Ana Sayfa » Kıbrıs » Ertuğ: Koordineli Karalama Kampanyaları Üzücü

Ertuğ: Koordineli Karalama Kampanyaları Üzücü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Son Günlerde Görüşme Sürecine İlişkin Basın Organlarında Çıkan Eleştirileri Yazılı Bir Açıklama İle Yanıtladı. eleştirileri Koordineli Bir Karalama Kampanyası Olarak Nitelendiren Ertuğ, "söz Hürriyeti Ve Eleştiri Hakkını Demokratik Yaşamımızın Vazgeçilmez Bir Unsuru Olarak Görmekle Birlikte, Bunların, Müzakere Sürecinde Ayak Sürüdüğü Aşikar Olan Kıbrıs Rum Tarafına Yönelik Olmaması, Daha Da Önemlisi, Özde, Bu Eleştirilerin Gerçeği Yansıtmaması Üzücüdür" İfadelerini Kullandı..

 
 
Ertuğ: Koordineli Karalama Kampanyaları Üzücü

Kıbrıs Türk Tarafının 2'nci Greentree toplantıları öncesinde, esnasında ve sonrasında yapıcı davranan, esneklik gösteren ve öneri sunan taraf olduğuna dikkati çeken Ertuğ, bu davranışın Birleşmiş Milletler ve uluslararası topluluktan takdir gördüğünü vurguladı.

Ertuğ açıklamasında, "Sayın Genel Sekreter'in 2'inci Greentree zirvesi için gönderdiği davet mektubunda belirlediği 3 ana konuda Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu öneriler BM tarafından olumlu bulunmuş, tıkanıklık yaşanan diğer bir konuda ise sorumluluğun Kıbrıs Türk tarafında olmadığı belirtilmiştir" dedi.

Buna rağmen Greentree'ye 4 "hayır"la gelen Kıbrıs Rum tarafının aynı tutumu burada da sürdürdüğünü ifade eden Osman Ertuğ, Hristofyas'ın Ada'ya döndükten sonra da bir şey vermeden döndüğünü gururla açıkladığını belirtti.

Ertuğ, BM'nin taraflar arasında teati edilmesini öngördüğü vizyon kağıdını bile hala Kıbrıs Türk tarafı ile teati etmeyen Rum tarafının, bunu basına sızdırarak herhangi bir esneklik gösterme ihtimalini kendi kendinin elinden aldığına ve gerçekleri çarpıtarak seçim malzemesi haline getirdiğine işaret etti.

Sözcü Ertuğ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Hal böyle iken, görüşmelerde yaşanan zorluklardan Kıbrıs Türk tarafını sorumlu tutmak yanlıştır ve büyük bir haksızlıktır. "Görüşmeler çöker ve biz de altında kalırız" şeklinde felaket senaryoları üretmek bu sürece sadece zarar verir. Bir taraf her türlü uzlaşmazlığı sürdürüp bundan siyasi çıkar sağlamaya çalışırken, diğer tarafı sürece ve uzlaşıya mahkum tarafmış gibi göstermek, arzulanan adil ve kalıcı uzlaşı hedefine de hizmet etmeyecektir. Nitekim, Sayın Cumhurbaşkanımızdan önceki dönemde sürdürülen bu yaklaşım herhangi bir sonuç vermemiş olup halkımız bunu çok iyi bilmekte ve değerlendirmektedir"

Sözcü Ertuğ, Kıbrıs sorununda çözüm için gerekli olanın; teknik detaylarda anlaşmak değil, siyasi iradeyi göstermek olduğunu vurgulayan Kıbrıs Türk tarafının bu konuda da BM Genel Sekreteri'yle aynı görüşte olduğuna ve Cumhurbaşkanı'nın da bunu sık sık dile getirdiğine vurgu yaptı.

Kıbrıs Türk tarafını "detaylara boğulmakla" suçlamak kadar yanlış ve yanıltıcı bir iddia olamayacağını belirten Ertuğ, "Kıbrıs Türk tarafı vatandaşlık konusunda olsun, mülkiyet konusunda olsun istenen verileri sağlamıştır ve sağlamaya devam etmektedir. Eğer detaydan kastedilen bu ise, bu da iddiayı yapanların somut veri sağlamakla konuyu detaya boğmak arasındaki farkı anlamadıklarını gösterir" dedi.

Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafının diğer yandan da büyük resme bakmaktan hiç geri kalmadığını vurguladı.

Sözcü Ertuğ açıklamasında, "Kıbrıs Türk Tarafı, nüfus konusuna Rum tarafının talep ettiği gibi insanların doğduğu yere bakarak ayrımcılık yapmamış, toplam rakam üzerinde durmuştur. Bunun doğru yaklaşım olduğu BM tarafından defatle vurgulanmıştır. Mülkiyet konusunda ise ortak bir anlayış belgesi önermiş, önemli olanın rakamsal yaklaşımlar değil, ilke ve kriterlerde anlaşmak olduğunu savunmuştur. Diğer ana konu olan yürütmenin seçimi konusunda ise yaşanan tıkanıklığı aşmak için çeşitli öneriler yapmıştır. Öneriler, bugünün gerçeklerini yansıtmak yanında, ileriye dönük vizyon içeren bir niteliğe sahiptir" ifadelerini kullandı.

Buna rağmen Rum tarafının her 3 konuda bilinen görüş ve pozisyonlarından gerilemediğini, uzlaşı doğrultusunda kayda değer bir adım atmadığını belirten Ertuğ, Rum tarafının bunun yerine bir suçlama oyununu tercih ettiğini söyledi.

Ertuğ, "Güney'de hüküm süren seçim atmosferini de işine gelen bir bahane olarak kullanan Rum tarafının bu oyununa gelinmemesi ve masada elimizi zayıflatacak söylemlerden kaçınılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

 
25 Şubat 2012 Cumartesi 12:41
Okunma: 604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu