Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Euro Grubu Toplantısında Güney Kıbrıs'ın Desteklenmesi Programına İlişkin Siyasi Anlaşma Sağlandı

Euro Grubu Toplantısında Güney Kıbrıs'ın Desteklenmesi Programına İlişkin Siyasi Anlaşma Sağlandı

Anlaşma İçerisinde Mevduatların Tıraşlanması Da Bulunuyor.

 
 
Euro Grubu Toplantısında Güney Kıbrıs'ın Desteklenmesi Programına İlişkin Siyasi Anlaşma Sağlandı

Lefkoşa, 16 Mart 13 (T.A.K): Euro Grubu'na bağlı Ekonomi Bakanlarının, yaklaşık 10 saat süren toplantı çerçevesinde, bu sabaha karşı, mevduatların tıraşlanmasını ve 10 milyar Euro'ya kadar sınırlandırılan bir ekonomik yardımı öngören, "(Güney) Kıbrıs Ekonomisinin Desteklenmesi Programı" konusunda siyasi bir anlaşmaya vardığı belirtildi.

Kararın sabaha karşı alınması nedeniyle ilgili haber, bugün yayımlanan Rum gazetelerinde yer almazken diğer Rum haber kaynakları habere geniş bir biçimde yer verdiler.

Rum gazeteleri toplantı konusunda dünkü gelişmelere yer verdi.

Rum haber kaynaklarına göre, Güney Kıbrıs, anlaşma temelinde, bankaların sermayelendirilmesi ve düzenlenmesi, şirketler vergisinin ve sermaye gelirleri üzerindeki stopaj vergisinin artırılmasının da dahil olduğu kendi  kaynaklarını harekete geçirerek ek tedbirler alacak.

Euro Grubu, varılan anlaşmanın ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ve Rusya arasında finans katkısına ilişkin bir anlaşma beklediklerini belirtti. 

Euro Grubu, 2020 yılında gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 100'e varmasını öngören Güney Kıbrıs'ın kamu borcunun sürdürülebilir düzeyde muhafaza edileceğini de ifade etti. 

Rum haber kaynakları Euro Grubu'nun, Avrupa Destek Mekanizması Yönetim Kurulu'ndan, ekonomik desteğe ilişkin öneriyi Nisan ayının ikinci yarısında resmen onaylamasını da beklediğini belirttiler.

Güney Kıbrıs makamlarıyla varılan siyasi anlaşmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Euro Grubu, Rum makamların özelleştirme konusundaki çabaların hızlandırılması taahhüdünü de memnunlukla karşıladıklarını belirtti.

Güney Kıbrıs'a yönelik ekonomik yardımın, Güney Kıbrıs'ın ve Euro bölgesinin ekonomik istikrarını garanti altına alacağına olan inancını dile getiren Euro Grubu, bu yardımın 10 milyar Euro ile sınırlandırıldığını ifade etti.

Euro Grubu ayrıca Avrupa Komisyonu ve Rum makamlara, Avrupa Merkez Bankası ve IMF ile işbirliği içerisinde bir an önce Memorandumu tamamlamaları konusunda çağrıda da bulundu. 

MEVDUATLARDAN VERGİ

Bir başka Rum haber kaynağı ise Brüksel'de gerçekleştirilen ve bugün sabaha karşı sona eren Euro Grubu toplantısında, Güney Kıbrıs ve uluslararası kredi kuruluşlarının, Güney Kıbrıs bankalarına yönelik yatırılan 100 bin Euro'luk mevduatlardan yüzde 9.9, bu miktarın altında olanlara ise yüzde 6.75 oranında kademeli olarak vergi alınması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Güney Kıbrıs ile kredi kuruluşlarının bu konuda vardıkları anlaşmanın, ne Avrupa ne de dünya düzeyinde böyle bir emsalinin bulunmadığına da dikkat çekildi.

SARRİS AÇIKLAMA

Rum haber kaynaklarına göre Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, toplantı sonrasında, sabaha karşı yaptığı açıklamada Rum heyetin, "en az acı olan çözümü tercih ettiğini" söyledi.

Euro Grubu toplantısındaki anlaşmanın 10 saatlik toplantısının ardından zor koşullar altında sağlandığına dikkati çeken Sarris, Rum heyetin toplantıya elverişsiz koşullar atında girdiğini zira ülkenin, olağanüstü hal durumunda ve gözüken düzensiz bir iflas ihtimali içerisinde olduğunu söyledi.

IMF'nin katı tutumu nedeniyle sıkı müzakerelerin yapıldığını söyleyen Sarris, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de siyasi düzeyde, Avrupalı liderlerle temaslarda bulunduğuna da dikkati çekti.  Sarris, sağlanan anlaşmanın, düzensiz bir iflas ve bankacılık sektörünün çökmesinden kaçınılarak ekonomiye yönelik güveni iade ettiğini söyledi.

EURO GRUBU TOPLANTISINDAKİ DÜNKÜ GELİŞMELER

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs için dün gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin haberlere yer verdiler.

Haberi "Kıbrıs Memorandumu İçin Brüksel'de Gece Boyu Korku Filmi" başlığıyla veren gazete, dün akşamki toplantıda tüm cephelerin açık olduğunu yazdı.

Gazete Euro bölgesinden olan kaynaklara dayanarak, dün akşam gece yarısından sonra henüz masada resmi bir yazılı önerinin bulunmadığını ancak IMF'nin, mevduatların tıraşlanması konusundaki ısrarının ise görüşmelerde hakim olduğunu belirtti.

Gazete toplantının Kıbrıs saatiyle saat 18.30'da başladığını da anımsattı.

Gazete bir başka haberinde ise Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve kurmaylığının, Euro Grubu toplantısı öncesinde, Sarris'e müzakere koşullarını sunmak için toplantı yaptığını yazdı.

Habere göre Rum Maliye Bakanı Sarris ve danışmanları Euro Grubu toplantısına girerken  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise müzakereleri izlemek ve koordine etmek amacıyla Avrupa Konseyi'nin, 7. katındaki Güney Kıbrıs bürosunda kaldı.

Alithia ise haberi "Tüm Gece Boyu Müzakere- 1O Milyar Euro İçin Euro Grubu'nda İlk Adım" başlığıyla aktardı ve Euro Grubu'nun alacağı kararın, Güney Kıbrıs memorandumunun tamamlanmasına yönelik ilk adımı teşkil edeceğini yazdı.

ANASTASİADİS LAGARDE VE BARROSO İLE GÖRÜŞTÜ

Gazete ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in IMF Başkanı Christine Lagarde ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile gerçekleştirdiği temaslara da yer verdi.

Habere göre Anastasiadis ile Lagarde ararsındaki görüşme AB binasında 45 dakika sürerken bu görüşme, Rum tarafınca yapıcı olarak nitelendirildi.

Anastasiadis ile Lagarde arsındaki görüşmeye Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis de katıldı.

IMF Başkanı Lagarde görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, derme çatma çözüm değil sürekliliği olan sürdürülebilir bir çözüm istediklerini belirtti.

Anastasiadis ile Barroso arasındaki görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

ANASTASİADİS BASIN TOPLANTISINI İPTAL ETTİ

Haravgi gazetesi ekonomi eki Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, daha önce, dün için düzenlemeyi düşündüğü basın toplantısını, uluslararası kredi verecek olanların katı tutumu nedeniyle iptal ettiğini yazdı.

KARA PARA İLE İLGİLİ ARAŞTIRMAYA YÖNELİK İHALE BUGÜN AÇILIYOR

Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs'ın kara paranın aklanmasına yönelik yasal çerçevesini incelemeye ilgi duyacak olan özel kuruluşlar için olan ilgili ihalenin bugün açılacağını yazdı.

Gazete ilgili şirketin muhtemelen gelecek çarşamba günü seçileceğini belirtti.

Habere göre seçilecek şirket, Avrupa Komisyonu'na bağlı Moneyval Komitesi ile birlikte kara para konusunda değerlendirmelerde bulunacak.

(FK/HÖ)

 
16 Mart 2013 Cumartesi 10:42
Okunma: 865
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)