Ana Sayfa » Kıbrıs » Faiz Ve Mazbata Mağdurları Meclis Önünde Eylem Başlattı

Faiz Ve Mazbata Mağdurları Meclis Önünde Eylem Başlattı

"Faiz Ve Mazbata Mağdurları Komitesi", "faiz Ve Mazbata Mağdurlarının Affı" Ve Faiz Yasası'nın Değiştirilmesi Talebiyle Meclis Önünde Eylem Başlattı..

 
 
Faiz Ve Mazbata Mağdurları Meclis Önünde Eylem Başlattı
Faiz Ve Mazbata Mağdurları
Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi, sorunlarını duyurmak ve çözüm istemek amacıyla bugün Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yaptı.


Komite, taleplerini Meclis Başkanı Hasan Bozer ile muhalefet parti liderlerine iletti. Meclis Başkanı Hasan Bozer eylemcilerin bilgilendirilmeleri maksadıyla Cumhuriyet Meclisi avlusuna kadar girmesine müsaade etti.


Eylemciler ile görüşen Meclis Başkanı Hasan Bozer, borç ilişkilerinden doğan sıkıntılara bütünsel çözüm için Meclis'teki tüm siyasi partilerin temsilcilerinin yer aldığı özel bir Komite kurulduğunu açıkladı.


Faiz ve Mazbata Mağdurları Komitesi tarafından düzenlenen eyleme Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, Üreticiler Platformu destek belirtti.


Faiz Mağdurları Komitesi yetkilileri ile Üreticiler Platformu adına Kuzey Kıbrıs Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği (ZEYBİR) Başkanı İrfan Çelik imzalı metinde taksit istidalarından ya da karşılıksız çek nedeniyle hapis cezasının kaldırılması, banka ve finans kuruluşlarının uygulayabileceği faiz oranına sınırlandırma getirecek yasal düzenlemeye gidilmesi talep edildi.


Bozer ve muhalefet liderlerine iletilen istem metninde, bu konudaki yasal düzenlemelerin tamamlanabilmesi için altı aylık bir sürenin yeterli olacağı da kaydedildi.


Metinde, yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, bir borç ilişkisi nedeniyle hapiste olan kişilerin hapis cezalarının affedilmesi ve hapisle sonuçlanacak taksit ve hapislik istidaları ile mazbataların dondurulması; karşılıksız çek kesme nedeniyle açılan ceza davalarının da dondurulması talep edildi.


BİCAN


Doğancı Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen Cumhuriyet Meclisi dışında yaptığı konuşmada, memleketi "karanlık güçlerin" yönetmekte olduğunu iddia etti.


"Borç İlişkilerinden Dolayı Hükmedilen Hapislik Cezalarının Affedilmesi Yasa Tasarısı"na karşı avukatların yaptığı eyleme de atıfta bulunan Bicen, "Neden ülkenin beyinleri göç ederken hukukçular bu memlekete çöreklendiler. İşini doğru dürüst yapan hukukçulara sevgimiz saygımız sonsuzdur" dedi.


ANT


Faiz ve mazbata Mağdurları Komitesi Sözcüsü Kazım Ant ise konuşmasında, bugün itibarıyla Polis'in elinde 10 binin üzerinde mazbata bulunduğunu iddia etti.


Meclis'in gerekli yasaları yapmaması nedeniyle borcunu ödeyemeyenlerin bugün hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirten Ant, bir grup avukatın dün gerçekleştirdiği eylemi ise borcundan dolayı hapis yatılmasına karşı olanları "yıldırma çalışması" olarak yorumladı.


ÖZBAFLI


Eski bakanlardan Hasan Özbaflı ise, "Saflar belli oldu bir tarafta soyguncular bir tarafta da ezilen halk. Ben tarafımı halktan seçtim" dedi.


Sendikaları eyleme destek vermemekle eleştiren Özbaflı, bugün yaşanan sorunun, borcunu yüksek faiz uygulamasından dolayı kak kat fazla ödemesine rağmen hapse atılmasına izin veren anlayışın yarattığı bir sorun olduğunu iddia etti.


TULGA


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ise ülkede faiz uygulamasına sınırlandırma getirecek bir yasal düzenleme bulunmadığını, faizin anaparayı geçmesini engelleyecek bir düzenleme gerektiğini söyledi.


Tahsil edilemeyen borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa yapılmasına karşın insanların borcundan dolayı hapse girmesinin devam ettiğini kaydeden Tulga, borcundan dolayı insanların hapse girmesini engelleyecek ve faizlere sınırlandırma getirecek yasal düzenlemelere engel olan kesimlerin  "Af yasasına" karşı duranların olduğunu iddia etti.


Tulga "Bu yasal düzenlemelere engel olan kimdir" sorusunu yöneltti.


BOZER


Meclis Başkanı Hasan Bozer, Komite temsilcilerini ve destek verenleri Meclis Şeref Salonu'nda kabul ederek görüşürken yaptığı konuşmada konu hakkında tedbir alınması için "geç kalındığını" ifade ederek, sorunların "Bir bütün içinde bunu çözmemiz gerekir" dedi.


Bozer, borç faizleri de dahil borçtan dolayı hapislik uygulamasının çözümüne yönelik özel yetkilere sahip ve her gün toplanacak olan, Meclis'teki tüm partilerin temsilcilerinin yer alacağı bir "Ad Hoc komite kurulması yönünde parti başkanları ile anlaştıklarını" söyledi.


Sorunlara 60 gün içerisinde çözüm bulunmasının hedeflendiğini kaydeden Bozer, "Bu artık büyük bir toplumsal olay oldu" dedi.


Bozer, herkesin Komite toplantılarına gelip görüş beyan edebileceğini da kaydetti.


ANT


Faiz ve mazbata Mağdurları Komitesi Sözcüsü Kazım Ant, Bozer ile yapılan görüşmede borçların ödenebilir noktaya getirilmesi, hapis cezalarının kaldırılmasının alacaklıların da yararına olacağını belirtti.


Ant, sorunlara 90 güne kadar çözüm bulunmadığı takdirde binlerce kişilik eylem düzenleyecekleri uyarısında bulundu.


AKACAN


Faiz ve mazbata Mağdurları Komitesi Başkanı Bulut Akacan ise işadamlarına borcundan dolayı suçlu muamelesi yapılmasının ülkeye genel olarak zarar verdiğini söyledi.


"İnsanların borçlarından dolayı hapis yapmasının kabul edilebilir olmadığını" ve bunun en büyük nedeninin yüksek faizler olduğunu söyleyen Akacan, çağdaş ülkelerdeki uygulamanın benzerini görmek istediklerini belirtti.


TULGA


Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği Başkanı Hürrem Tulga, alacak-verecek davalarının 34 bine çıktığını iddia ederek, ülkede yapılacak yasal düzenlemelerin arasında hakemlik müessesesinin de kurulması gerektiğini kaydetti.


Faiz uygulamasına karşı herhangi bir yasal düzenleme getirilmemesine de değinen Tulga, "Muazzam bir engelleme ile karşı karşıyayız" dedi.


BİCEN


Doğancı Patates Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bicen, faiz uygulamasına bir sınırlandırma getirilmesi gerektiğini ifade ederek, ABD, Türkiye ve Kıbrıs Rum Kesiminde faize sınırlama varken KKTC'de neden böyle bir uygulama olmadığını anlamakta zorlandıklarını kaydetti.


AÇLIK GREVİ


Faiz ve mazbata Mağdurları Komitesi Sözcüsü Kazım Ant, Meclis Şeref Salonunda Maliye Bakanı Ersin Tatar ile gerçekleştirilen görüşme esnasında borcundan dolayı hapiste bulunanların açlık grevine başladığını açıkladı.


"Borç ilişkileri nedeni veya ödeme gücünü yîtiren insanlar mazbata mağdurları açlık grevine başladırlar" diyen Ant, sorunlara bütünlüklü çözüm getirilinceye kadar af çıkartılmasını gerektiğini yineledi.


TATAR


Maliye Bakanı Ersin Tatar, "İlgili yasaların geçmesi ve af yasasının bu çerçevede ele alınması, hem vicdani, hem sosyal hem de ekonomik bakımdan yerindedir" dedi.


Tatar, en doğru yasal düzenlemelerin hazırlanabilmesi için de mahkeme, savcı ve mukayyitliğin katkı koyması gerektiğini kaydetti.


ÖZBAFLI


Eski bakanlardan Hasan Özbaflı ise bu görüşmede, borcundan dolayı hapiste bulunanların affı konusunda, "Meclisin anayasanın 78'inci maddesine göre yer yetkisi vardır" dedi.


Özbaflı, yüksek faiz uygulaması ile insanların parasının ve geleceğinin çalındığını ileri sürdü.


YORGANCIOĞLU


Ana Muhalefet Cumhuriyeti Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yornacıoğlu ise ülkede yaşanmakta olan pek çok sıkıntının nedeninin ülke ekonomisinin kötüye gitmesinden kaynaklandığını söyledi.


Yorgancıoğlu, "Esas olan insanları bu noktalara getiren diğer yasalarda değişiklik yapılmasıdır" dedi.


 
24 Aralık 2012 Pazartesi 11:20
Okunma: 1686
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu