekleştirdikleri ilk zirve öncesinde, 12 Ekim tarihinde hazırlanmış olduğuna dikkat çekerek, Komisyonun Genel Sekreter Ban'ın niyetlerinden haberdar olmadığı ve liderlerin niyetleri hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğünün açıkça görüldüğünü yazdı.

Haberde, Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlanan ve yine gazete tarafından kupürüne yer verilen ikinci iç yazışmada da AP'nin de Kıbrıs sorununun 1 Temmuz tarihine kadar çözülmesinden yana olduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

AP Eski Başkanı Jerzy Buzek'in 24-25 Kasım 2011 tarihlerinde Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretin sonuçlarına ilişkin hazırlanan söz konusu iç yazışmada, Avrupa Parlamentosu'nun diplomatik kanallarının, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için sürdürülen müzakerelerin, Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz tarihine kadar tamamlanmasını cesaretlendirmek yönünde kullanabileceği belirtiliyor.

AP'nin bu tarihi benimsemesinde Türkiye'nin baskısının rol oynadığının söz konusu nottan anlaşıldığını yazan gazete, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Büzek'le gerçekleştirdiği görüşmede, "Kıbrıs'ın dönem başkanlığı başlamadan çözüme ulaşılamaması durumunda hiçbir zaman ulaşılamayacağı" uyarısında bulunduğunun notta belirtildiğini yazdı.

Gazete, Gül'ün Büzek'e ayrıca, "Türkiye'nin, Kıbrıs sorununa 2012 Temmuz'undan önce çözüm bulunmasına yardımcı olmayı taahhüt ettiğin" de ilettiğini, ancak bu taahhüdün sadece söz konusu tarihe kadar olduğu imasının anlaşıldığını da yazdı.

"BAN ULUSLARARASI KONFERANS ÇAĞRISI YAPACAK"

Diğer yandan Politis gazetesi, Greentree zirvesine ilişkin haberlerini, "Erteleme ve Konferans - Greentree'nin Perde Gerisi" başlıkları altında verirken; BM'de hakim olan düşüncenin, Ban'ın her halükarda uluslararası konferans çağrısında bulunacağı yönünde olduğunu yazdı.

Gazete, Greentree zirvesinden sonra Ban'ın yaptığı açıklama göz önüne alındığında, Kıbrıs sorununda çözümün mümkün olduğu ve müzakerelerin teknik açıdan anlaşmaya yakın olmalarına karşın tarafların, özellikle de Kıbrıs Rum tarafının buna hazır olmadığını iddia etti.

Hristofyas'ın hiçbir zaman müzakerelerde ciddi bir ilerleme olduğunu kabul etmediğini ve zirveye Ulusal Konseyden aldığı "üç 'hayır' deme kararıyla" birlikte geldiğini belirten gazete, Hristofyas'ın oyunun sonuna geldiği halde hala takvimler ve hakemlik istemediğini açıklamasının ardından Türk tarafının, Hristofyas'ın bu retçiliğinin avantajını da kullanarak, üç konuda öneri sunduğunu yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının, çapraz oy uygulaması konusunda, dokuz yılın ardından uygulamaya geçmesi önerisini sunduğunu, mülkiyet konusunda BM uzmanlarının çalışmasıyla uyumlu paket sunduğunu ve vatandaşlık konusunda ise, BM'nin geçerli kabul ettiği son nüfus sayımını ortaya koyduğunu vurguladı.

Hristofyas'ın başkanlık konusunu geniş bir şekilde müzakere ettiğini ve bu konuda kısmi ilerleme sağlandığını öne süren gazete, mülkiyet konusunu ise, Kıbrıs Türk tarafının veri sunmayı geciktirmesi sebebiyle müzakere etmeye hazır olmadığını ilettiğini yazan gazete, Ban'ın baskıları sonrasında ise Hristofyas'ın, "verileri Kıbrıs'ta incelemek üzere zaman istediğini" iddia etti.

Haberde, Hristofyas'ın Ban'a, "müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasını istemediğini" söylediği, bunun üzerine de Ban'ın Hristofyas ve Eroğlu'na, uluslararası konferans öncesinde zaman verdiği iddia edildi.

Gazete ayrıca, Ban'ın hukukçularından bilgi aldığını ve uluslararası konferans düzenlemek için Güvenlik Konseyi'nin onayına ihtiyaç olmadığını öğrendiğini belirtirken Ban'ın tarafları davet edeceğini, tarafların sorumluluk alarak katılmayabileceklerini de yazdı.

STEFANU EROĞLU'NU YANITLADI

Öte yandan Haravgi gazetesi, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun dün, Eroğlu'nun zirve dönüşü İstanbul'da yaptığı açıklamalara yanıt verdiğini ve zirve hakkında açıklamada bulunduğunu yazdı.

Habere göre Stefanu, Eroğlu'nun "iki halktan" bahsetmesini ve Kıbrıs Rum tarafını suçlamasını değerlendirerek, "Eroğlu'nun çoğu kez olayları çarpıttığını ve utanmazca suçlamalarda bulunduğunu" iddia etti.

Eroğlu'nun "Türkiye'den talimatlar aldığını ve sürekli iki halk ile iki devlet iddialarında bulunduğunu" ileri süren Stefanu; Eroğlu'nun arzusunun "işgalin sonuçlarının tanınması olduğunu ancak Türkiye ve Eroğlu ne kadar çabalarsa çabalasın Türk politikasının gayrı yasallığının kalıcılaşmasına ve iki devlet tezini empoze etmelerine asla izin vermeyeceklerini" söyledi.

Stefanu, Kıbrıs Türk tarafını müzakere etmekten ve veriler sunmaktan kaçınmakla suçlarken uluslararası konferans konusunda ise Güvenlik Konseyi'nin 14 Aralık tarihli kararını hatırlattı.

Stefanu, uluslararası konferans için iç konularda uzlaşı ve iki tarafın da onayının gerekli olduğunu savundu ve "Sn. Eroğlu bunu  aklında tutsun" şeklinde konuştu.

Genel Sekreterin, konulan koşullar yerine gelmediği halde konferans çağrısı yapması durumunda ne olacağının sorulması üzerine ise Stefanu, her şeyden öte iki tarafın da onayının gerekli olduğunu, haklı olarak taraflardan birinin onay vermemesi durumunda, bununla doğru orantılı olarak hareket edeceğini, tüm bunların zamanı geldiğinde değerlendirileceğini söyledi.

Stefanu ayrıca, Hristofyas'ın önümüzdeki günlerde BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'le yapacağı görüşmeye de değindi ve görüşmede Downer'in yetki ve sorumlulukları konusunun da gündeme geleceğini söyledi.

Hristofyas'ın Greentree zirvesinde Ulusal Konsey'in; takvimler, hakemlik ve iç konularda uzlaşı olmadan uluslararası konferansı reddeden kararlarını savunduğunu belirten Stefanu, Hristofyas'ın önümüzdeki günlerde Ulusal Konseyi de toplayarak bilgi vereceğini, siyasi parti başkanlarına bazı belirli tarihlerin iletildiğini ve yanıt beklendiğini açıkladı.

Gazete, ulusal konseyin toplanma tarihinin 2 Şubat olabileceğini ekledi.

 
29 Ocak 2012 Pazar 12:59
Okunma: 456
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu