Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fileleftheros Başkanlık Seçimleri İçin Kamuoyunun Nabzını Tuttu

Fileleftheros Başkanlık Seçimleri İçin Kamuoyunun Nabzını Tuttu

Yapılan Kamuoyu Yoklamasında İncelenen 4 Senaryoda Anastasiadis Önde Çıkıyor, Anastasidis'i Tehdit Eden Tek Rakip Kazamias.

 
 
Fileleftheros Başkanlık Seçimleri İçin Kamuoyunun Nabzını Tuttu

Lefkoşa, 10 Haziran 12 (T.A.K.): Rum tarafında 2013'te yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili yapılan bir kamuoyu yoklamasında, aday tercihi konusunda henüz bir karara varmayan partiler için tehlike çanlarını çalan bir sonuç çıktı.

RAI Consultants tarafından Fileleftheros gazetesi hesabına yapılan ankette birinci tur başkanlık seçimleriyle ilgili 4 senaryo kaydedilirken, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis bütün senaryolarda birinci sıraya oturdu.

Fileleftheros i "Vatandaşlardan Gür Mesajlar... Bütün Senaryolarda Anastasiadis Birinci, Kazamiyas Yüksek, Lillikas Güçlü... Fileleftheros'un Anketi: Birinci Turla İlgili 3+1 Senaryo" başlığıyla manşete çektiği haberde Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üzeri 641 kişinin görüşüne başvurulan anketin 6-7 Haziran'da gerçekleştirildiğini yazdı.

Gazete seçimlere daha çok zaman olmasına karşın, sandığa gitmeyenlerin oranının çok düşük olmasının beklendiğini bu oranın bazı durumlarda yüzde 20 civarında seyrettiğini ve yüzde 25'i aşmadığını belirtti, ankette kaydedilen senaryolarla ilgili şu özet sonucu aktardı:

1- Rum Yönetimi Başkanlığı'na talip olduğunu uzun süre önce açıklayan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis bütün senaryolarda birincilik ipini göğüsledi. 4 senaryodan 3'ünde açık ara öndedir ancak AKEL'in adayı Kikis Kazamias olması halinde seçim yarışının derbiye dönüşmesi bekleniyor.

2- Habere göre AKEL partiden bir aday tercih etmesi halinde önceliği, Maliye eski Bakanı Kikis Kazamias alıyor. Kazamias partiyle özdeşleştirilmek istemiyor görünüyor, bu düşüncesine; kabinede olduğu zaman zarfında bazı meselelerdeki değişiminin de katkı koyduğu belirtiliyor.

3- DİKO lideri Marios Karoyan ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, merkez sağ ve sol partilerin ortak aday arayışlarının uğradığı başarısızlıktan yara almış görünüyor. Bu, kamuoyunun nabzı tutulduğunda da görülüyor. Seçimlere kendi adaylarıyla ayrı ayrı girmeleri halinde her ikisinin de alacağı destek düşüktür.

4- Rum Yönetimi Başkanlığı'na talip olan Yorgos Lillikas, nüfuz etmiş olduğu merkez sağ ve sol partilerden destek alma gücüne sahip görünüyor. Siyasi partilerin resmi desteği olmadan oy oranı yüzde 15'lerde seyrediyor.

Gazete Rum toplumu içerisinde, seçimlerde tersine dönüşü dahi gündeme getirebilecek bir eğilim şekillenmekte olduğuna dikkat çektiği haberinde merkez sağ ve sol partilerinin ortak aday arayışlarının başarısızlığından DİKO ve EDEK'in yara aldığını, anketten Karoyan'ın ve Omiru'nun adaylığına elverişli sonuç çıkmadığını vurguladı.

Haberde, bugünkü olgular temelinde AKEL'in, seçimlere partiden bir adayla tek başına katılmaya çok daha yakın olduğuna ancak zaman içerisinde bu sürecin tersine dönebileceğine dikkat çekildi.

Katılımcılara yöneltilen "Başkanlık için en iyi bulduğunuz aday kim" sorusuna 2011 genel seçimlerindeki oy dağılımına göre partili seçmenlerden gelen yanıtlar şöyle:

Nikos Katsuridis ve Dimitris Hristofyas yüzde 5;  Hristalla Yorgacis yüzde 4; Marios Karoyan, Polis Poliviu ve Andros Kiprianu yüzde 3; Yannakis Omiru yüzde 2; Hristos Mavrellis ve Stefanos Stefanu yüzde 1. bu soruya bilmiyorum/cevap vermek istemiyorum diyenlerin oranı ise yüzde 13.

Nikos Anastasiadis AKEL'li seçmenin yüzde 3'ü; DİKO'lu seçmenin yüzde 16'sı; DİSİ'li seçmenin yüzde 72'si ve EDEK'li seçmenin yüzde 18'inden destek buluyor, aldığı ortalama destek yüzde 25.

Yine DİSİ'li Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus AKEL'li seçmenin yüzde 6'sı; DİKO'lu seçmenin yüzde 11'i; DİSİ'li seçmenin yüzde 13'ü ve EDEK'li seçmenin yüzde 8'i tarafından destekleniyor. Aldığı ortalama destek yüzde 14.

Kikis Kazamias AKEL'li seçmenden yüzde 34; DİKO'lu seçmenden yüzde 7; DİSİ'li seçmenden yüzde 3 ve EDEK'li seçmenden yüzde 14 destek alıyor ve genel ortalaması yüzde 13.

Yorgos Lillikas AKEL'li seçmenden yüzde 1; DİKO'lu seçmenden yüzde 29; DİSİ'li seçmenden yüzde 3 ve EDEK'li seçmenden yüzde 28 oranında destek buluyor, Lillikas'a genel destek yüzde 9.

Gazete seçimlerin birinci turuna yönelik 4 senaryosuyla ilgili sonuçları aktarırken Nikos Anastasiadis'in ancak Kikis Kazamias ile yarışması halinde tehdit altında olduğunu vurguladı, senaryoları şöyle aktardı:

1- "Birinci senaryoda adaylar,  dört partinin başkanları ve Lillikas'ın yarışması. Böyle bir durumda Nikos Anastasiadis yüzde 31,7; Andros Kiprianu yüzde 17,4; Yorgos Lillikas yüzde 15,4; Marios Karoyan yüzde 6,8; Yannakis Omiru yüzde 5,6; boş/geçersiz oy yüzde 10,3; sandığa gitmeyen yüzde 7; bu soruya cevap vermeyen yüzde 5,9.

Nikos Anastasiadis'in diğer rakiplerinden açık ara önde olduğu ortadadır. Bunda; uzun süredir başkan adayı olarak çalışması, öteki parti başkanlarının henüz karar almamış olmaları etkendir. Dolayısıyla Andros Kiprianu düşük oranlarda seyrediyor ve kendi partisinden bütün oyları toplayamıyor görünüyor, bunda hükümetin yıpranmış olması etkendir. (AKEL adayını temmuz ayı içerisinde kararlaştıracak).

DİKO ve EDEK'in başkanları 4 partinin ortak aday arayışlarında başarısız olmasından yara aldı. Çabanın başarısızlığa uğramasının ardından adaylıkları daha hâkim bir senaryo haline geliyor olmasına rağmen her iki partinin başkanları da aday olacaklarını açıklamadı.

Yorgos Lillikas adaylığını açıkladı ve kurmaylığıyla birlikte çalışıyor.  Bu senaryoda topladığı desteğin yüzde 15,4 oranı önemli görülüyor. Arkasında güçlü bir parti olan ve DİKO ile EDEK'in başkanlarına fark atan Andros Kiprianu'nun oranına çok yakındır.

Dikkat çeken bir unsur da (2011 genel seçimleri temelinde) AKEL'li seçmenlerin yüzde 63,9 oranında Andros Kipranu, yüzde 7 oranında Marios Karoyan, yüzde 6,6 oranında Yorgos Lillikas, yüzde 2,3 oranında Yannakis Omiru'ya destek vermesidir.

DİKO'lu seçmenin yüzde 40'ı Lillikas'a; yüzde 18,2's, Anastasiadis'e; yüzde 12,6'sı Karoyan'a; yüzde 8,1'i Omiru'ya ve yüzde 5',i Kiprianu'ya oy veriyor.

DİSİ'lilerin yüzde 87,8'i Anastasiadis'e; yüzde 3,4'ü Lillikas'a; yüzde 1,3'ü Karoyan'a ve yüzde 2,6'sı Omiru'ya destek veriyor.

EDEK'lilerin yüzde 33,6'sı Omiru; yüzde 28'i Lillikas; yüzde 17,2'si Anastasiadis; yüzde 10,2'si Kiprianu ve yüzde 5,5'i Karoyan diyor.  Bu senaryoda sandığa gitmeyeceklerin oranı yüzde 23'lerde seyrediyor.

2- İkinci senaryodaki değişiklik AKEL'in adayının eski bakan ve parti yetkilisi Kikis Kazamias'ın olması.

Böyle bir durumda Nikos Anastasiadis yüzde 28; Kikis Kazamias yüzde 25,8; Yorgos Lillikas yüzde 13,6; Marios Karoyan yüzde 7,4; Yannakis Omiru yüzde 5,1 destek bulurken yüzde 8,1 boş ve geçersiz oy çıkıyor, katılımcıların yüzde 5,4'ü görüş belirtmek istemedi.

AKEL'li seçmenin yüzde 69,3'ü Kazamias'a; yüzde 6,6'sı Anastasiadis'e; yüzde 6,6'sı Lillikas'a 5,5'i Karoyan'a ve yüzde 3,6'sı Omiru'ya destek veriyor.

DİKO'lu seçmenin yüzde 34,9'u  Lillikas'a; yüzde 21,8'i Kazamias'a, yüzde 15,7'si Anastasiadis'e; yüzde 12,6'sı Karoyan'a, yüzde 2,5'i Omiru'ya oy veriyor.

DİSİ'lilerin yüzde 82,2'si Anastasiadis'e; yüzde 7,7'si Kazamias'a; yüzde 3,4'ü Lillikas'a; yüzde 1,3'ü Karoyan'a, yüzde 2'si Omiru'ya destek verirken bu senaryoda boş/geçersiz oy kullanacakların ve cevap vermek istemeyenlerin oranı yüzde 19 olarak görünüyor.

3- Bu senaryoda yine AKEL'in adayı değişiyor ve bu sefer Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis oluyor. Şekillenen destek oranı ise şöyle:

Anastasiadis yüzde 31,5; Katsuridis yüzde 19,6; Lillikas yüzde 14; Karoyan yüzde 7,7; Omiru yüzde 5,9; boş/geçersiz oy yüzde 10,2; sandığa gitmeyecekler yüzde 6,2; cevap vermek istemeyenler yüzde 4,9.

Bu senaryoda Katsuridis Kiprianu ve Kazamias'a oranla kendi partisinden çok daha fazla destek görüyor (yüzde 72) AKEL'lilerin yüzde 4,9'u Anastasiadis'e; yüzde 5,6'sı Lillikas'a; 4,3'ü Karoyan'a ve yüzde 1,2'si Omiru'ya destek veriyor.

DİKO'luların yüzde 40,3'ü Lillikas'a; yüzde 19,9'u Anastasiadis'e; yüzde 11,6'sı Karoyan'a; yüzde 8'i Katsuridis'e ve yüzde 5,4'ü Omiru'yu destekliyor.

DİSİ'lilerin yüzde 86,6'sı Anastasiadis, yüzde 3,1'i Katsuridis, yüzde 2,7'si Lillikas; yüzde 1,6'sı Karoyan ve yüzde 4,5'i Omiru diyor.

EDEK'lilerin yüzde 41,4'ü Omiru; yüzde 26,4'ü Lillikas; yüzde 17,2'si Anastasiadis, yüzde 5,5'i Karoyan ve yüzde 4,8'i Katsuridis'e destek veriyor.

4- Bu senaryo hiç geçerli olmayabilir. Ancak Fileleftheros, yakın zamana kadar tartışılmasından dolayı buna önem veriyor. bu senaryoda DİKO ve EDEK başkanları yok, Mavrellis var. Böyle bir durumda Nikos Anastasiadis ve Yorgos Lillikas'ın aldığı destek yükseliyor, şöyle ki:

Anastasiadis yüzde 35,1; Kiprianu yüzde 18,6; Lillikas yüzde 16,6; Mavrellis yüde 5,8;  boş/geçersiz yüzde 12,5; sandığa gitmeyecekler yüzde 6,3 ve cevap vermeyenler yüzde 5,2

Bu senaryoda AKEL'liler yüzde 63,3 oranında Kiprianu'ya; yüze 8,3 Anastasiadis'e; yüzde 5,9 Lillikas'a ve yüzde 9,4 oranında Mavrellis'e oy veriyor.

DİKO'lular Mavrellis'e yüzde 18,9; Lillikas'a yüzde 42,1; Anastasiadis'e yüzde 19,1 ve Kiprianu'ya yüzde 4,7 oy veriyor.

DİSİ'liler yüzde 90,3 oranında Anastasiadis'i; yüzde 3 Lillikas'ı; yüzde 1,1 Mavrellis'i destekliyor.

EDEK'lilerin yüzde 36,4'ü Lillikas'a, yüzde 23,5'i Anastasiadis'e; yüzde 12,6'sı Kiprianu'ya ve yüzde 11,8'i Mavrellis'e destek veriyor. EDEK'te boş/geçersiz oy ve sandığa gitmeme oranı yüzde 15'in üzerine çıkıyor.

Ankete katılanların siyasilere verdiği puanlar da ilgi çekici. Hristofyas hükümetinin yıpranmışlığının faturası Dimitris Hristofyas, Andros Kiprianu ve Stefanos Stefanu'ya kesilmiş gibi görünüyor.  Katılımcıların yüzde 50'sı Rum Yönetimi Başkanı'nın; yüzde 35'i AKEL Genel Sekreteri'nin, yüzde 31'i de Rum Yönetimi Sözcüsü'nün hiç de iyi olmadığını düşünüyor.

Nikos Katsuridis ve Kikis Kazamias'a kötü puan verenlerin oranı yüzde 25 ile yüzde 13 oldu. Ankete katılanların yüzde 40'ı Marios Karoyan'ı hiç iyi bulmuyor. Bunda, DİKO'nun ısrarla Hirstofyas hükümetinde kalmasının etkili olduğuna inanılıyor. Omiru, Anastasiadis ve Lillikas'ı olumsuz oylayanların oranı yüzde 25 olurken Eleni Theoharus'un kötü puanı yüzde 14'lerde kaldı.

Aynı gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'yla yaptığı özel röportajı yayımladı. Kiprianu'nun, başkanlık seçimlerinde aday olabileceği açıklamasını öne çıkaran gazete "Bizimle işbirliği yapmak isteyenler, bizi nerede bulacaklarını biliyorlar ancak kaybedecek vaktimiz de yok" dediğini vurguladı.

Habere göre AKEL ve DİKO'nun işbirliği yapmasının DİKO liderliğine bağlı olduğunu söyleyen Kiprianu "işbirliği tartışmaları başladığında biz bunu biz iyi niyetimizle açıklamıştık" ifadesini kullandı.

Öte yandan DİKO'lu Avrupa Milletvekili Antigonis Papadopulos Alithia'ya verdiği röportajda, teklif gelmesi halinde merkez sağ ve sol partilerin ortak adayı olmaya hazır olduğunu açıkladı.

Papadopulos "Tanınmış-tanınmamış pek çok vatandaş, bazı işadamların aday olmam yönünde teşvik ediyor. Son zamanlarda DİKO'nun neo-liberal anlayış ve teorilere doğru sürüklendiğini gözlemledim" dedi.

EDEK ve Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru Simerini'ye yaptığı açıklamada EDEK ne AKEL ne de DİSİ ile işbirliği yapar. İki kuptun ötesinde üçüncü bir öneriden söz ediyoruz. Merkez sağ ve sol partilerin çabalarının başarısızlığa uğramasına karşın 2013 başkanlık seçimlerinde halkın önüne alternatif bir iktidar önerisi konulmasının gerekliliği devam ediyor" dedi.

(ŞA/HA)

 
10 Haziran 2012 Pazar 12:36
Okunma: 623
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu