Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "euroasıa Interconector" Projesine Aik De Katıldı

"euroasıa Interconector" Projesine Aik De Katıldı

Lefkoşa, 24 Mart 12 (T.a.k.): İsrail'den Başlayıp Güney Kıbrıs Ve Yunanistan Üzerinden Avrupa'ya Ulaşacak Denizaltı Elektrik Kablo Hattına Rum Elektrik İdaresi (Aik) De Ortak Oldu. Aik İle Yunan Devlet Elektrik İşletmeleri "quantum Energy" Arasında Dün İmzalanan İşbirliği Anlaşmasıyla Aik, "israil Electric Corporation" İle "quantum Energy" İle Birlikte "euroasia Interconnector" Projesine Ortak Oldu..

 
 
Politis haberi "Euroasia Interconnector İçin AİK ile DEİ Quantum Energy Arasında Anlaşma... Ocak'taki Ütopya Kıbrıs ve İsrail Devlet Elektrik Üreticilerinin Katılımıyla Mart Ayında Büyük Ölçüde Ulaşılabilir Oldu... Batı Avrupa'dan Da Büyük Talep" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Habere göre anlaşmaya AİK ve Quantum Energy müdürleri Haris Thrasu ve Nasos Ktoridis imza koydu. Anlaşma uyarınca AİK ve Quantum Energy 2012 yılı içerisinde teknik ekonomik araştırmaların yapılması aşamasında işbirliği yapacak ve ardından; denizaltı kablo hattının 2016'ya kadar döşenmesi ve Güneydoğu Akdeniz'den (Güney Kıbrıs ve İsrail) Yunanistan üzerinden Avrupa piyasasına ve tam ters istikamete enerji sevkiyatı için güçlerini, projenin öteki katılımcılarıyla birleştirecekler.


Gazeteye göre Thrasu anlaşmanın imzalanmasıyla AİK için; teknik-ekonomik araştırmalara katkının ötesinde görev ve sorumluluklar doğduğunu söyledi. Thrasu AİK'in; Güney Kıbrıs'ı (Vasiliko bölgesinde) İsrail'le bağlayacak denizaltı elektrik kablo hattını; Güney Kıbrıs ile Girit'i ve ardından da Yunanistan'ı birbirine bağlayacak kablo hattına bağlanana kadar,  inşa edilmesi gereken karasal altyapıyla bağlama görevini de üstlendiğini açıkladı.


Thrasu ve Ktoridis ilk aşamada Güneydoğu Akdenizden Avrupa'ya kablo aracılığıyla sevk edilebilecek toplam 2 bin megavat gücündeki enerjinin yarısının Güney Kıbrıs'ta, bir diğer yarısının da İsrail'de üretileceğini söyledi. Güney Kıbrıs açısından olmazsa olmaz şartın; elektrik üretim maliyetlerinin önemli ölçüde aşağıya çekilebilmesi için düşük fiyatta doğalgaz temini olduğunu belirten Thrasu bu nedenle Güney'e doğalgaz ithalinin en kısa sürede gerçekleştirilmesi gereğine vurgu yaptı.


Doğalgaz konusunda iki seçenekleri olduğuna dikkat çeken Haris Thrasu bunlardan birinin; doğalgazın 2016'ya kadar santrale boru hattı ile ulaştırılabilmesi için, doğalgaz sıvılaştırma kara terminalinin inşasından önce 12'nci parselden Vasiliko'ya boru hattı döşenmesi için anlaşma yapılması olduğunu söyledi. Thrasu'ya göre ikinci seçenek; doğalgaz boru hattının 8-10 yıldan önce; yani terminal inşaatına paralel- işleyemeyeceğinin ortaya çıkması halinde, ara çözüm olarak, doğalgazın tanker gemilerle ithal edilmesidir.


Denizaltı kablo hattına verilmek üzere Güney Kıbrıs'ta bin-bin ikiyüz megavat elektrik enerjisi üretilmesi gerektiğine işaret eden gazete bunun da yerel ihtiyaçlar için yapılan bugünkü üretimin iki katına çıkartılması anlamına geldiğine işaret eti; Euroasia Interconnector projesinin ihtiyaçları için Güney'deki elektrik üretimine özel sektörün katılması ihtimalinin de açık göründüğünü ekledi.


Habere göre İsrail şirketleri ve diğerleriyle elektrik üretimi konusunda işbirliği yapmak isteyen, Rum Enerji Düzenleme Kurulu'na (RAEK) ilgili başvuruda bulunmaya hazırlanan veya halen başvuru yapan şirketler olduğu belirtildi.


Almanya'nın, nükleer elektrik santralini 2020'de tamamen devre dışı bırakacağını açıklamasından sonra Avrupa'nın elektrik enerjisine talebi artırdığı, bunun da Euroasia Interconnector projesinin yaşayabilirlik perspektiflerini artırdığına dikkat çekilen haberde projeyle ilgili şu detaylara yer verildi:


"DEİ Quantum Energy'nin projesi Avrupa ve Asya'nın ilk enerji bağlantısı girişiminin gerçekleştirilmesi maksadıyla İsrail'i, Kıbrıs'ı ve Yunanistan'ı denizaltı elektrik kablosu ile birleştirmektir. Projenin maliyeti 1,5 milyar Euro, hayata geçiriliş süresi de teknik-ekonomik araştırmaların tamamlanmasından sonraki 36 ay olarak hesaplandı.


Teknik-ekonomik araştırmaların bu yılsonuna kadar tamamlanacağı, çalışmaların 2013'te başlamasıyla birlikte proje 2016'da uygulamaya konulabileceği; projenin, yapılacak masrafları 4 yıl içerisinde amorti edeceği öngörülüyor.


Kablo hattı en az 2 bin megavat elektrik enerjisi taşıyabilecek. Hattın Kıbrıs ile İsrail arasındaki uzunluğu 155 deniz mili, Kıbrıs ile Girit 320 ve Girit ile Yunanistan ana karası arasındaki uzunluğu da 65 deniz mili olacak. Kablonun döşeneceği deniz dibindeki en derin nokta 2 bin metre olacak.


Döşenecek kablo hattı her iki yöne (İsrail-Avrupa, Avrupa-İsrail) elektrik enerjisi taşıyabilecek, İsrail ve Kıbrıs'ı Avrupa şebekesiyle bağlayacak bir enerji köprüsü görevi görecek."


Gazete Quantum Energy'nin mart ayı başlarında İsrail'de, İsrail Enerji Bakanı Uzi Landau huzurunda İsrael Electric Corporation ile anlaşma imzaladığını hatırlattı.


(ŞA/HA)           **************

 
24 Mart 2012 Cumartesi 12:21
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu