Ana Sayfa » Kıbrıs » Faiz Yasası tamam

Faiz Yasası tamam

Binlerce KKTC vatandaşını ilgilendiren “Faiz Yasası” Meclis’ten geçti ve Cumhurbaşkanlığı’na yeniden yollandı

 
 
Faiz Yasası tamam
 

 

BEŞ ÖNEMLİ DEĞİŞİM… Yasadaki değişikliklerle, yasa kapsamı genişletildi, kefillere de başvuru hakkı tanındı, Kalkınma Bankası borçları yasa içerisine dahil edildi, başvuru yapılması anında borçluya bildirilecek hususlar konusu yasaya dahil edildi ve ödeme planı şartları yeniden düzenlendi

 

ÖDEME PLANINA 5 VE 9 YIL ŞARTI... Yasanın 14’üncü maddesi yeniden düzenlendi. Daha önce yasada “borcun ödenmesi için 9 yıl” şartı bulunurken, yeni yasada “50 bin TL altındaki borçların en fazla beş yıl zarfında ödenmesi, üzeri borçların ise borçlunun kararı ile 9 yıla yayılması” yasayla hükme bağlandıKALKINMA BORÇLARI DA YASADA… Cumhuriyet Meclisi’nde önceki gün yapılan değişikliklerle Kalkınma Bankası borçları yasa ile yeniden yapılandırılma kapsamına alındı. Kalkınma Bankası’na borcu bulunanlar yeni dönemde peşin ödeme yolunu seçerse, TL’de yüzde 10, dövizde ise yüzde 5 indirim alabilecekKEFİLE BAŞVURU HAKKI… Yasada yer alan temel değişikliklerden birisi de kefillerle ilgili. Yasaya göre, borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda, kefiller mevduat bankaları ile yeniden yapılandırma konusunda uzlaşı arayabilecekBORÇLU BİLECEK… Yasada yapılan düzenleme ile bankalar, borçlu kişilere, borcun nasıl ödeneceği ile ilgili tüm ayrıntıları verecek. Bankaların bildirmesi gereken noktalar şöyle:

-          Yapılandırılacak borç miktarı

-          Hakkında hüküm alınacak borç miktarı

-          Yapılandırılacak borca uygulanacak faiz miktarı

-          Aylık olarak ödenecek taksitler

-          Taksitleri ödeme süresi

-          Yapılandırılan borcun yasa kurallarına göre ödenmemesi durumunda borçlunun sorumluluğu

 

 

Havadis-ÖZEL

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından, “yeniden gözden geçirilmesi için” Cumhuriyet Meclisi’ne iade edilen “Faiz Yasası”, beş noktada değişime uğrayarak, yeniden Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Beş noktada yapılan değişikliğin yanı sıra, birçok madde de daha yalın ve anlaşılır bir üslupla yeniden yazıldı.

Yasadaki değişikliklerle, yasa kapsamı genişletildi, kefillere de başvuru hakkı tanındı, Kalkınma Bankası borçları yasa içerisine dahil edildi, başvuru yapılması anında borçluya bildirilecek hususlar konusu yasaya dahil edildi ve ödeme planı şartları yeniden düzenlendi.

Yeni düzenleme ile birlikte, hem daha anlaşılır bir yasa ortaya çıkarılırken, beraberinde de yasadan faydalanacak kesim genişletildi. Yasanın bu haliyle, Cumhurbaşkanlığı’nın da endişelerinin giderildiği ve Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasına gerek kalmadan yasayı onaylaması bekleniyor.

 

Kapsam genişletildi

Daha önceki yasada 30 Haziran 2010 tarihine kadar olan kapsam, 31 Mart 2011 tarihine kadar genişletildi.

Buna göre, 31 Mart 2011 tarihine donuk alacak kapsamında yer alan borçlar yasaya dahil edildi. Bu değişiklik ile birlikte, çok sayıda kişinin bankaya var olan borcunun yeniden yapılandırılması sürecinden faydalanması öngörülüyor.

 

Kalkınma Bankası dahil edildi

Daha önce Cumhurbaşkanlığı’ndan dönen yasada yer almayan Kalkınma Bankası borçluları da, yeni yasa ile birlikte yeniden borç yapılandırma şansını yakalamış oldu.

Kalkınma Bankası’nın yasası mevduat bankalarından farklı olduğu için, yasada yapılan düzenleme ile bu bankanın alınamayan borçlarının da yeniden yapılandırılması ve tahsil edilmesi sağlanmaya çalışıldı.

 

 

Borçlu her şeyi bilecek

Başvuruda bulunan borçluların, borcunu nasıl ödeyeceği ile ilgili kurallar, yasanın 7’nci maddesinde tamamen yeniden yasaya eklendi. Buna göre banka,  borçlu kişiye 15 gün içerisinde yeniden yapılandırılacak borç miktarı ile ilgili ayrıntıları sunacak.

Buna göre borçlunun banka tarafından bilgilendirileceği hususlar şöyle:

-          Yapılandırılacak borç miktarı

-          Hakkında hüküm alınacak borç miktarı

-          Yapılandırılacak borca uygulanacak faiz miktarı

-          Aylık olarak ödenecek taksitler

-          Taksitleri ödeme süresi

-          Yapılandırılan borcun yasa kurallarına göre ödenmemesi durumunda borçlunun sorumluluğu.

 

Kefillere başvuru hakkı

Yasada yer alan temel değişikliklerden birisi de kefillerle ilgili. Yasaya göre, borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda, kefiller mevduat bankaları ile yeniden yapılandırma konusunda uzlaşı arayabilecek.

Yasa, borçlular, borçlunun yetkili vekilleri ve varisleri yanında, mağdur olan kefillerin de borçların yeniden yapılandırılması için bankalara başvurabileceğini yasa kapsamına dahil etti.

Mahkeme mutabakatla hüküm alabilecek

Daha önce hazırlanan yasada, hüküm alınmış borçlar için düzenleme yapılırken, yeni yasada yapılan değişiklikle, banka ile borçlunun mutabakatı ile mahkemeden hüküm alınması şartı kaldırıldı. Yasanın 5’inci maddesinde yer alan yeni düzenlemede şu cümleler kullanıldı: “Ancak mahkeme hükmü almamış hükümsüz borç hamilerinin bu yasadan yararlanabilmesi için haklarında başlatılmış ve veya başlatılacak yasal takibe bağlı olarak borçlu ve alacaklının mutabakatı ile mahkemeden hüküm alınması gerekir.”

 

Ödeme planı yeniden düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı’ndan dönen yasada, 9 yıl olan geri ödeme süresi aynı kalırken, burada yapılan değişiklikle borçlunun talebi doğrultusunda 9 yıla kadar ödeme planına bağlanılabilecek.

Ancak 50 bin TL altında yer alan borçlar ise beş yıl içerisinde taksitlendirilerek ödenmek zorunda.

Yasanın ilgili maddesi aynen şöyle: “Ödeme planı şartları: Bu yasa kuralları uyarınca, yeniden belirlenecek yapılandırılmış borç miktarı, TL veya yabancı parada TL karşılığı 50 bin TL’yi aşmıyorsa 5 yıla, bunun üzerindeki miktarlar için ise 9 yıla kadar aylık taksitlerle ödenecek şekilde, borçlunun talebi doğrultusunda 9 yıllık ödeme planına bağlanır.”

 

Muhalefet, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 12 saat süren birleşiminde, yeniden onay alan Faiz Yasası konusunda endişelerini dile getirdi:


“Sorunu çözmez, erteler”


Halk arasında “Faiz Yasası” olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası” Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun önceki akşam geç saatlere kadar süren birleşiminde 26 kabul, 8 ret oyu ile kabul edildi.
Muhalefet partilerinin temsilcileri, yasa ele alınırken önerilerinin dikkate alınmamasından şikayet etti. Muhalefet yasanın faiz mağdurlarının sorunlarını çözmeyeceğini, sadece erteleyeceğini dile getirdi.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun 12 saat süren önceki günkü birleşiminde, Cumhurbaşkanı tarafından yeniden görüşülmek üzere geri gönderilen ve halk arasında “Faiz Yasası” olarak bilinen “Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasası” da görüşülerek onaylandı.

Yorgancıoğlu, hükümetin yaklaşımını eleştirdi...
İlgili komite raporunun milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından yasa üzerine ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yasanın borç alacakların sorunlarının çözümünü sağlamayacağını ifade ederek, yasanın Cumhurbaşkanı’nca geri döndüğünü ve dönme gerekçesi olarak yazılan tüm şeylerin kendileri tarafından o dönemde söylendiğini belirtti. Yasanın soruna çözüm bulmayacağı iddiasını dile getiren Yorgancıoğlu, herkesin yararlanabileceği ve dengeli bir yasa hazırlanması için uğraştıklarını ancak hükümetin buna yanaşmadığını savundu.

Uluçay: “Amaca hizmet etmeyecek...”
CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa genel kurulda görüşülürken üzerinde durdukları bazı konular olduğunu anımsatarak, geri dönmesiyle zaman kaybedildiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı’ndan geri dönen yasada çok önemli değişiklik olmadığını, özellikle katsayılarda ve tarihlerde değişiklik yapılmadığını ancak yeni bazı tarihler eklendiğini anlatan Uluçay, bunların sonuçlarının uygulama sonucunda ortaya çıkacağını kaydetti.
Borçların yeniden yapılandırılmasında daha şeffaf olunması yönünde öneriler de sunulduğunu belirten Uluçay, yasada yapılan değişiklikleri anımsatarak, yasanın ileriye dönük kısmıyla ilgili hazırlıkların sürdüğü bilgisinin verildiğini anlattı. Yasanın zamanın uzaması nedeniyle amaca hizmet etmediği iddiasını dile getiren Uluçay, ileriye dönük kısmının da süratle ele alınarak tamamlanması temennisinde bulundu.

Emiroğluları: “Önerilerimiz dikkate alınmadı...”
TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, bir önceki tasarı görüşülürken partisinin başkanı Çakıcı ile Başbakan Küçük arasında yaşanan tartışmaya değinerek, Meclis’in kavga yeri olmadığını söyledi.
Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Türkiye’yle imzalanan ekonomik programa uymadığını da ileri süren Emiroğluları, bu konuda bir dergide çıkan yazıdan alıntılar yaptı. Cumhurbaşkanı’nın “politik çıkarlar için yasayı geri gönderdiğini” iddia eden Emiroğluları, yasa görüşülürken sunduğu 7 öneriden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyledi. Yasanın faiz mağdurlarının sorunlarını çözmeyeceğini, sadece erteleyeceğini savunan Emiroğluları, yasaya olumsuz oy vereceklerini söyledi.

Çakıcı: “Adı büyük kendi küçük yasa...”
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, “adı büyük kendi küçük” diye nitelediği Faiz Yasası’ndan beklentilerinin birleşik faizlerin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu, ancak bunun böyle olmadığını söyledi. Birleşik faizlerle ilgili konunun insanların önünde durmaya devam ettiğini belirten Çakıcı, Cumhurbaşkanlığı’ndan da böyle bir tavsiyede bulunulmadığını ifade ederek, yapılanın yeni düzenleme değil birkaç “makyaj” olduğunu kaydetti.
Mazbatalar ve borçlarını ödemeyenlerin hapse girmesi konusunda da sorunun devam ettiğini, insanların halen hükümetten medet umduğunu belirten Çakıcı, hükümeti soruna çözüm bulamamakla suçladı.
Çakıcı, hükümete uzlaşı çağrısı yaparak, özellikle mazbatalar ve birleşik faizlerle ilgili bir masa etrafında toplanarak çözüm aranması önerisinde bulundu. Çakıcı, önerileri olduğunu ve bunları paylaşmaya hazır olduklarını da söyledi. Konuşmaların tamamlanmasının ardından oylamaya geçildi. Yasa, oy çokluğuyla kabul edildi. Yasaya 26 kabul, 8 ret oyu verildi.

HAVADİS

 
22 Şubat 2012 Çarşamba 10:02
Okunma: 2337
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu