Ana Sayfa » Kıbrıs » Eroğlu,Yabancı Gazetecileri Kabul Etti

Eroğlu,Yabancı Gazetecileri Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yıllardır Çözüm Yönünde Çabalayan Taraf Olmasına Karşın Dünyanın Türk Tarafına Adil Davranmadığını, Kıbrıs'ta, Rumları Atmak İçin Değil İnsanca Yaşamak İçin Mücadele Verdiklerini Vurguladı.

 
 
Eroğlu,Yabancı Gazetecileri Kabul Etti
Eroğlu, 2012'nin İlk Çeyreğinde Kıbrıs'ta Anlaşmaya Varılmaması Halinde, Olayın 2013'ün İkinci Yarısına Sarkacağını Ve Bunu İstemediklerini Söyledi.

Cumhurbaşkanı,bugün, 15 Kasım Kutlamaları İçin Ülkeye Gelen Yabancı Gazetecileri Kabul Etti.


Bir Saati Aşkın Süre Yabancı Gazetecilerin Sorularını Yanıtlayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Müzakereleri Bir Buçuk Yılı Aşkın Süredir Sürdürdüklerini Ve Bu Sürede Bm Genel Sekreteri İle 4 Kez Üçlü Zirve Yaptıklarını İfade Etti.


Eroğlu, Ocak'taki Üçlü Zirvenin Son Olması Umudunu Taşıdığını Kaydederek, Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulma Amaçlı Müzakerelerin 1968'den Bu Yana Sürdüğünü Söyledi.


Çözümsüzlüğün Nedenleri


Bugüne Kadar Birçok Anlaşma Metni Ortaya Konulduğunu, Türk Tarafının Bunu Kabul Ettiğini, Rumların İse Tümünü Reddettiğini Kaydeden Cumhurbaşkanı, Çözümsüzlüğün En Önemli Nedenlerinden Birinin, 1964 Mart'ında Bmgk'nin Aldığı Kararla Rumları Hükümet Olarak Kabul Etmesi, Diğer Nedenin İse Ab'nin Rumları Birliğe Tam Üye Yapması Olduğunu Söyledi.

eroğlu, Bu Kararların, Rumların Uzlaşmacı Bir Tavır Almasını Engellediğini Kaydederek, 1968'den Bu Yana Yaşananları Ve Annan Planı Referandumuyla Sonrasında Olanları Anlattı.

Rumların, Anlaşma İhtiyacı Görmediği İçin Kıbrıs Türkü'nü Anlaşma Masasında Oyalamaya Çalıştığını Belirten Cumhurbaşkanı, Türk Tarafının Anlaşma Yönünde Gösterdiği Tüm Uzlaşmaya Karşın Bugüne Kadar Sonuç Alınamadığını Belirtti.


Cumhurbaşkanı; Dün, Ocak Ayında Gerçekleştirilecek Zirve Öncesindeki İlk Müzakereyi Yaptıklarını Belirterek, Bu Süre İçerisinde Mesafe Kat Edebileceklerine İnandığını Söyledi.


BM Genel Sekreteri'ne, Ocak Ayındaki Görüşmeden Sonra Çözümün Mümkün Olup Olmayacağına Dair Bir Açıklama Yapmasını Önerdiklerini Belirten Eroğlu, 2012 Yılı Haziran Ayında Rumların AB Dönem Başkanı Olacaklarını, 2013'te Güney Kıbrıs'ta Başkanlık Seçimleri Bulunduğunu, Eğer 2012'nin İlk Çeyreğinde Bir Anlaşmaya Varılmazsa, Olayın 2013'ün İkinci Yarısına Sarkacağını Ve Bunu İstemediklerini Vurguladı.

Eroğlu, Kıbrıs Sorununun Görüşülmeyen Ve Tartışılmayan Bir Noktasının Kalmadığını İfade Etti.


Petrol Ve Doğalgaz


Gazetecilerin Petrol Ve Doğalgaz Konusundaki Sorusunu Yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Rumların Petrol Ve Doğalgaz Araştırmaları Başlamadan Bm Genel Sekreteri'nden Bunun Ertelenmesi İçin Girişim Yapmasını Talep Ettiklerini, Ancak Hristofyas'ın, Halk Arasında "Türkiye'ye Karşı Kahramanlık" Gösterip Prestij Sağlamak Adına Bunu Reddettiğini İfade Etti.


"Rumlar Bundan Vazgeçmezse Atacağımız Adımlar Var" Dediklerini Ve Vazgeçmeyince De Türkiye İle Anlaşma İmzaladıklarını, Tpao'ya Araştırma Yetkisi Verdiklerini Söyleyen Eroğlu, Bu Konunun Da Kıbrıs Sorununa Acil Bir Çözüm Gerektiğini Bir Kez Daha Ortaya Koyduğunu Söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bu Konunun, Askeri Bir Soruna Yol Açıp Açmayacağının Sorulması Üzerine, Böyle Bir Beklenti İçinde Olmadıklarını, Kendilerinin Kimseye Sataşmak İçin Anlaşma Yapmadıklarını, Kıbrıs Türk Halkının Haklarını Korumak İçin Anlaşma Yaptıklarını İfade Ederek, "Bizim Savaş Niyetimiz Yok. Yeter Ki Bize Dokunmasınlar" Dedi.


Eroğlu, Denizaltındaki Kaynaklarda Kıbrıs Türklerinin De Hakları Bulunduğunu Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Dahi Kabul Ettiğini Ve "Kıbrıslı Türklerin Hakları Vardır Ve Bu Hakkı Onlar İçin Tabii Ki Ayıracağız" Dediğini Anımsattı.


Türk Askeri

cumhurbaşkanı Eroğlu, Adadaki Türk Askeriyle İlgili Bir Soru Üzerine, Kıbrıs'ta Bir Anlaşmaya Varıncaya Kadar Türk Askerinin Varlığını Devam Ettireceğini, Bir Anlaşmaya Varılması Halinde Zaman İçinde Asker Sayısının Azaltılabileceğini Kaydetti.

Eroğlu, Bm Barış Gücü'nün Yıllardır Adadaki Görevini Sürdürdüğünü, Ancak Ne Geçmişte Ne De Bugün Kıbrıs Türkü'ne Bir Katkısının Olduğunu Söyleyemeyeceğini Vurguladı.


Eroğlu, Rum Tarafının, Bm Barış Gücü'nün Adadaki Varlığını Sürdürmesini İstediğini, Çünkü Bm'nin Adadan Çekilmesinin Müzakerelerin De Sona Ermesi Anlamına Geleceğini Kaydetti.


Rumların, Kıbrıs Türk Tarafının Ekonomik Olarak Çökmesini Ve Rum'a Mahkum Olmasını İstediğini Belirten Cumhurbaşkanı, Haziran Ayında Rum Tarafının Ab Dönem Başkanı Olmasının Ab'de Sıkıntı Yaratacağını Da Söyledi.

cumhurbaşkanı, Söz Konusu Tarihte Türkiye'nin Ab İle İlişkileri Donduracağını Da Belirttiğini Ve Bu Şartlarda Müzakerelerin Sürdürülmesinin Anlamlı Olmayacağını İfade Etti.

Kıbrıs Sorununun Çözümünün Her İki Halkın Kararıyla Olması Gerektiğini Kaydeden Cumhurbaşkanı, Annan Planı'nın Kıbrıs Türk Tarafının Bilgisi Olmadan Büyük Devletler Tarafından Hazırlandığını, Rumların İse Plandan Bilgileri Olmasına Karşın Bunu Reddettiklerini İfade Etti.

eroğlu, Ocak Zirvesinde Bir İlerleme Sağlanması Halinde Garantörlerin Bir Araya Gelerek Görüşmeleriniönerdiklerini Anlattı.

Cumhurbaşkanı, 2012 Ocak'ta Yapılacak Üçlü Zirvenin Son Nokta Olması Gerektiğini, Nitekim Bm Genel Sekreteri'nin De Bu Zirveyi "End Game (Son Oyun)" Olarak Nitelendirdiğini Vurguladı.


Bu Zirveye Giderken Çok İyi Çalışılması Gerektiğini İfade Eden Eroğlu, Bm'ye Çok Görev Düştüğünü, Tarafların Uzlaştırıcı Bir Tutumda Olması Gerektiğini, Burada Yüzde Yüz Anlaşma Olacağını Söyleyemeyeceğini, Bu Konuda Gerek Ab Gerekse Bm Genel Sekreteri'ne Görev Düştüğünü Kaydetti.


AB'nin Kıbrıs Türkü'ne Karşı Ambargoları Ve Bmgk'nin Kktc'yi Tanımama Yönündeki Kararlarının Devamı Halinde Rum Tarafının Anlaşma İhtiyacı İçine Girmesinin Zor Olduğunu Belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Bu İki Kuruluşun Rumları Anlaşmaya Motive Edecek Duruş Sergilemesi Gerektiğini Söyledi.


Cumhurbaşkanı, Mısırlı Bir Gazetecinin, 58 İslam Ülkesinin Desteğinden Memnun Olup Olmadığını Sorması Üzerine, Mısır'ın Eski Kıbrıs Politikalarını Değiştirmesini İstediklerini Söyleyerek, "Devrim Oldu, Yeni Yönetim Geldi Ama Politikaları Değişmedi" Dedi.


İslam Ülkelerinden İstedikleri Anlamda Destek Alamadıklarını İfade Eden Eroğlu, İkt'de Bile Kktc Lehine Karar Geçirilmesi Sırasında Güçlüklerle Karşılaşıldığını Vurguladı.

cumhurbaşkanı Eroğlu, "58 İslam Ülkesi Bizi Desteklerse Çok Rahat Oluruz" dedi.

Eroğlu, İslam Ülkelerinin Güney Kıbrıs İle İlişkilerinin Sürdüğünü, Hatta Rum Tarafına Yatırım Yaptıklarını Da Belirtti.


Eroğlu, Ocak'taki Zirvenin Olumsuz Geçmesi Halinde Masayı Terk Edip Etmeyeceği Yönündeki Soru Üzerineyse, Amaçlarının; 43 Yıldır Süren Görüşmelerin Bir Sonuca Ulaşması Olduğunu İfade Ederek, Eğer Söz Konusu Zirvede Bir Anlaşma Olmazsa, Bunun Müzakerelerin Tekrar Başlamasının 2013'ün İkinci Yarısını Bulacağı Anlamına Geleceğini Kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türkü'nün, Bu Sürecin Sonunda Ne Olacağı, Kimin Yerinden Olacağı, Kimin Olmayacağı Gibi Bir Belirsizlik İçinde Kalmasının Kabul Edebilecekleri Bir Durum Olmadığını Vurguladı.


Eroğlu, "Anlaşma Olmazsa Ne Olacak" Sorusuna Yanıt Vermeden Önce Umutlu Olmak Gerektiğini, Bm Genel Sekreteri'nin, Zirve Sonunda "Olmayacak" Demesi Halinde Bu Durumu O Gün Değerlendireceklerini İfade Etti. Eroğlu, "Gördüğünüz Gibi Bir Devletimiz Vardır" Dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk Halkının Müzakereler Sürecinde Oldukça Sabırlı Davrandığını, Anlaşma Arzusunun Da Güney Kıbrıs Halkından Daha Çok Olduğunu Söyledi.

eroğlu, "Bu Yüzden Masada Uzlaşıcı Tavır Sergiliyoruz. Ancak Aynı Düşünceler Rum Halkında Yok" Dedi.

Eroğlu, Rum Halkının Her Geçen Gün Anlaşma Umudu Ve İnancının Azalmakta Olduğunu Da Söyledi.


Cumhurbaşkanı, Hiçbir Tarafın Diğerine Hükmetmeyeceği Ve 1960'tan Sonra Yaşananların Yaşanmadığı Bir Çözüme Ulaşmayı Amaçladıklarını Vurguladı.

rum Tarafının, Türkiye'nin Garantörlüğüne Karşı Olduğunu Ve Bunun İçin Meclis Kararı Çıkardığını Anlatan Cumhurbaşkanı, Kendilerinin De Garantilerin Devamı Yönünde Meclis Kararı Çıkardıklarını Ve Bunu Oybirliğiyle Meclisten Geçirdiklerini Kaydetti.

Mülkiyet Ve Toprak Konularında Hristofyas'ın Sorun Çıkardığını Anlatan Eroğlu, Rum Liderin Geçmiş 37 Yılı Yok Saydığını Ve 1974 Öncesine Dönme Hayali Kurduğunu Kaydetti. Köprülerin Altından Çok Sular Geçtiğini Ve Kuzey'de Ayrı Sosyo - Ekonomik Bir Yapı Kurulduğunu Söyleyen Cumhurbaşkanı, Mülkiyetin Çözümlenmesi İçin  "Takas, Tazminat Ve İade" İçeren Öneri Yaptıklarını Belirtti.


Kıbrıs Türkü'nün Rumları Atmak İçin Değil İnsanca Yaşamak İçin Mücadele Ettiğini Söyleyen Eroğlu, Ab'nin, Tüm Bu Sorunları Ortaya Çıkaran Yunanistan Ve Rumlara "Gel" Diyerek Ab'ye Aldığını, Türkiye'ye İse "Çöz Ve Gel" Dediğini Kaydetti.
 
17 Kasım 2011 Perşembe 16:16
Okunma: 610
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu