Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fileleftheros: "abd Kıbrıs Sorununa Dinamik Dönüş Yapıyor... Anastasiadis'in İsrail Ziyaretinin Sonuçlarını İlgiyle Bekliyor"

Fileleftheros: "abd Kıbrıs Sorununa Dinamik Dönüş Yapıyor... Anastasiadis'in İsrail Ziyaretinin Sonuçlarını İlgiyle Bekliyor"

"downer'ın Tavrı Rahatsız Etti".

 
 
Fileleftheros:
"ARABULUCULAR MARAŞ KONUSUNDAKİ TÜRK TEZLERİNİ BENİMSEDİ"


KASULİDİS WASHINGTON'A GİDİYOR


Lefkoşa, 28 Nisan 13 (T.A.K.): Fileleftheros gazetesi, ABD'nin İngiltere ve BM ile eşgüdüm içerisinde Kıbrıs sorununa dinamik dönüş yaptığı, Anglo Amerikanların müdahil oluşunun yıl sonuna kadar bir sonuç çıkmasındaki kararlılıkları açısından 2000-2004 dönemini hatırlattığını yazdı.


"Diplomatik kaynaklara" dayandırılan yorumlu haberde, "Amerika'nın bölgedeki projelerinin büyük resme Kıbrıs sorununu eklediği, Kıbrıs sorununun çözümünün de bir dizi başka meseleye ve açık cepheye bağlandığı" kaydedildi; "ABD'nin sorunlara küresel temelde eğildiği ve projelerine Türkiye, İsrail, Kürt meselesi, İran ve Kıbrıs'ı da kattığı" vurgulandı.


Doğal gazın Kıbrıs'la ilgili hareketleri ve bundan sonra atılacak adımları etkilediğini belirten gazete, Amerikalıların yıllar sonra Kıbrıs sorununa yeniden dönüş yaptığını, ilgilerini canlandırdıklarını, İngilizlerle ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile aralarında direkt iletişim hattı olduğunu kaydetti.


Gazete, özetle şunları yazdı:


"Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıslı dengi Yoannis Kasulidis'le görüşmesinin ABD Dışişleri Bakanlığı'nın uzun bürokrasi prosedürü izlenmeden gerçekleşmiş olması göstergedir. Kerry konuyu ele almış ve birkaç gün içerisinde görüşmenin 10 Mayıs'ta ABD Dışişleri Bakanlığı'nda (önceleri hazirandan söz ediliyordu) gerçekleşmesini kesinleştirmiş görünüyor. Kıbrıs Dışişleri Bakanı'nın Washington'da, diğerleri yanında ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor.


John Kerry'nin Ankara ve Tel Aviv ziyaretleriyle bölgede mekik dokuduğu, bütün meselelerin göğüslenmesiyle durumun normalleştirilmesi için ortamı şekillendirmek istediği aşikârdır. Bu da Türkiye-İsrail yakınlaşmasının ilerlemesi, Suriye'deki savaşın arzu ettikleri finalle sona ermesi, İran'la ilgili meselenin netleşmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda Amerikalılar Türkiye'nin boğucu enerjik ve saldırgan olduğunu görüyor ve panzehir bulmaya çalışıyorlar. Doğal gazın boru hattı ile Türkiye üzerinden taşınması senaryolarının idame ettirilmesi tesadüf değildir. Ancak bu, bugün elde edilmesi zor olan İsrail'in ve Kıbrıs'ın rıza göstermesi gibi bir dizi başka meseleye bağlıdır.


İki ülke arasındaki görüşmelerin daha kat edecek çok yolu olduğunu değerlendirmesine karşın ABD, Nikos Anastasiadis'in İsrail'e yapması beklenen ziyaretin sonuçlarını ilgiyle bekliyor. Amerika özellikle enerji alanındaki işbirliğine ilgi gösteriyor.


İngilizler gibi Amerikalılar da Kıbrıs sorununun, bölgede ve NATO'daki geniş projelere sorun ve engel yarattığından bitmesi gerektiğini düşünüyorlar. Nasıl hareket edecekler? Anastasiadis'in Kıbrıs Cumhuriyeti başkanlığına seçilmesine yatırım yaptıkları aşikârdır. Ancak ekonomi konularındaki gelişmelerden sonra yeni olgular şekillenebilir. Şartlarda dramatik değişiklik oldu. Halihazırda bunu akıllarının bir köşesinde tutuyorlar.


"ANGLOAMERİKANLAR 2000-2004 DÖNEMİNDEKİ AYNI KARARLILIKLA YENİDEN GELİYOR"


Diplomatik kaynakların gazetemize söylediğine göre AngloAmerikanların oyuna 2000-2004 dönemindeki aynı kararlılıkla yeniden girmeleri ve anlaşma sağlanması yöntemleri arayacakları ayrıntı gibi görülmemeli. Kıbrıs'ın yeni hükümetine zaman tanınıyor görünmesine karşın acele ettikleri ortadadır. Bu sefer zaman sınırı yok ancak yılsonundan önce şu önemli adımların atılmasını istiyorlar:


Müzakerelerin zaman sınırıyla, yani başı ve sonu belli olarak yeniden başlaması, 'müzakerelerin kabul edilmesi için' gündemin değişmesi. Projelerinden, şu iki unsuru değerlendirecekleri barizdir:


Hareketlerini kolaylaştırmak maksadıyla Kıbrıs'ın yaşamakta olduğu ekonomik kriz ve doğal gazın malum nedenlerle değerlendirilmesi.


"DOWNER'IN TAVRI, DAHA ÇOK DA DAVRANIŞI LEFKOŞA'YI RAHATSIZ ETTİ"


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın tavrı, daha çok da davranışı Lefkoşa'yı rahatsız ediyor. Downer bir yandan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yaşadığı ekonomik zorlukları anlıyor ve bir nefes alma süresi tanıyor görünüyor ancak aynı zamanda tepki çekecek davranışlarda bulunuyor.


Downer'ın işgal rejimi yetkilileriyle görüşmesi ve Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin büyükelçilerinin işgal altındaki Lefkoşa'da görüşmesini organize etmeye çalışması Kıbrıs hükümetini rahatsız ediyor. Rusya ve Çin büyükelçilerinin hazır bulunmaması bu görüşmenin Downer'ın ilham verdiği gibi gerçekleşmesini engelledi. Yarın Ankara'da Davutoğlu ile görüşecek olan BM yetkilisi görüş birlikleri ve anlaşmazlıklar belgesi konusunu yeniden gündeme getiriyor."


"ARABULUCULAR MARAŞ KONUSUNDA TÜRK TEZLERİNİ BENİMSEDİ"


Gazete haberinin "Maraş Konusunda Türk Yaklaşımını Benimsiyorlar" başlığıyla ayırdığı bölümünde ise arabulucuların, Maraş meselesinin kapsamlı çözüm çerçevesi dışında görülemeyeceği şeklindeki Türk tezini benimseyerek bu konuyu diplomasiyle aştıklarını yazdı, devamla şunları kaydetti:


"Lefkoşa, bütün temaslarında Maraş başlığını gündeme getiriyor ve bunun Kıbrıs sorunundaki çabaların yeniden başlaması arifesinde olumlu ortam şekillendireceğini vurguluyor. Ankara'nın bu konuyu görüşmeyi reddettiği, aslında gündem dışında tuttuğu ortadadır. Bu nedenle arabulucular 'Türkiye için çok büyük konu' olduğuna ve bugün gündeme getirilemeyeceğine işaret ediyorlar. Buna paralel olarak ortamın değişmesi için Lefkoşa'nın yaza kadar Kıbrıs müzakerecisini ataması gerektiğini vurguluyorlar.


Gerek BM gerek AngloAmerikanlar Kıbrıs Rum tarafının ortaya koyduğu talebe ortak söylem benimsediler ve aynı zamanda ekonomik sorunlardan dolayı müzakerelerin bugün başlayamayacağına anlayış gösteriyor görünüyorlar. Ancak aynı zamanda Lefkoşa'ya, hareketlerde bulunması konusunda baskı yapıyorlar. Arabulucular Lefkoşa'dan Kıbrıs müzakerecisini (önceki hükümet döneminde Yorgos Yakovu'nun olduğu gibi) yaza kadar atamasını istiyorlar. Lefkoşa bu konuyla ilgileniyor görünmüyor. Hedef, Kıbrıs sorununda, bu yılın sonlarına tarihlenen bir prosedür başlaması şartlarını yaratmaktır."


TÜRKİYE, YUNANİSTAN, İNGİLTERE, AB TEMSİLCİLERİNİN KIBRIS TÜRK VE RUM TEMSİLCİLERLE RUTİN GÖRÜŞMELERDE BİR ARAYA GELMESİ FORMÜLÜ


Haftalık Kathimerini de, "Eylülde Müzakereler İçin Sahne Kuruluyor... Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve AB'nin İki Toplumun Temsilcileriyle Rutin Görüşmeleri Formülü" başlıklı haberinde gerek Downer'ın gerekse İngilizlerin ve Amerikalıların Anastasiadis'in eylülden önce Kıbrıs sorununda ciddi müzakerelere oturma konusundaki iyi niyetinden ve iradesinden emin olduklarını, bu nedenle müzakereler için sahne kurmaya çalıştıklarını yazdı.


Downer'ın, Anastasiadis'in henüz Kıbrıs Rum müzakerecinin ve müzakere grubunun atanmadığı argümandan hareketle Rum Yönetimi Başkanı'nı, müzakereler başladığında hazırlıksız yakalanmamak için bu yöndeki hareketlerde bulunmaya teşvik ettiğini yazan gazete, özetle şöyle devam etti:


"Londra'da ve Washington'da çok olumlu karşılanan ve New York'ta da müsamaha gören ikinci bir konu da Yunanistan, Türkiye, İngiltere ve AB temsilcilerinin iki toplumun temsilcileriyle rutin görüşmelerde bir araya gelmeleri fikridir. Bu fikrin tartışılması daha başlangıç aşamasında olmasına karşın görüşmelerin liderler değil temsilciler düzeyinde olacak olmasının sorun yaratmayacağı değerlendiriliyor. Aksine, iyi ortam yaratılmasına elverişli olduğu ve '4'lerin (artı Kıbrıslılar) iki topluma fikir ve görüşler götürebileceği, AB temsilcilisinin de olmasının Avrupa müktesebatıyla ilgili meselelere yanı verebileceğinden olumlu bulunuyor.


Bu fikir BM himayesi altında olacak. Ancak Downer ve çalışma arkadaşları bir şekilde önceliklerini kaybedeceklerinden bunun 'başarı' sağlayıp sağlamayacağı net değil. Aynı zamanda Atina'da, önerinin altılı konferansa 'sürüklediği' yönünde bazı kuşkular vardır. Bu 'forumun' oluşturulması konusu, BM'nin geçen yazdan önce başlatmak istediği meseleler arasındadır. Downer'ın Mayıs sonunda iki liderle yapacağı görüşmelerde, 2008'den koptuğu geçen yaza kadar müzakerelerdeki görüş birlikleri ve anlaşmazlıklar belgesinin sunulmayacağı anlaşılıyor. Ancak bu, müzakerelerin yeniden başlamasına çok daha yakın bir tarihte, en azından müzakerelerde izlenecek usulle ilgili konular netleştiğinde yapılacak.


KASULİDİS 8-10 MAYIS'TA WASHINGTON'A GİDİYOR... KERRY İLE GÖRÜŞECEK BİDDEN İLE GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR


Downer'ın ziyareti Lefkoşa'nın bütün başrol oyuncularıyla bilgilendirme temaslarına başlamasına damgasını vurdu. Dışişleri Bakanı Kasulidis geçen hafta gittiği Londra'dan sonra 8-10 Mayıs'ta da Washington'a gidecek. Halen Amerikalı dengi John Kerry ile görüşmesi 10 Mayıs (sabah saat 10.00) olarak ayarlandı, ABD Başkan Yardımcısı John Biden'le görüşmesine ve Kongre liderleriyle temaslarda bulunmasına da kesin gözüyle bakılıyor.


Amerikalılar Kıbrıs'ın egemenlik haklarının 12'nci parselle sınırlı olmadığını netleştirmediği sürece Lefkoşa'ya enerji konulu güven yaratıcı önlemlerle ilgili baskı yapılması ihtimali artıyor. Aynı zamanda, Kıbrıs Rum tarafının Maraş'ın açılmasıyla ilgili malum paketin görüşülmesi fikri reddedilmezken Downer ve arkadaşları bunların (paket) herhangi bir noktaya varacağına inanmıyorlar. Çünkü Ankara Maraş'ı toprağın kopmaz parçası görüyor; tedbirler çok analitik bir görüşmeyi gündeme getirecek ve bu da Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm müzakerelerini rayından çıkaracak."


(ŞA/GUR)


 
28 Nisan 2013 Pazar 13:21
Okunma: 735
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu