Ana Sayfa » Kıbrıs » Esas Mağdur Benim

Esas Mağdur Benim

Maliye Bakanı Ersin Tatar, kamuda görevli dört sendikanın önceki gün bakanlığa yapmış olduğu ani ziyareti ve sonrasında yapılan açıklamaları STAR Kıbrıs’a değerlendirdi. Diyalogtan kaçmadıklarını ancak her işin prosedür içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Tatar, ülkede en mağdur olan kişinin kendisi olduğunu da belirtti. İşte o röportajın detayları…

 
 
Esas Mağdur Benim

-Sendikaların önceki gün bazı kesimlere göre bir baskını, bazı kesimlere göreyse çat kapı bir ziyareti oldu. Sendikalar yaptıkları açıklamalarla bir dahaki gelişlerinin böyle olmayacağını belirttiler. Bu üstü kapalı bir tehdit miydi sizce?

“Bir hukuk devletinde, demokratik bir ortamda bu şekilde konuşmaların bir anlamı yoktur. Yani top, tüfekle mi buraya gelecekler ben anlamadım yani. Gerçekten yadırgıyorum ve kınıyorum böyle bir konuşmayı. Ben anlamıyorum gerçekten. Biz burada olduğumuzu söyledik ama tabii böyle abartılmış bir şekilde buraya gelmenin bir anlamı yok. Dolayısıyla ben sayın müsteşarıma talimat verdim. Bu görüşme nasıl olacaksa onun ayarlanması gerekiyor. Bir kere randevulaşmak lazım yani randevu istemişlerdi, biz vermiştik, oraya, buraya çekiyorlar. Emri vakiyle buraya ‘saat 10:00’da geliyoruz’ şeklinde basından okuyoruz. Bu doğru değildir. Görüşme olacak, olsun. Her şey para da değil bir kere bunu da belirteyim. Çalışanların başka sıkıntıları da olabilir. Bizi hükümet olarak sendikalarda çeşitli meseleleri görüşmek için toplantı yapmamızda fayda vardır. Bunlar yıllık görüşmelerdir. Yasadada olduğu bir gerçektir. Dolayısıyla biz bu görüşmeyi yapacağız ancak şekli, şemali ve nasıl ayarlanacağının prosedüre göre yapılması lazım. Devletgeleneği vardır, devlet anlayışı vardır yani her şeyin kendisine göre bir prosedürü vardır. Bunlara uyulması kaidesiyle ben bu görüşmeden kaçmayacağımı hatta diyaloğun faydalı olacağını da söyledim çünkü benimde sıkıntılarım var. Bu sıkıntıları ilgili kişilerle paylaşmak esasında benimde temenni ettiğim bir şeydir. O bakımdan ben sadece burada yöntemini eleştirdim. Ona tepkimi koydum ama yine de böyle kapıyı zorlayarak içeri girmişler. Ben gerçekten soğukkanlı bir takım şeyler söyledim. Onun dışında da bir şey olmamıştır. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarla konu başka yerlere çekilmeye çalışılmıştır. Buna gerek yoktur diye düşünüyorum çünkü KKTC bir hukuk devletidir. Burada hükümet var. Yasalar gereği sendikalar var. Onlar da kendi üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için çalışıyorlar. Bu nedenlerle bu görüşmeler olacaktır ama şekli ve şemalinin devlet prosedürüne göre olması gerek diye düşünüyorum.”

‘ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK, MESAFELER KATETTİK’

-Bütün sektörler şikayette bulunuyor. Sıkıntı içerisinde olduklarını belirtiyorlar. Ancak baktığınız zaman ülkede en büyük sıkıntı içerisinde olan sektör ya da şahıslar kimler?

“Maliye bakanıdır herhalde. Çünkü gerçekten de çok sayıda talebi, isteği karşılamak kolay olmuyor. Çünkü bir bütçe vardır ve benim o bütçeye göre hareket etmem gerekli. Bir kere hükümete geldiğimizden bu yana aldığımız tedbir ve yaptığımız çalışmalarla gerçektenkayıt altına alma içerisinde çok önemli işler yaptık, önemli mesafeler kaydettik. Hep söylediğim gibi gelirlerimiz 1,6 milyar TL’den 2 milyar TL’ye çıktı. Yani yılda 400 milyon TL ek gelir. Bu sene onun da üzerinde bir ek gelir bekliyoruz. Tabii ki tasarruflu gitmeye çalışıyoruz ama ülkenin yapısına bakıldığında toplam memur, toplam emekli, toplam Sosyal Sigortalar’dan aktarılan paralar, başka başka devletin mükellefiyetleri, tarımcıya, çiftçiye, hayvancıya, taşımacılığa, burslara çeşitli kalemlere paylar vardır. Dolayısıyla cari harcamalar 2,5 milyon TL’dir. Hala 500 milyon TL’lik bir açık vardır. O da Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan protokol gereği 350 milyon TL’si oradan karşılanıyor. Demek ki hala 150 milyon TL’lik bir açık var. Ama bu 150 milyon TL’lik açığın azalmakta olduğunu söyledim bu da önemli bir mesajdır. Demek ki doğru işler yapılıyor. Çünkü yıllık açık 500 milyon TL’lerden 150 milyon TL’lere inmiştir. Bu da bir başarıdır çünkü bunu pat diye yapamazsınız. Aksi takdirde ekonomi zarar görür. Bunu yavaş yavaş yapmanız lazımdır. Bunun da esas yolu gelirleri artırmaktan geçer, ekonominin kayıt altına alınmasından geçer. Güven ve istikrar ortamının daha da istikrara kavuşmasından geçer. Tabii bunlar zaman ister. TC ile olan ilişkilerimiz fevkalade önemli. UBP’ninvizyonuna, siyasetine bakıldığında Türkiye ile bizim her türlü ve her anlamda ilişkilerimizin geliştirilmesi lazım çünkü biz esas gücümüzü Türkiye’den alıyoruz. Türkiye hem bütçemize katkıda bulunuyor hem de gerçekten bölgesinde büyüyen, güçlenen bir ülke olduğu için gerek turizmimize turist ve yolcularıyla katkı koyuyor gerekse de yükseköğrenimimize katkı koyuyor. Ülkemizde öğrenci sayısı artmıştır ve bu büyük bir başarıdır. Çünkü bizim münasebetlerimiz iyidir ve bu yönde politikalar geliştiriyoruz.”

‘TÜRKİYE’NİN TAVSİYELERİNİ EMİR YA DA TALİMAT OLARAK GÖRMÜYORUZ’

-Hükümet sürekli olarak bazı kesimlerce Türkiye’den emir almak ve bunları uygulamakla suçlanıyor. Oysa baktığımız zaman Türkiye giderek büyüyen ve güçlenen bir ülke konumunda. O zaman bu tavsiyelerin yerinde olduğunu söyleyebilir miyiz?

“Ben bunu sürekli olarak savunan biriyim. Biz eleştirilere açığız. Ancak yaptığımız işlerin belki yanlış anlaşılma ya da bizim iyi ve yeterli anlatımı yapamamızdandır ancak vizyonumuz doğrudur. Türkiye Cumhuriyeti idari kadroları, bürokratları ve siyasi liderliğiyle son 10 yılda büyük işlere imza attı. Mali disiplin mekanizmalarını oturtabilmiştir. Bugün Türkiye rakamları faiz sonrasında yüzde 1’lere düşmüştür. Borç stoğu yüzde 40’ların altına inmiştir. Yunanistan’a baktığımızda bu oran yüzde 160’lardadır. Dolayısıyla TC’den bu anlamda teknik destek alarak bu mekanizmaları kurmak bizim bir başarımız olacaktır ve biz bu vizyonu paylaşıyoruz. Dolayısıyla biz bunları kesinlikle bir emir ya da talimat olarak değil, buranın iyiliği için yapıyoruz, inanarak yapıyoruz ve geleceğimiz için yapıyoruz. Biz bu önlemleri bunun için alıyoruz. Yoksa çok kolaydır olmayan parayı dağıtmak, aferin almak, alkışlanmak… İşte eskinin yanlışları bugün böyledir. Emeklilik ve Sosyal Sigorta sistemindeki bu açıklar eskiden yapılan bir takım hataların sonucudur. Şimdi en zor iş bize düştü çünkü bu çarpık mekanizmayı düzeltmek büyük bir cesaret ister. Tüm bunları göğüslemek de herkesin yapabileceği bir iş değildir.”

-Son olarak özel televizyonların bir takım sıkıntıları var. Siz de eski bir televizyoncu olarak bu sıkıntıları nasıl görüyorsunuz?

“Bu çok önemli bir sektördür. Çok sesliliğe, demokrasiye ve Kıbrıs Türkü’nün sesini dünyaya duyurmak bakımından son derece önemli aşamalara gelinmiştir. Bunlar büyük bir fedakarlık ve özveri gerektirir. Bizim de hükümete geldiğimiz zaman bu konuda yaptığımız önemli işler vardır. Bütün kanalları bir pakette uyduya çıkardık, Bu hem maliyetleri azalttı hem de yeni kurulan kararların izlenmelerini artırmıştır. Bu konularda bazı tartışmalar var. Biz bütçeden bir katkı koyduk ama bundan sonrası için de daha fazla bir takım işler hükümetin de desteğiyle olabilir.”

Gözde AKBEN
 
22 Mart 2012 Perşembe 11:07
Okunma: 694
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu