Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Euro Grubu Siyasi Kararla Memorandumu Onayladı

Euro Grubu Siyasi Kararla Memorandumu Onayladı

"kara Para Aklama Araştırmasının Tamamlanması" Ve "rusya İle Kredi Vadesinin Uzatılması Anlaşması" Şartı Hariç Bir Değişiklik Yok.

 
 
Euro Grubu Siyasi Kararla Memorandumu Onayladı
3 MİLYAR EURO'LUK İLK DİLİM KREDİ MAYIS ORTALARINDA


REHN: "KIBRIS'IN KRİZDEN KISA SÜREDE ÇIKMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞIZ"


SIRA EURO BÖLGESİ ÜLKELERİNİN ULUSAL MECLİSLERİNİN ONAYINDA


ANASTASİADİS BARROSO VE ROMPUY'A MEKTUP GÖNDEREREK İLAVE YARDIM İSTEYİNCE ALMANLAR NET KONUŞTU: "10 MİLYAR'UN AŞILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"


RUM YÖNETİMİNE GÖRE FİNANS İHTİYACININ 23,5 MİLYAR EURO'YA YÜKSELMESİ EK TEDBİR GEREKTİRMEYECEK


Lefkoşa, 13 Nisan 13 (T.A.K.): Dublin'de dün toplanan Euro Grubu, Güney Kıbrıs hakkında siyasi karar verdi ve memorandumu onayladı. Ancak kararda ilk dilim krediyi serbest bırakmak için, Rum tarafında yapılmakta olan kara para aklama araştırmalarının tamamlanması şartına bağlandı. Euro Grubu kararı buna paralel olarak Güney Kıbrıs ile Rusya arasındaki 2,5 milyar Euro tutarındaki mevcut kredinin geri ödeme vadesinin uzatılması müzakerelerinin tamamlanacağını da öngörüyor. Gazeteler haberi okurlarına manşetten ve geniş aktardı.


Fileleftheros "3 Milyar Euro'luk İlk Dilim Mayıs'ta... Euro Grubu Kıbrıs Memorandumu İçin Yolu Açtı... Kıbrıs İçin Dublin'de Siyasi Karar... Olli Rehn: Elimizden Geldiğince Yardım Edeceğiz" başlık ve spotlarını attığı manşet haberinde ilk dilim kredinin, memorandumun Euro Bölgesi üyesi ülkelerin ulusal meclislerinde ve Rum Meclisi'nde 24 Nisan'a kadar onaylanması şartıyla mayıs ayı içinde ciro edilmesinin beklendiğini yazdı.


Financial Times'ın, sızan belgeleri kaynak gösterdiği haberine dayanarak ilk dilim kredinin 3 milyar Euro tutarında olacağını belirten gazete, bunun 2 milyar Euro'sunun Mayıs'tan önce, 1 milyar Euro'sunun da Haziran ayı içerisinde verileceğini kaydetti. Avrupa Destek Mekanizması'nın memoranduma 9 milyar, Uluslararası Para Fonu'nun da (IMF) 1 milyar Euro ile katılacağını, dolayısıyla Güney Kıbrıs'ın alacağı 10 milyar Euro'luk tutarın değişmeyeceğini belirtti.


REHN: "KIBRIS'IN KRİZDEN KISA SÜREDE ÇIKMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞIZ"


Habere göre Dublin'de olağanüstü toplanan Euro Grubu'nun çalışmalarının tamamlanmasının ardından açıklama yapan Avrupa Komisyonu temsilcisi Olli Rehn, Komisyon'un, Güney Kıbrıs'ın bugünkü krizden en kısa sürede çıkmasına yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını söyledi. Rehn "Komisyon adına söz verebileceğim; AB'nin çeşitli fonlarından finans kaynakları aramak da dâhil, elinden geleni yapacağıdır" dedi.


Gazete haberini iç sayfasında özetle şöyle detaylandırdı:


"Rehn'e göre Kıbrıs'ın finans ihtiyacı 23 milyar Euro'ya yükseldi ve 10 milyar Euro'luk kredi yeterli değil. Kıbrıs ekonomisinin kalkınma perspektifinden emin görünmeyen Rehn Kıbrıs'ın Gayrı Safi Yurt İçi Hâsılası'ndaki (GSYİH) daralmanın yüzde 15'e ulaşabileceğini belirtti.


Kıbrıs için ortaya çıkan büyük sermaye ihtiyaçları konusunda ise son günlerde sızan belgelerin farklı dönem ve değerlendirmelerle ilgili olduğundan meblağla ilgili bir karışıklık olduğunu söyleyen Olli Rehn, Kıbrıs'ın, net finans ihtiyacının 17,5 milyar olduğunu, 23 milyar Euro'nun ise brüt ihtiyacı olduğunu söyledi. 23 milyar Euro'nun, muhtemel ilave maliyetlerin karşılanmasına yönelik 'yastıklar' da içerdiğini belirtirken, bu şartlar altında büyüklük (hacim) ile ilgili bazı belirsizlikler bulunduğunu itiraf etti."


Gazete Rum Maliye Bakanı Haris Yeoryiadis'in, Komisyon'un Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in talep ettiği gibi, Güney Kıbrıs'a teknik ve finansal yardımda bulunma niyetinden memnuniyet belirttiğini yazdı.


Gazeteye göre Rum Maliye Bakanlığı'ndan, Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs'la ilgili siyasi kararının ardından yapılan açıklamada Euro Bölgesi Maliye bakanlarının 10 milyar Euro'luk kurtarma kararlarının güçlü bir istikrar göstergesi ve aynı zamanda Rum yönetiminin ve Rumların çabalarının tanınması anlamına geldiği belirtildi. Rum bakan, kurtarma paketinin Euro Bölgesi üye ülkelerinin ulusal meclislerinde süratle onaylanması ümidini de dile getirdi.


SIRA EURO BÖLGESİ ÜLKELERİNİN ULUSAL MECLİSLERİNİN ONAYINDA


Politis'in " Memorandum Kilitlendi ve Ulusal Meclislere Gidiyor... Kurtuluş Ancak Uygulama İle.. Olli Rehn Ekonominin Daralmasından Endişeli" başlıklı manşet haberine göre Güney Kıbrıs dün itibarıyla memorandum dönemine girdi. Euro Grubu memorandumu, hiçbir değişiklik yapmadan, son içeriğiyle onayladı ve artık sadece, Euro Bölgesi ülkelerinin ulusal meclislerinde onaylanması kaldı.


Rum yönetiminin 10 milyar Euro'luk kredinin ilk dilimini, anlaşmada öngörüldüğü gibi mayıs ayının ilk yarısında almayı beklediğine işaret eden gazete "Kıbrıs'ın memorandum maddelerinden kurtulmasın tek yolunun, (memorandumu) inançla uygulaması olduğu artık herkesin malumudur. Kulağa ne kadar yakıcı gelse de önümüzdeki tek somut yol budur" ifadesini kullandı.


ANASTASİADİS BARROSO VE ROMPUY'A MEKTUP GÖNDEREREK İLAVE YARDIM İSTEYİNCE ALMANLAR NET KONUŞTU: "10 MİLYAR'IN AŞILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikosa Anastasiadis'in Rum tarafındaki bir etkinlikte yaptığı konuşmada başta Barroso ve Rompuy olmak üzere AB yetkililerine mektup göndererek ilave yardım istediğini söylemesi ve bu haberin uluslararası medya tarafından, Güney Kıbrıs'ın 10 milyar Euro'dan daha fazla para talep ettiği haberini vermeleri üzerine Euro Grubu toplantısında kargaşa yaşandığını yazdı.


Habere göre Almanya bu haber üzerine, Avrupalı ortaklarının Rum tarafına vermek niyetinde olduğu kredide 10 milyar Euro'nun aşılmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Almanların bu çıkışı üzerine Rum Sözcü Hristos Stilianidis, istediklerinin memorandum meblağının artırılması değil, kalkınma ve toplumsal uyum maksadıyla AB ödeneklerinin artırılmasını görüşmek olduğu izahında bulunmak zorunda kaldı.


Anastasiadis'in aslında, Uzun Vadeli Bütçe Çerçevesi'nden (2014-2020) daha çok ödenek almak için seferberlik başlattığını anlatmaya çalıştığını belirten gazete, Anastasiadis'in Rum Planlama Dairesi tarafından hazırlanan inceleme tahtında, AB liderliğinden resmen; Güney Kıbrıs'ın ekonomik sorunları nedeniyle alacağı ödeneklerin artırılmasını istediğini yazdı.


RUM YÖNETİMİNE GÖRE FİNANS İHTİYACININ 23,5 MİLYAR EURO'YA YÜKSELMESİ EK TEDBİR GEREKTİRMEYECEK


Aynı gazete "Hükümet Memorandumun 23,5 Milyar Euro'luk İhtiyacı Kapsadığını Teyit Ediyor... İhtiyaçlar Arttı Ama Yeni Tedbir Olmadan" başlıklı haberine göre Rum yönetimi, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan analizde Güney Kıbrıs'ın finans ihtiyacının 23,5 milyar Euro'ya yükseldiği analizinin, bankacılık sisteminin iyileştirilmesi için yeni tedbirler benimsenmesi anlamına gelmediğini açıkladı.


Rum Sözcü Stilianidis, "Avrupa Komisyonu Kıbrıs'ın finans ihtiyacını 23,5 milyar Euro'ya çıkardığını ancak bu hiçbir şekilde, bankaların yeni sermaye yapılandırılması veya mevduat sahiplerine herhangi yeni bir yükümlülük getireceği anlamına gelmediğini" anlattı.


Komisyon'un Güney Kıbrıs'ın finansal ihtiyacıyla ilgili değerlendirmesinin halen memorandumda şekillendirilenin ötesinde bir ihtiyaç ortaya çıkarmayacağını söyleyen Stilianidis sözü edilen 23,5 milyarın hâlihazırda dikkate alınmış ve memorandumun nihai şekillendirilmesi sırasında değerlendirildiğini belirtti. Yeoryiadis, finans ihtiyacının artmasına; memorandum ön anlaşmasının yapıldığı ve ihtiyacın 17,5 milyar Euro olarak saptandığı 23 Kasım 2012'nin ardından bugüne kadar olguların kötüleşmesini gerekçe gösterdi.


Diğer gazeteler manşet haberlerini şu başlıklarla okurlarına aktardı:


Simerini "Kıbrıs İçin Bahis İnançla Uygulamak... Programa Değişiklik Yapılmadan Siyasi Onay"


Alithia "Euro Grubundan 'Yeşil Işık'... Para Geliyor... Mayıs'ta 2, Haziran'da 1 Milyar"


Haravgi "Sayımda Kaybedildi... Taahhütlerini Unuttular... 5,5 Milyar Euro'luk İlave İhtiyacı Karşılamak İçin KİT'ler De Altın Da Satışa Çıkartılıyor".


(ŞA/HÖ)


 
13 Nisan 2013 Cumartesi 11:51
Okunma: 782
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu