Ana Sayfa » Kıbrıs » Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Yurttaşların Tutuklama Hakkı Olduğunu İddia Etti

Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Yurttaşların Tutuklama Hakkı Olduğunu İddia Etti

Lefkoşa, 27 Temmuz 11 (T.a.k): Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, Yurttaşların Suç İşleyen Kişileri Tutuklama Hakkı Bulunduğunu İddia Etti..

 
 
Fikrin Ve Hukukun Üstünlüğü Yurttaşların Tutuklama Hakkı Olduğunu İddia Etti

Hareket yetkilileriyle birlikte KTOEÖS'te bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Barış Mamalı, polisle ilgili eleştirilerde bulundu, ileri sürdükleri yurttaşların tutuklama hakkıyla ilgili bilgi verdi.

Vatandaşın anayasal haklarını kullanarak gerçekleştirdiği toplu gösteriler esnasında, polisin, göstericilere yönelik gereksiz, yersiz ve sert bir tavır sergilediğini, pankart ve bayraklara el koymak amacıyla müdahalelerde bulunduğunu, eylemcilere karşı aşırı güç kullanarak şiddet uyguladığını iddia eden Mamalı, bu fiillerin hiçbir yasal dayanağı bulunmadığını öne sürdü.

Polis mensuplarının meslekleri icabı olsa dahi kanunsuz davranma ve suç işleme ayrıcalıkları bulunmadığını kaydeden Mamalı, "KKTC'de, hukuka aykırı eylemlere yer olmadığı gibi suç işleyen kişilerin adalet önünde yargılanarak cezalandırılması gerekmektedir" dedi.

Mamalı, bugüne değin yetkilerini aşarak topluluklara müdahale eden, insanlara karşı orantısız ve hatta kasti güç kullanan, suç unsuru olmayan eşyalara fütursuzca el koyduğunu iddia ettiği  polislere karşı  hiçbir yasal veya cezai işlem başlatılmadığını savundu; en azından yapılacak bir disiplin yargılamasıyla kamu vicdanının rahatlatılabileceğini söyledi.

Gözünün önünde vatandaşlar dövülürken, tartaklanırken, sırf toplu olarak durdukları için darp edilirken, yani bazı polisler suç işlerken hiçbir tutuklama yapılmadığını iddia eden Mamalı, neden tutuklama yapılmadığının topluma açıklanması gerektiğini ileri sürdü ve "Polis Yasası'na göre suçüstü halinde suçun işlenmesini önlememek veya suçlunun yakalanması için gerekli girişimde bulunmamak bir polisin meslekten ihracını öngören ciddi bir disiplin suçudur" dedi.

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Mamalı, ülkede "yurttaşın tutuklama yapma yetkisi" bulunduğunu savunarak, şunları öne sürdü:

"Halkımızı bu noktada bilgilendirirken herhangi bir art niyet gütmemiz söz konusu olamaz. Amacımız halkımızın varolan hak ve yetkilerini bilmesini sağlamaktır. Bugün bu konuyu gündeme almamızın amacı doğan bir zarurete dayanmaktadır. Çünkü görüleceği üzere suç işleyenler herhangi bir şekilde dizginlenmemekte, yaptıkları yanlarına kar olarak kalmakta ve bu tür olayların önüne geçilebilmesi için ileriye dönük hiçbir tedbir alınmamaktadır. Kısaca burada polis örgütünü yasal sınırlar içerisine yani hukuki zemine çekmeye çalışırken, halkı da  'yasal tutuklama yetkisi'yle tanıştırmayı murat etmekteyiz.

Fasıl 155 Ceza Mahkemeleri Usulü Yasası'nın 15. maddesi özellikle bu yetkiyi düzenlemektedir. 'Özel Bir Kişi ve Mal Sahibi Tarafından Müzekkeresiz Tutuklama' başlığını taşıyan bu yasa maddesiyle ülke insanımıza bu hak ve yetki tanınmış bulunmaktadır. Bu yasal düzenlemeye göre aşağıdaki hallerin herhangi birinin varlığı halinde insanlarımızın yargıç emrine gerek duyulmaksızın tutuklama yapma yetkisi vardır, şöyle ki:

Önünde ölüm veya iki yıldan fazla hapis cezası ile cezalandırılabilen bir suç işleyen kişiyi; b) Tutuklamayı yapacak kişinin tutuklanacak kişinin cezalanmaktan kurtulabileceğine  inanması için makul sebepler bulunduğu hallerde (a) bendinde öngörülen cezalarla cezalandırılabilen bir suç işlediğinden makul şekilde şüphe ettiği kişiyi; c) Yargıç tarafından tutuklanması için direktif verilen kişiyi; d) Yasal nezaretten firar eden veya yasal olarak tutuklanmaktan kaçınmaya teşebbüs eden kişiyi; herkesin tutuklama hak ve yetkisi vardır. Ve bu tutuklamayı yaparken de herhangi bir mahkeme ya da yargıç kararına ihtiyaç yoktur."

(ÖZ/HA)

 
27 Temmuz 2011 Çarşamba 15:30
Okunma: 631
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu