Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Eşek gibi gidecekler"

"Eşek gibi gidecekler"

BM'nin Hedefinin, Ocak'taki Üçlü Görüşmede, Görüşmenin Ardından Kıbrıs Sorununda Uluslararası Konferans Çağrılmasını "Kilitleme"' Olduğuna İşaret Eden Mahi Gazetesi, Rum Tarafının Uluslararası Konferansa "Eşek Gibi" Gitmek Zorunda Kalacağı Yorumunu Yaptı.

 
 

Birleşmiş Milletler'in, Genel Sekreter Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 22 - 24 Ocak'ta Randevulaştıkları New York - Greentree'de Kıbrıs Sorununun Bütün İç Yönlerini Kapatmak İstediği Bildirildi.
BM'nin Hedefinin, Ocak'taki Üçlü Görüşmede, Görüşmenin Ardından Kıbrıs Sorununda Uluslararası Konferans Çağrılmasını "Kilitleme"' Olduğuna İşaret Eden Mahi Gazetesi, Rum Tarafının Uluslararası Konferansa "Eşek Gibi" Gitmek Zorunda Kalacağı Yorumunu Yaptı.
fileleftheros; "Hepsi Greentree'de Kapansın... Genel Sekreter Üçlü Görüşmede, İç Yönler Üzerinde Anlaşma İsteyecek" Başlığıyla Yansıttığı Haberinde, Edindiği Bilgilere Dayanarak, Genel Sekreter'in Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'tan, Aralarındaki Anlaşmazlıkları Bm Uzmanlarının Da Yardımıyla Görüşüp Görüş Birliklerine Varmalarını İsteyeceğini, Bu Nedenle Görüşme Süresinin Bir Gün Uzatıldığını (22, 23, 24 Ocak) Yazdı.
genel Sekreter'in, Kıbrıs Sorununda Bir Sonraki Aşamaya, Yani Uluslararası Konferansa Geçebilmek İçin Görüş Birliklerine Varılmasını Hedeflediğine İşaret Eden Gazete Özetle Şunları Yazdı:
"Müzakereler Alanındaki Her Şeyin Bu Hedefi İmkânsız Hale Getirmesine Ve Türk Tarafının Tamamen Retçi Olmasına Karşın Birleşmiş Milletler, Zamanın Dar Olduğunu Ve Müzakerelerin İlânihaye Devam Edemeyeceğini Düşünüyor.
ingilizlerin, Abd Ve Bm'yle İstişare İçerisinde, Uluslararası Konferansı Bm Güvenlik Konseyi Kararıyla Kilitlemeye Çalışması Da Tesadüf Görülmemelidir. Bm'nin Önünde İki Ana Senaryo Vardır.
1- üçlü Görüşme Sırasında İlerleme Kaydedilirse Genel Sekreter, İki Müzakereciden Şubat Veya Mart Ayında Uluslararası Konferansa Gelmelerini İsteyecek.2- greentree'de Tatmin Edici İlerleme Kaydedilemezse, Birkaç Hafta Daha Kıbrıs'ta Müzakerelere Devam Etmelerini Veya Prosedürü; Ya Çok Taraflı Görüşmeye Götürerek Oyunun Sonunu Veya Çıkmaz İlan Edilerek, Çabanın Sonunun İlanı İçin Geri Gelmelerini İsteyecek.
Lefkoşa'da Müzakereler; Zor Ve Dikenli Diye Tabir Edilen Mülkiyet, Toprak, Egemenlik Ve Güvenlik Meselelerinde İlerleme Konusunda En Küçük Bir Işık Huzmesi Bile Olmadan Çok Ağır İlerliyor. Bu Görüntü, Bir Dizi Konuda Görüş Birliğine Varılmasını Mümkün Gören Bm'nin Planlarına Uymuyor.  Gerçekler Ve İstenenler Arasındaki Bu Mesafe, Bm Açısından Fazla Seçenek Olmadığı Ve Lefkoşa'nın En Muhtemel Senaryo Gördüğü; Müzakerelere 2013'e, Yani Başkanlık Seçimlerinin Sonrasına Kadar Ara Verilmesi Senaryosunun Şu Anda Bm'nin Seçenekleri Arsında Olmadığını Teyit Ediyor.
bütün Bu Çabaların Ve Senaryoların Arkasına Garantör Güçlerin Müdahil Olması Projesi De Yerleştiriliyor. Alexander Downer, Muhtemelen Yeni Üçlü Görüşme Öncesinde Ankara'ya Gitmeyi Planlıyor, İngiltere'yle De Arasında Direkt İletişim Hattı Var. Garantörlerin De Katılımıyla, Uzmanlar Veya Siyasi Müdürler Düzeyinde İlk Görüşme Yapılması Fikri Yürümedi. Downer, Bu Fikri Müzakerecilerin Önüne Koydu, Ancak Kıbrıs Rum Tarafının Bu Aşamada Böyle Bir Şeye Sıcak Bakmadığı Aşikârdır. Çünkü Teknokratlar Düzeyinde De Olsa Daha Çok; Kıbrıs Sorununda Beşli Bir Konferans Olacaktı."
"İngiliz İnadından, Barış Gücü Kararı Da, Ocak'taki Görüşme De Havaya Uçtu"
gazete "Bm'deki İngiliz İnadından Her Şey Havaya (Uçtu)" Başlıklı Haberinde, İngiltere'nin, 2012'nin İlk Aylarında Kıbrıs Sorununda Uluslararası Konferans Düzenlenmesi Hedefiyle Katı Bir Takvim Benimsenmesinde Israr Ettiğini, Bu Nedenle Kıbrıs'taki Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılmasının Da, Ocak Ayında Üçlü Görüşme Yapılmasının Da Havaya Uçtuğunu İddia Etti.
gazete, İngilizlerin, Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılmasına İlişkin Karar Taslağında, Ocak Ayındaki Ortak Görüşmeden Hemen Sonra, İç Yönlerde Görüş Birliklerine Varılmasını Şart Koşmaksızın, Çok Taraflı Konferans Düzenlenmesi İfadesi Yer Almasında Israr Ettiğini Belirtti.
bm Genel Sekreteri'nin Son Üçlü Görüşmenin Ardından Yaptığı Açıklamada, Çoklu Veya Uluslararası Konferans İçin Şartlar Koştuğuna İşaret Eden Gazete, İngilizlerin Ban Ki Moon'un "Oyunun Sonu" İfadesini Kendi Yöntemleriyle, Yani Dayatarak Uygulamak İstediklerini Belirtti, Gazete Özetle Şunları Yazdı:
"Diplomatik Kaynakların İşaret Ettiğine Göre, Olanaklar Önemli Ölçüde Daralıyor Ve Görüntünün, Son Sondajların Yapılacağı Yarın Netleşmesi Gerekiyor. Lefkoşa, Cuma Gecesi Geç Saatlere Kadar, Dogmatik Şekilde Terzinin Arkasında Duran Londra'ya Sert Bir Girişimde Bulundu.
Lefkoşa Ve New York'ta Aktif Hareket Eden Kıbrıs Hükümeti, Rusya'nın Tam Desteğine Sahiptir. Rusya, Bm İçerisinde İngiltere'ye Tepkisini Ağırlaştırdı. Londra'nın, Abd'nin Bazı Noktalarda Değişmiş Desteği Dışında Diğerlerinden Özlü Bir Desteği Yok. Amerikalılar, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın Güvenlik Konseyi'ni Bilgilendirmesi Sırasında Tezlerini Yinelemeksizin Genel Bir Görüş Ortaya Koydular."
"Hristofyas Cameron'u Protesto Etti"
haravgi; "Hristofyas'tan Cameron'a Protesto... İngiltere'nin İç Yönlerde Anlaşma Olmadan Uluslararası Konferansa İlişkin Tavrı Bm Genel Sekreteri'nin Tezini İhlal Ediyor" Başlıklı Haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın İngiltere Başbakanı David Cameron'u, İngiltere'nin Uluslararası Konferans Konusundaki Tavrı Nedeniyle Protesto Ettiğini Yazdı.
gazeteye Göre Rum Sözcü Stefanos Stefanu, "İngiltere'nin Kıbrıs Sorununun İç Yönlerinde Anlaşmaya Varılmadan Önce Uluslararası Konferans Çağrılması Konusundaki Tavrının Bm Genel Sekreteri'nin Tezini İhlal Ettiği" İddiasında Bulundu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın İngiltere Başbakanı Cameron'u Brüksel'de Protesto Ettiğini Söyledi.
güney Kıbrıs İle İngiltere Arasında, İki Tarafı İlgilendiren Konularda İstişare Ve Diyalog Öngören Bir Karşılıklı Anlayış Memorandumu Bulunduğunu Hatırlatan Stefanu, "İngiltere Kıbrıs Sorununun İç Yönlerinde Anlaşmaya Varılmadan Önce Uluslararası Konferans Çağrılması Gerektiğini Söyleyen Görüşü İleri Götüremez. İngiltere'nin Bu Tutumu, Bm Genel Sekreteri'nin Raporlarında Da Ortaya Konulan Tezini İhlal Ediyor" Dedi.
stefanu, Ban'ın Tezinin, Uluslararası Konferansın Kıbrıs Sorununun İç Yönlerinde Anlaşmaya Varıldığında, Dış Yönleri İçin Çağrılacağı Şeklinde Olduğunu, Rum Tarafının Tezinin De Bu Olduğunu Ve Bunda Israr Ettiklerini Söyledi.
politis; "Uluslararası Konferans Konusunda Çember Daralıyor... Bm Israr Ve Strateji İle Prosedürü Tırmandırıyor" Başlıklı Haberinde, Bm Güvenlik Konseyi Üyelerinin, Kıbrıs'taki Bm Barış Gücü'nün Görev Süresinin Uzatılması Kararı Üzerindeki Müzakerelerinin Kıbrıs Sorunundaki Müzakere Prosedürünün Geleceği Açısından Kritik Önem Taşıdığını Yazdı.
güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin Başrolünde Kelimelerle Oynandığını, Oyunun; Çözebilirlerse Kıbrıs Sorununun En Azından Kağıt Üzerinde Çözümünü Gündeme Getireceğine İnandıkları Bir Çeşit Bulmaca Olduğunu, Anahtar Kelimenin De Uluslararası Konferans Olduğunu Kaydeden Gazete, Güvenlik Konseyi'nin İkiye Bölünmüş Olduğunu, Anglo - Amerikaların "Uluslararası Konferans Çağrılması Net" İfadesinde Israr Ettiğini, Fransa'nın İse Greentree'dekinin Benzeri Bir Açıklama Yapılmasını Önerdiğini Kaydetti.
ocak'taki Üçlü Görüşme Tarihlerini 20 - 22 Ocak Diye Veren Gazete, Bm'de Tartışılmakta Olan Konunun, Genel Sekreter'in Uluslararası Konferansı Ocak'taki Üçlü Görüşmenin Hemen Ardından Toplayıp Toplayamayacağı Olduğunu Yazdı, Özetle Şu Bilgileri Verdi:
"Ban'ın Güvenlik Konseyi'nin Oluruna İhtiyacı Yok"
"Gazetemiz, Ban Ki Moon'un Bm Hukuk Dairesi'nden Görüş İstediğini Ve Güvenlik Konseyi'nin Olurunu Almasına Gerek Olmadan, Tarafların Olumlu Veya Olumsuz Yanıt Vermelerine Bağlı Olarak, İstediği Herhangi Bir Konuda Uluslararası Konferans Çağırabileceği Cevabını Aldığını Bilebilecek Durumdadır.
genel Sekreter, Bu Görüş Sonucunda, 4 Mart 2011 Tarihli Müzakerelerin Gidişatına İlişkin Raporunun 24'üncü Paragrafında Da Şu İfadelere Yer Verdi:
'gerekli Gördüğümde, İki Tarafla Da İstişare Ettikten Sonra, Özlü Konularda, Başlıklar İçerisinde Ve Başlıklar Arasında Uluslararası Konferans Düzenlenmesini Haklı Gösterecek Yeterli İlerleme Kaydedildiğine Hükmedersem, Konferansı Çağıracağım.'
uluslararası Konferans Çağırmayı, İki Tarafla İstişare Yaptıktan Sonra Genel Sekreter'e Bırakan Ve Kendi Görüşünün (Güvenlik Konseyi) Bağlayıcı Olmayacağı Bu İfade, Raporun İçeriğini Benimseyen Güvenlik Konseyi Tarafından Da Onaylandı Ve Bu Konuda Konseyin Görüşü Bağlayıcı Olmayacak."
"Eşek Gibi..."
mahi; Greentree'de Bm Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas Arasında Yapılacak Üçlü Görüşmede, Kıbrıs Sorununda Çok Taraflı Konferans Çağrılmasının 'kilitlenmeye' Çalışılacağı Haberine; "Eşek Gibi Çoklu Konferans... Hedef, Beklenen Üçlü Görüşmede 'kilitlenmesi'" Başlığını Attı.
baskıya Gittiği Saatlere Kadar Güvenlik Konseyi'nde İngilizler Ve Amerikalıların, Ocak Ayında Kıbrıs Sorununda Çok Taraflı Konferans Çağrılmasının "Kilitlenmesini" Elde Etmeye Çalıştığını; Rusya, Fransa Ve Çin'in Buna Karşı Çıktığını Ve Henüz Sonuca Varılmadığını Belirten Gazete Özetle Şunları Yazdı:
"Hükümet Kanadının, Gelişmeleri Şirin Gösterme Yönündeki Yoğun Gayretine Rağmen Başkan Dimitris Hristofyas, Şu Anda Çok Taraflı Bir Konferans Meselesi Ortaya Çıkmasını Hiçbir Şekilde İstemiyor. Çünkü Yapılacak Baskının Büyüklüğünü Hesap Edebiliyor Ve İç Cephede Çok Ciddi Bir Tepkiye Neden Olacağını İyi Biliyor.
bu Nedenle, Bu Gelişmeyi Bertaraf Etmeleri İçin, Kıbrıs Rum Tarafının Tezlerine Yakın Duran Üç Dost; Rusya, Fransa Ve Çin Yönünde Hareket Ediyor. Ancak Bu Gelişme, Dimitris Hristofyas'ın 4 Yıldır Uyguladığı, Kendi Kendini Ve Dolayısıyla Kıbrıs Rum Tarafını Kapana Kıstıran Politikanın Sonucu Olduğu Söylenebilir.
şu Anda Bizim Tarafın Önündeki Tek Çıkış Yolu,  Kıbrıs Sorununun, Uluslararası Boyutlarına Tabi Yönlerinde Hiçbir Anlaşma Yörüngesi Bulunmadığını, Öteki Yönlerdeki Sözde 'görüş Birliklerinin' De Çok Taraflı Konferans Çağrılmasını Haklı Gösterecek Kadar Olmadığını Göstermektir."
haftalık Kathimerini Haberi; "Çok Taraflı Konferans İçin Çetin Pazarlık... Güvenlik Konseyi'ni Engellemek İçin İngilizlerin Ve Downer'ın Ağır Baskısı" Başlığıyla Yansıttı.
 
11 Aralık 2011 Pazar 12:26
Okunma: 1368
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu