Ana Sayfa » Kıbrıs » Ferdi Sabit Soyer açık açık konuştu...

Ferdi Sabit Soyer açık açık konuştu...

CTP-BG genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ülkenin içinde bulunduğu durum hakkında pek çok kesimin beklemediği şekilde açık açık konuştu....

 
 
Ferdi Sabit Soyer açık açık konuştu...
CTP Kurultay
Ferdi Sabit Soyer yapmış olduğu konuşmada ; Sarayönü politikasının bizi hiçbiryere vardıramayacağını, bu politikaların bizi dumura uğratacağını söyledi....

Sendikalara da çatan Soyer hiç kimse varoluşunu devam ettirsin diye toplumu kaosa sürükleyemez dedi.... Soyer konuşmasında ülkede kimsenin kimseye güveni kalmadığını istisnasız tüm kesimlerin birbiri ile kavgalı olduklarını söyledi...

Ferdi Sabit Soyer'in konuşmasındaki en çarpıcı cümleler ise konuşmanın Türkiye ilk yardımları konusunda kurduğu cümle oldu... Soyer elin gülü ile gerdeğe girilmez deyince tüm salon çok oldu... Bu geçici şokun ardından güçlü bir alkış geldi...

Ferdi Sabit Soyer konuşmasında kamu çalışanlarına da yüklendi ve kamunun çok verimsiz çalıştığını belirtti...

Ferdi sabit Soyer yaptığı açıklamalara devam ediyor.... Soyer hemen hemen her cümlesinde ince ince sendikaların CTP hükümet döneminde CTP'nin karşısında durmalarının hesabını soruyor...

CTP hükümet döneminde kendi ilkelerine karşı ters düşecek hiçbir uygulama yapmadı...

Kıbrıs Türk toplumuna kattıklarımdan dolayı çok mutluyum gözüm arkada kalmayacak...

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler'in (CTP-BG) 23. Olağan Kurultayı'nda konuşan Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer, "elin verdiği gülle ne nikâha, ne gerdeğe girilir" diyerek, Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durmasının önemini vurguladı. Devletin yerel gelirlerinin, sadece maaş ve ücretlerin yüzde 70'ini karşılayabildiğini kaydeden Soyer, toplumun bu sorunun nasıl aşılacağına odaklanması gerektiğini söyledi.
Sürekli birinden para istemenin "el öpülmesini" de gerektireceğini belirten Ferdi Sabit Soyer, hükümetin uyguladığı ekonomik paketi eleştirdi; ekonomiyi büyüterek, toplam giderleri azaltmak; popülist anlayışla yeni giderler eklememek gerektiğini ifade etti.
Kurultayda Genel Başkan sıfatıyla son konuşmasını yapan Soyer, 1 saat 20 dakika süren konuşmasının başında, kurultay süreciyle ilgili bilgiler vererek, kadın ve gençlik örgütlerine ve kurultaya katkıda bulunanlara teşekkür etti. Soyer, görevi bırakırken huzurlu olduğunu da söyledi.
ARKADAŞ ŞARKISI... SİNEVİZYON...
Genel başkanlığa aday olmayan Ferdi Sabit Soyer'le ilgili sinevizyon gösterisi Melike Demirağ'ın "Arkadaş" şarkısı eşliğinde izlendi ve alkışlarla karşılandı.
Parti yaşamlarının tecrübelerle dolu olduğunu, ülke ve bölge meselelerine bakarak politikalar oluşturmak gerektiğini kaydeden Soyer, Kıbrıs sorunu yüzünden bölgesel ve uluslar arası konuları yeterince izleyemediklerini söyledi.
Soyer, "Sarayönü politikalarından" uzaklaşmak için düşüncede devinim ve değişimin şart olduğunu vurgulayarak, değişimi sadece imajla, sloganla, kişisel düzeyde ele almanın, hareketi dumura uğratacağını kaydetti. Ferdi Sabit Soyer, "Yeni sol düşüncenin dayanacağı tek nokta, meselelere bakarken ya yalnızca teorik sınırlamalar içinde hapsolmak değil, yalnızca devleti korumak değil, toplumun değişik kesimleriyle diyalog kurup anlamak, ihtiyaçları tespit edip, değişimci, demokratik devrimci tezlerin içinde, hayattan ışık, kan, nefes alan bir yapıyla uyarlamaktır. Değişimin esas dinamiği budur. CTP bunu değişik açılardan geliştirmiş bir partidir" dedi.
CTP'nin esas görevinin siyaset alanının, ülkenin yaşam alanının genişletilmesi, halk istencinin geliştirilmesi olduğunu ifade eden Soyer, halk iradesinin vesayet altından çıkmasının sağlanması olması gerektiğini söyledi.
"BAZI KESİMLER KAVGALI.. TOPLUMSAL KOPUŞ YAŞANIYOR.. ESAS TEHLİKE BU"
Federal çözüme eşit taraf olarak gidecek bir halkın bunu yapması gerektiğini vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, bütün kurumlara, sendikalara, iş çevrelerine inançsızlık yaşandığına işaret etti. Bazı kesimlerin birbiriyle kavgalı olduğunu kaydeden Soyer, ciddi bir toplumsal kopuş yaşandığını, bunun toplumu çöküşe götüren esas tehlike olduğunu vurguladı.
Soyer, CTP'nin bu "kaotik ortamda" kurumsallaşmayı savunurken, doğru tespit ve programlarla halkın önüne çıkarak görevini yerine getirdiğini söyledi.
"YEREL GELİRLER MAAŞ VE ÜCRETLERİN YÜZDE 70'İNİ KARŞILIYOR"
Devletten maaş çekenlerin sayısına değinen Soyer, devletin yerel kaynaklardan elde ettiği gelirlerin sadece maaş ve ücretlerin yüzde 70'ini karşılayabildiğine dikkat çekti. Devletin diğer giderlerine işaret eden Soyer, bundan nasıl çıkılacağının tartışılmasının toplumun odağı olması gerektiğini kaydetti.
"ELİN VERDİĞİ GÜLLE NE NİKÂHA NE GERDEĞE GİRİLİR"
"Elin verdiği gülle ne nikâha, ne gerdeğe girilir" diyen Soyer, kendi ayakları üzerinde nasıl durulacağı arayışının önemini vurguladı. Soyer, sürekli "ver ana ver" denirse, "el öptürmenin" de isteneceğini belirterek, hükümetin ekonomik paketini eleştirdi.
Ekonomiyi büyüterek, toplam giderleri azaltmak gerektiğini kaydeden Ferdi Sabit Soyer, ekonomiyi kayıt altına alarak devlet gelirlerinin artmasını sağlamak; toplam giderlerin üzerine popülist anlayışla yeni giderler eklememek gerektiğini söyledi.
Soyer, uygulanan ekonomik programın 2 yılda esnaf ve zanaatkârın siftah yapamadan kepenk kapatmasına yol açtığını ifade ederek, halkın alım gücünün de gerilediğini belirtti.
Halkın maaş ve ücretleri düşürülürken, daha kazanmadıkları gelirlerinden, yaşam standartlarını geçici olarak sürdürebilmesi için Türkiye bankalarınca tüketici kredisi verilmesinin çelişki olduğunu dile getiren Ferdi Sabit Soyer, yerel bankaların ve kooperatiflerin geriletildiğini; CTP'nin yapay politikalara gözlerini kapatamayacağını anlattı.
"Elin verdiği gülle gerdeğe giren insan olmaktan çıkmak için düşünmek ve özgürce fikir egzersizleri yapmak gerektiğini" dile getiren Soyer, emek sömürülerek, dışlanarak yapılacak her şeyin başarısız olacağını kaydetti.
Dünyada yaşanan ekonomik krize dair değerlendirmeler yapan Soyer, çıkış yolu olarak neo-liberal politikalar önerenleri eleştirdi. CTP'nin tarihsel süreci göz ardı eden, neo-liberal politikalara kapılarını sonuna kadar kapattığını söyledi.
CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, kurultaydaki adayların demokratik yollarla seçilmesi; organların da aynı şekilde oluşması gerektiğini belirterek, yapılacak tartışmaların partinin geleceğine sıkılacak kurşun olacağını ifade etti.
"KURŞUN SIKMAK OLUR"... "HUZURLUYUM"
"Partide aşılmış bazı sorunları değişim adıyla yeniden gündeme getirmenin partiye kurşun sıkmak olacağını" kaydeden Soyer, başkanlıktan ayrılırken huzurlu olduğunu, çünkü CTP'nin yaptıklarını düşündüğünde ülkeye neler kazandırdığını gördüğünü anlattı.
CTP'nin iktidarı döneminde, ilkelerine ters düşen, utanacak bir şey yapmadığını ifade eden Ferdi Sabit Soyer, eğitimde yapılanları hatırlattı. Kişi başına düşen milli gelirin CTP iktidarı döneminde 5 binden 10 bin dolara çıktığını kaydeden Soyer, "CTP'nin bu ülkeye kazandırdığı değerler silinemeyecek" dedi.
Taşınmaz Mal Komisyonu'nu ülkeye kazandırmaktan; Türkiyeli ve Kıbrıslı ayrımcılığının kalkmasının ilerlemesini barış, adalet, sosyal adalet çerçevesinde görmekten mutlu olduğunu anlatan Soyer, her konuda "yük yüklemekten çok yük yüklenmek gerektiğini", ortak değerin ancak böyle ileriye gidebileceğini söyledi.
"YÜKÜ HERKES YÜKLENECEK"
Soyer, parti başkanı ve parti meclisi seçileceğine işaret ederek, "Sakın ola kimse 'yükü yükleyelim' demesin. Herkes yükü yüklenecek" dedi.
Soyer, Mevlana'nın sözüne atıfta bulunarak, "Ben dostlarımı ne aklımla severim ne kalbimle. Olur ya kalp durur, akıl unutur. Ben dostlarımı ruhumla severim, o ne durur, ne unutur. Partimizi, yurdumuzu ruhumuzla seveceksiniz" şeklinde konuştu.
Soyer'in konuşmasının ardından konuklar salondan ayrıldı. Bu arada Bağımsız Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu'nun da kurultaya mesaj gönderdiği duyuruldu.
Kurultayda daha sonra Genel Sekreteri Kutlay Erk tarafından faaliyet raporu okundu.

 
6 Haziran 2011 Pazartesi 06:54
Okunma: 859
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu