Ana Sayfa » Kıbrıs » Ersin Tatar, Bilal San, Halil Okur Ve Mustafa Besim Güney'deki Mevduat Kesintisiyle İlgili Tak'a Değerlendirmelerde Bulundu

Ersin Tatar, Bilal San, Halil Okur Ve Mustafa Besim Güney'deki Mevduat Kesintisiyle İlgili Tak'a Değerlendirmelerde Bulundu

Tatar: "güney Kıbrıs Vergi Konusunda Dezajantajlı Hale Gelecek... İngiliz Vatandaşları Mevduatlarını Kuzey'e Geçirebilir".

 
 
Ersin Tatar, Bilal San, Halil Okur Ve Mustafa Besim Güney'deki Mevduat Kesintisiyle İlgili Tak'a Değerlendirmelerde Bulundu

SAN: "DURUMUN KKTC BANKACILIK SEKTÖRÜNE DOĞRUDAN ETKİSİ YOK... İLAVE TEDBİR GEREKLİ DEĞİL... ANCAK PARA AKIŞI KONUSUNDA GEREKEN YAPILIYOR... BANKACILIK YASASI VE BANKACILIK SİGORTA FONU TASLAKLARI İVEDİLİKLE YASALAŞMALI"

OKUR: "EMSALİ YOK... GÜNEY'E GÜVEN AZALACAK... KARA PARAYA DİKKAT ETMEK GEREK"

BESİM: "GÜNEY YA KABUL EDECEKTİ YA DA BİR KAÇ BANKA BATACAKTI... UYGULAMA KUZEYE DOLAYLI OLARAK ETKİ EDECEK"

Lefkoşa, 19 Mart 13 (T.A.K: Doğuş Özokutan ÇİFTÇİOĞLU) Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogrup)'un Güney Kıbrıs'ta mevduatların tıraşlanmasını öngören yardım paketiyle ilgili tartışmalar sürerken; Maliye Bakanı Ersin Tatar, Merkez Bankası Başkanı Bilal San, Bankalar Birliği Genel Sekreteri Halil Okur ve akademisyen Mustafa Besim TAK muhabirine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TATAR: GÜNEY KIBRIS VERGİ KONUSUNDA DEZAJANTAJLI HALE GELECEK

Maliye Bankanı Ersin Tatar, yardım paketinin sadece mevduatlarda vergi kesintisi içermediğine işaret ederek, Güney Kıbrıs'ın uzun süre 'vergi cenneti' olarak anılmasını sağlayan ve 'kara para aklama merkezi' haline gelmesine neden olan vergi avantajlarının da paketle ortadan kalkacağını anlattı.

Paket çerçevesinde Güney Kıbrıs'ta kurumlar vergisinin yüzde 10'dan yüzde 12,5'e; faiz geliri stopajının ise iki katı artışla yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükselmesinin öngörüldüğünü hatırlatan Tatar, bu durumun bankacılık sektörüne büyük etkisi olacağını ifade etti.

İNGİLİZ VATANDAŞLARI MEVDUATLARINI KUZEY'E GEÇİREBİLİR

Tatar, mevduatta yapılacak kesintiler ve vergiyle ilgili dezavantajlar nedeniyle özellikle İngiliz vatandaşlarının mevduatlarını Kuzey Kıbrıs'taki bankalara aktarmayı tercih edebileceğini kaydetti. KKTC'de stopaj oranlarının Güney'deki yeni düzenlemeye göre daha düşük olduğuna değinen Tatar, KKTC'nin bankacılık ve finans açısından güvenli bir liman olduğunu anlattı.

SAN: DURUMUN KKTC BANKACILIK SEKTÖRÜNE DOĞRUDAN ETKİSİ YOK... İLAVE TEDBİR GEREKLİ DEĞİL

KKTC Merkez Bankası Başkanı Bilal San, Güney Kıbrıs'ta mevduatların tıraşlanması kararının, ülkedeki bankaların Güney Kıbrıs ile bağlantılı varlıklarının olmaması nedeniyle, KKTC bankacılık sektörüne doğrudan etki yapmasının beklenmediğini kaydetti.

Bu nedenle bankacılık sektörüne yönelik ilave tedbir almayı gerektirecek bir durum olmadığını aktaran San, şöyle devam etti:

"Ancak, söz konusu krizin bundan sonraki seyrinin izlenmesi gerekmektedir. GKRY'de alınması tartışılan tedbirlerin, bankacılık sektöründe mevduat çıkışına ve mevduatın başka ülkelere kaymasına yol açabileceği öngörülmektedir. Bu bağlamda ülkemize yönelik fon akışının olma ihtimali ve bu yönde talepler olduğu da dile getirilmektedir. Bankalarımız ve ilgili diğer makamlar kendilerine yapılan bu tür müracaat sahiplerine ilgili yasal çerçeve konusunda gerekli bilgileri sağlamaktadırlar".

San, Güney Kıbrıs'ta yaşanan krizin, son yıllarda dünya genelinde yaşanan finansal krizlerde olduğu gibi finans sektörüne ilişkin düzenlemelerin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

BANKACILIK YASASI VE BANKACILIK SİGORTA FONU TASLAKLARI İVEDİLİKLE YASALAŞMALI

Finansal sektöre ilişkin düzenlemelerin sektörde meydana gelen değişiklikler, uygulamada karşılaşılan sorunlar, sektörün ihtiyaçları ve uluslararası standartlar çerçevesinde ele alınması gerektiğine vurgu yapan San, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu doğrultuda, ülkemiz bankacılık sektörünün en önemli düzenlemeleri olan Bankacılık Yasası ve Bankacılık Sigorta Fonu Yasası'na ilişkin düzenleme taslaklarının ivedilikle ele alınarak yasalaşmasının sağlanması önem arz etmektedir".

Bilal San, kriz yaşayan devletlerin genelde kamu borcu yüksek ülkeler olduğuna dikkat çekerek, ülke ekonomisinin gelişmesi ve istikrarı açısından finans sektörüne ilişkin düzenlemelerin güncelleştirilmesi yanında tamamlayıcı bir unsur olarak mali disiplinin sağlanması konusunda da gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

OKUR: EMSALİ YOK

KKTC Bankalar Birliği Genel Sekreteri Halil Okur, mevduattan kesinti yapılmasının dünya tarihinde emsali görülmemiş bir uygulama olduğunu söyledi. Mevduatlardan kesinti yapmanın yanlış bir uygulama olduğunu kaydeden Okur, "Amaç kara parayı engellemekse bu yanlış uygulamalara ceza kesilerek de yapılabilirdi" dedi.

GÜNEY'E GÜVEN AZALACAK

Bu uygulamayla uzun süre finans merkezi haline getirilmeye çalışılan Güney Kıbrıs'a olan güvenin azalacağını dile getiren Okur, uzun vadede finans sektörünün ciddi zarar göreceğini belirtti.

Mevduatlardan kesinti yapılmasının yaratacağı güvensizliğin Avrupa Birliği'ndeki tüm sorunlu ekonomilere etki edeceğini anlatan Okur, özellikle İspanya'nın bu durumdan ciddi zarar göreceğini ifade etti.

KARA PARAYA DİKKAT ETMEK GEREK

Kurtarma paketi çerçevesinde Güney Kıbrıs'taki mevduatlardan yapılacak kesintiler sonucu Kuzey'e ciddi bir mevduat akışı beklenmediğini kaydeden Okur, yine de ülkedeki bankaların Güney'den gelecek kara paraya karşı dikkatli olması gerektiği çağrısında bulundu.

Okur, Bankalar Birliği olarak kara para konusunda ciddi hassasiyetleri olduğunu anlatarak bu konuyla ilgili bankaları da uyardıklarını belirtti.

BESİM: GÜNEY YA KABUL EDECEKTİ YA DA BİR KAÇ BANKA BATACAKTI

Doğu Akdeniz Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Besim de mevduatlarda kesinti yapmanın ilk kez karşılaşılan bir uygulama olduğuna vurgu yaparak, daha önce kredi verenlerden tıraşlama yapılması yoluna gidildiğini hatırlattı.

Öte yandan, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan yardım talebinde bulunan Güney Kıbrıs'ın paketteki dayatmaları kabul etmekten başka pek bir alternatifi olmadığını anlatan Besim, "Güney Kıbrıs ya bu şartları kabul edecekti ya da, başta Bank of Cyprus olmak üzere birkaç banka batacaktı" dedi.

ETKİLERİ TÜM AVRUPADA GÖRÜLECEK

Mevduatlardan vergi kesintisi yapılmasının sadece Güney Kıbrıs'a değil, Avrupa Birliği'ne ve tüm dünyaya etki edeceğini belirten Besim, şöyle devam etti:

"Bu uygulamayla insanlar gördü ki bankalardaki mevduatlar güvende değil. Bu durum tüm dünya için geçerli. Bu karar mevduat sahiplerinin altına yönelmesini sağlayacak. Zaten karar gününden itibaren altında ciddi bir yükseliş yaşanıyor".

Bu endişelerin yersiz olabileceğini de söyleyen Mustafa Besim, Güney Kıbrıs'ın kara para aklama cenneti haline dönüştüğünü, bütün uyarılara rağmen herhangi bir değişiklik yaşanmaması nedeniyle böyle bir uygulamaya maruz kaldığını ve bu uygulamanın bir daha tekrarlanma riskinin az olduğunu ifade etti.

KUZEYE DOLAYLI OLARAK ETKİ EDECEK

Mustafa Besim, Güney Kıbrıs'ta ekonominin kötüye gitmesinin dayanıklı eşya fiyatlarında ucuzlamaya neden olabileceğine işaret ederek, bunun Kuzey Kıbrıs'ın göreceli olarak rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi.

Aynı şekilde krizin derinleşmesiyle Güney'de çalışan Kıbrıslı Türklerin işlerini kaybedebileceğini belirten Besim, Kuzey Kıbrıs'ın paketten dolaylı şekilde etkilenebileceğini anlattı.

Besim, Güney'deki bankacılık sektörüne güvenini yitirenlerin mevduatlarını Kuzey Kıbrıs'a aktarmak isteyebileceğini söyleyerek, "Bunun boyutunu zamanla göreceğiz. Ama ülkeye girecek para temiz para değilse, gelmesin daha iyi" dedi.

Merkez Bankası'nın kara parayla ilgili ciddi denetimleri olduğunu ifade eden finans sektörünün Besim, kara para konusunda dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

(DOĞ/GUR) FOTOĞRAFLI

 
19 Mart 2013 Salı 17:11
Okunma: 1834
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu