Ana Sayfa » Kıbrıs » Ertuğ: "Eleştirilerin Bazıları Hakkaniyet Sınırlarını Aşıyor"

Ertuğ: "Eleştirilerin Bazıları Hakkaniyet Sınırlarını Aşıyor"

"Halkımızın Arkasından Herhangi Bir Görüşme Veya Çalışma Yapmıyor, Sonuçta Olası Bir Anlaşmanın Halkımızın Onayına Sunulacağının Bilinci İçinde Hareket Ediyoruz"

 
 
Ertuğ:
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, New York'ta yer alan son üçlü toplantı sonrasında bazı basın yayın kuruluşlarında zirveyle ilgili olarak yer alan eleştirilerden bazılarının hakkaniyet sınırlarını aştığını belirterek, "Kıbrıs Türk tarafı olarak halkın arkasından herhangi bir görüşme veya çalışma yapılmadığını, sonuçta olası bir anlaşmanın haklın onayına sunulacağının bilinci içinde hareket edildiğini" vurguladı.  

Ertuğ, son görüşmenin tutanaklarının "Meclis'e gönderilmediği" şeklinde Ana Muhalefet Partisi CTP'nin Genel Başkanı Yorgancıoğlu tarafından yapılan eleştirinin de gerçekleri yansıtmadığını belirterek, görüşmenin ilk bölümünü oluşturan 30 sayfalık bir tutanağın 10 Kasım Perşembe günü, ikinci bölümünü oluşturan 20 sayfalık bir tutanağın ise 11 Kasım Cuma günü Meclis'e gönderildiğini bildirdi.

"SON ZAMANLARDAKİ EN KAPSAMLI BİLGİLENDİRME SÜRECİ GERÇEKLEŞMİŞTİR"

Bilgilendirme toplantılarının sayı ve içeriğine bakıldığında görüşmeler tarihinin son zamanlardaki en yoğun ve kapsamlı bilgilendirme sürecinin gerçekleşmiş olduğunun görüleceğini ve bu sürecin devam ettirileceğini ifade eden Ertuğ, "Hal böyle iken, bu konuda yapılan eleştirilerin gerçeklerle bağdaşmadığı ve iç siyasi mülahazalarla yapıldığı anlaşılmaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, bugün yaptığı yazılı açıklamada, son yapılan üçlü zirveye yönelik eleştirilere değindi.

Ertuğ, 30-31 Ekim tarihlerinde New York'taki Greentree'de yer alan üçlü toplantı sonrasında bazı basın yayın kuruluşlarında zirveyle ilgili olarak yer alan eleştirilerden bazılarının hakkaniyet sınırlarını aştığı ve gerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gerekse Özel Temsilcisi Kudret Özersay'a karşı kişisel bir saldırıya dönüştüğünün görüldüğünü kaydetti.

Yapılan eleştirilerin çoğunun görüşmelerle ilgili kamuoyunu yanlış yönlendirmeye varan bir şekil aldığını göz önünde bulundurarak kamuoyuna bu konudaki gerçekleri bir kez daha hatırlatmak istediklerini ifade eden Ertuğ, şöyle devam etti:

"CUMHURBAŞKANIMIZ SÜREKLİ İSTİŞARE İÇİNDE OLMUŞTUR"

"Sayın Cumhurbaşkanımız görevini devraldığı günden beri Cumhurbaşkanlığı görevi yanında üstlenmiş olduğu görüşmecilik görevini yürütürken, gerek devlet kurumları gerekse sivil toplumla istişare içinde olacağını ve bunu iç içe daireler şeklinde gerçekleştireceğini söylemiştir.

Bu cümleden olmak üzere, başta Meclis Platformu olmak üzere çeşitli görüşlerin temsil edildiği Danışma Kurulu ve sivil toplum kuruluşlarının temsil edildiği geniş tabanlı bir yapı olarak oluşturulan Halk Konseyi ve medyayla sürekli temas ve istişare içinde olmuştur. Halk Konseyi'nin sivil toplum örgütlerine açık olduğu 27 Temmuz 2010 tarihli basın bildirisiyle kamuoyuna duyurulmuş ve 4 Ağustos 2010 tarihine kadar başvuru kabul edileceği belirtilmiştir.

Başvuru yapanlar arasında bulunan sendikalar da Halk Konseyi'nin toplantılarına katılmışlardır. Bu tarihten sonra yapılan bazı başvurular da olumlu bir şekilde değerlendirilmiş olup Konsey arzu eden sendika ve diğer sivil toplum örgütlerinin başvurusuna hala açıktır.

Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, düzenli olarak toplanan Danışma Kurulu, belirli aralıklarla bilgilendirme toplantılarına çağrılan ve sivil toplum örgütlerinin katılımına açık olan Halk Konseyi ile toplantılar düzenlenmiş, medya kuruluşlarıyla gerek ayrı ayrı, gerekse toplu olarak toplantılar yapılmıştır. Görüşmelerin gidişatıyla ilgili olarak gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse Özel Temsilcisi'nin medya aracılığıyla kamuoyumuzu düzenli olarak aydınlattığı da herkesçe bilinen bir gerçektir.

"CUMHURBAŞKANIMIZ MECLİS'E BİLGİ VERECEK"

Bütün bunlara ek olarak Sayın Cumhurbaşkanımız KKTC Meclisi'ne bilgi vermiş ve New York dönüşünde de yeniden Yüce Meclis'e bilgi vereceğini bildirmiştir. Yukarıda belirtilen yüz yüze temaslara ek olarak Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin temsilcilerine Cumhurbaşkanlığı'nda bu maksatla ayrılan bir ofiste tutanakları gelip okumalarına olanak sağlanmıştır. Görüşme tutanakları ayrıca Yüce Meclis'e gönderilmektedir."

"ELEŞTİRİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ertuğ, son New York görüşmesinin tutanaklarının Meclis'e gönderilmediği şeklinde Ana Muhalefet lideri tarafından yapılan eleştirin ise gerçekleri yansıtmadığını belirterek, söz konusu görüşmenin ilk bölümünü oluşturan 30 sayfalık bir tutanağın 10 Kasım Perşembe günü, ikinci bölümünü oluşturan 20 sayfalık bir tutanağın ise 11 Kasım Cuma günü Meclis'e gönderildiğini kaydetti.

Bilgilendirme toplantılarının sayı ve içeriğine bakıldığında görüşmeler tarihinin son zamanlardaki en yoğun ve kapsamlı bilgilendirme sürecinin gerçekleştiğinin görüldüğünü ve bu sürecin devam ettirileceğini belirten Ertuğ, "Hal böyle iken, bu konuda yapılan eleştirilerin gerçeklerle bağdaşmadığı ve iç siyasi mülahazalarla yapıldığı anlaşılmaktadır" dedi.

"VATANDAŞLIK KONUSUNDA ELEŞTİRİLERİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

Ertuğ, söz konusu eleştirilere teker teker yanıt vermenin doğru olmayacağını, ancak bir konuya özellikle değinmekte yarar gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Vatandaşlık konusunun görüşmelerde ayrı bir başlık olmadığı bir gerçektir. Esasen BM de konuyu böyle bir anlayışla masaya getirmemiş, bunu 'çözümlenmemiş ana konular'dan birisi olarak tanımlamıştır. Aynı durum 'yürütmenin seçimi' için de geçerlidir. Her iki konu da 'Yönetim ve Güç Paylaşımı' başlığı altıda yer almaktadır. Dolayısıyla bu konuda yapılan eleştirileri de anlamak mümkün değildir."

Osman Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafı olarak bir yandan kurum ve kuruluşlarla kamuoyunu aydınlatmaya devam ederken, diğer yandan da görüşmelerin detaylı içeriğiyle ilgili gizlilik ilkesine riayet etmeye özen gösterdiklerini belirterek, ikisi arasında korunması gereken hassas bir denge bulunduğu vurguladı.

Ertuğ, ancak halkın arkasından herhangi bir görüşme veya çalışma yapılmadığını, sonuçta olası bir anlaşmanın halkın onayına sunulacağının bilinci içinde hareket edildiğini kaydetti.

 
13 Kasım 2011 Pazar 13:59
Okunma: 541
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu