Ana Sayfa » Kıbrıs » Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği, Eşdeğer Uygulamalarının Başlatılmasını İstedi

Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği, Eşdeğer Uygulamalarının Başlatılmasını İstedi

Lefkoşa, 3 Temmuz 11 (T.a.k): Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taner Derviş, 2002 Yılında Durdurulan Eşdeğer Uygulamalarının Başlatılmasını İstedi..

 
 
Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği, Eşdeğer Uygulamalarının Başlatılmasını İstedi

Derviş bugün yaptığı yazılı açıklamada, "KKTC Anayasası'nın amir hükümlerine rağmen Bakanlar Kurulu'nun Zeyko Yağ Fabrikası arazisini eşdeğer kapsamından çıkararak yatırımcı bir şirkete 49 yıl süre ile kiraladığını" kaydederek, Bakanlar Kararı'nın iptal edilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak zorunda kalacaklarını bildirdi.

KKTC Anayasası'nın; amir hükümlerinin eşdeğer mal hak sahiplerinin Güney Kıbrıs'ta bırakmış oldukları taşınmaz mallar karşılığında tazmin edilmesini öngördüğünü, "ancak, derneğin uyarılarına ve 17 Mart 2010 tarihli mahkeme kararına rağmen eşdeğer kapsamındaki taşınmaz malların Anayasa hükümlerine aykırı bir şekilde Güney Kıbrıs'ta taşınmaz mal bırakmamış ve gerçek göçmen olmayan kişi ve kuruluşlara tahsis edildiğini" savunan Derviş, Bakanlar Kurulu'nun Zeyko Yağ Fabrikası arazisi ile ilgili kararında hem eşdeğer açısından yasa dışı bir uygulama yapıldığını hem de yatırımcılar açısından adaletsizlik, fırsat eşitsizliği ve yasa dışılık söz konusu olduğunu iddia etti. Derviş, şöyle devam etti:

"Kaldı ki hali araziler münhasıran turizm yatırımları için tahsis edilmiş olup, yatırımcıların talepleri bu kapsamda karşılanabilmektedir. Ayrıca Bafra Turizm Bölgesi'nde yatırıma müsait atıl araziler mevcuttur. İlaveten eşdeğer kapsamındaki kaynaklar sürekli bir şekilde kırsal kesim arsaları olarak dağıtılmaktadır. Bu uygulamalar kaynak darlığı olmadığını da ispat etmektedir.

Zeyko arazisi ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı, 17 Mart 2010 tarihli mahkeme kararına aykırıdır.

9 Nisan 2008 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile "Hazineye Ait Taşınmaz Malların Satış Yöntemi ile Değerlendirilmesi" ismi altında, eşdeğer kapsamındaki taşınmaz malların Anayasa ve ilgili yasa hükümlerine aykırı olarak gerçek ve tüzel kişilere satılması öngörülmüş ve bu yönde uygulama başlatılmıştı.

Hukuk kurallarına aykırı sözkonusu karar üzerine derneğimiz 29 Ocak 2009 tarihinde Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava açmış ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı ile sağlanan mutabakat çerçevesinde dava 17 Mart 2010 tarihinde sonuçlandırılmıştır. 17 Mart 2010 tarihli mutabakat metninde, İçişleri Bakanlığı dava konusu Bakanlar Kurulu kararının İTEM Yasası'nın ruhuna ve lafsına aykırı olduğunu teyit etmiş ve sözkonusu ve benzeri kararların uygulanmayacağını taahhüt etmiştir. Ancak sözkonusu Mahkeme kararına ve karşılıklı mutabakata rağmen, sözkonusu taşınmaz malların gerçek ve tüzel kişilere çeşitli yöntemlerle devredildiği veya tahsis edildiği bilgileri alınmaktadır.

Son iki yıl içerisinde, eşdeğer uygulamalarının başlatılmasına ilişkin taleplerimize resmi makamlardan herhangi bir yanıt alınmamaktadır. Eşdeğer uygulamalarının 2002 yılında durdurulduğunu, yeterli kaynak bulunduğunu ve hak sahibi olmayan kesimlere eşdeğer kapsamındaki taşınmaz malların tahsis edildiğini göz önünde bulunduran yönetim kurulumuz, sözkonusu Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesini ve eşdeğer uygulamalarının başlatılmasını talep etmektedir. Bu yapılmadığı takdirde Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak zorunda kalacağımızı saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız."

(EMR/SEL)

 
3 Temmuz 2011 Pazar 19:40
Okunma: 1039
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu