Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fileleftheros,Avrupa Komisyonu'nun İç Yazışma Notunu Ele Geçirip Yayınladı

Fileleftheros,Avrupa Komisyonu'nun İç Yazışma Notunu Ele Geçirip Yayınladı

"Kıbrıs Sorununa Partenojenez Çözüme Açık Kapı Bırakılıyor"

 
 
Fileleftheros,Avrupa Komisyonu'nun İç Yazışma Notunu Ele Geçirip Yayınladı
Avrupa Komisyonu'nun bir iç yazışmasının, Kıbrıs sorununa partenojenez (bakir doğum) çözümüne açık kapı bıraktığı bildirildi.  

Fileleftheros, Komisyon'un ilgili iç yazışmasını (bilgi notu) ele geçirdiğini belirttiĞİ Brüksel çıkışlı haberini "Fule- Mr. Doğrudan Ticaret 'Partenojenez' Çözümü Koruyor... Fileleftheros Komisyon'un İç Yazışmasını Açıklıyor... Maraş'ın İadesi Ancak Çözümle" başlığıyla yansıttı.

Gazete, ilgili yazıda, Komisyon'un, uluslararası hukukta KKTC limanlarına giriş çıkışlarda yasaklama olmadığı belirtilerek, doğrudan ticaretteki ısrarını belirttiğini ve BM ve AB tarafından "Kıbrıs'ın Kuzey Kesimi'ne ticaret ambargosu uygulanmamıştır" argümanını seferber ettiğini yazdı, şunları ekledi:

"Buna paralel olarak Komisyon, Maraş'ın iadesinin 'kapsamlı bir çözümün anahtar - unsuru olduğuna' işaret ediyor ve dolayısıyla iadesi talebinin, güven yaratıcı önlem olarak tatmin edilemeyeceği belirtiliyor. Komisyon'un iç yazışma - notu (fotokopiye bakınız) birinci adama yazılmıştır ve Komiser Stefan Füle'nin; Türkiye'nin son İlerleme Raporu'nun yayınlanması çerçevesinde muhatap olacağı olası sorular karşısındaki 'savunma' cevaplarını (defensive points) teşkil ediyor, özellikle:

Partenojenez: Stefan Füle'nin çalışma arkadaşları tarafından yazılan ve Çek Komiser tarafından imzalanan iç yazı - notta 'Avrupa Birliği herhangi bir çözümü kabul edebilir (can accept any solution...), yeter ki birleşik bir Kıbrıs; AB'nin üzerine bina edildiği ilkelere saygı duysun ve AB üyeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirebilsin' deniliyor. Yazıda partenojeneze kapı açılarak, Lefkoşa'ya yutturulacak bu hap; 'bu iki bölgeli iki toplumlu, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında belirtildiği şekliyle siyasi eşitliği olan federasyona tabidir' denilerek yaldızlanmaya çalışılıyor. Diğer bir deyişle Komisyon, Güvenlik Konseyi'nin kararları çerçevesinde; Ankara ve sahte devletin dayatılması ümidiyle birlikte canlı tuttuğu partenojenez de dâhil; herhangi bir çözümü kabul edebileceğini düşünüyor.

Maraş: Komisyon notu, Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararını göz ardı ederek Maraş'ın derhal iadesine kapıyı kapatıyor. Karakteristik olarak 'Maraş'ın kapsamlı bir çözüme anahtar - unsur teşkil etmesi bekleniyor' deniliyor. Tam da Ankara'nın ve sahte devletin savunduğu gibi... Maraş meselesinde (sadece o da değil) Stefan Füle'nin Türk tarafı ile şaşırtıcı bir şekilde örtüştüğü saptanıyor. Gerek Çek Komiser gerek Ankara gerekse sahte devlet, Maraş'ın iadesini Kıbrıs sorununun çözümüne havale ediyor ve 1984 itibarıyla 27 yıldır bahse konu bölgenin BM idaresine verilmesini isteyen Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararını göz ardı ediyor.

Doğrudan Ticaret: Stefan Füle, bu ihtilaf konusu tüzüğü savunuyor, uluslararası hukuka aykırı olmadığını düşünüyor ve 'Lefkoşa'nın, doğrudan ticaret görüşmelerinin doğrudan müzakereleri olumsuz etkilediği görüşünü paylaşmıyoruz' diyor. Önerinin beklenmedik şekilde (out of the blue) gelmediğine işaret edip, Konsey'in Komisyon'a Nisan 2004'te verdiği 'Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarına son verme' yetkisini hatırlatıyor.

İç yazışma - notunda 'Tüzükle ilgili karar açısından topun şimdi Avrupa Parlamentosu'nun sahasında olduğuna işaret eden Füle, tüzüğün hukuki zeminini savunuyor. Komisyon'un Hukuk Dairesi'nin Kıbrıs'ın Kuzey kesimindeki limanlar konularını derinlemesine incelediği hatırlatılarak, 'uluslararası hukukta bu limanlara giriş çıkış yasağı yoktur' deniliyor. Füle daha da ileri giderek, 'ne BM Güvenlik Konseyi ne de AB tarafından Kıbrıs'ın kuzey kesimine ticari ambargo uygulanmıştır' diyor. Çek yetkili şunları da belirtiyor:

'Halen uygulanmakta olan Yeşil Hat Tüzüğü, hammaddesi Kuzey'deki limanlar üzerinden ithal edilen işlenmiş ürünlerin ticaretini kabul ediyor. Yeşil Hat Tüzüğü, Ada içerisindeki iç ticaret için oluşturulmuştur ve dolayısıyla doğrudan ticaretin yerine geçemez. Doğrudan Ticaret Tüzüğü, "KKTC"nin tanınmasından kaçınılması maksadıyla dikkatle hazırlanmıştır. Gerekli belgelerin Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından verileceği belirtilmiştir ve bu çabanın hedefi Kıbrıs'taki iki toplumun ekonomik farklılıklarının azaltılmasıdır.

Stefan Füle'nin önceden hazırlanmış yanıtları çerçevesinde Kıbrıs Türk tarafına yönelik bir vurgu da vardır. Buna göre, Kıbrıs sorunu çözülürse o zaman Doğrudan Ticaret Tüzüğü 'gereksiz' olacak. Ancak bu tutum yine Fule'nin ifade ettiği tüzüğün Kıbrıs sorununun çözüm çabalarıyla hiçbir alakası olmadığı teziyle çatışıyor

 
30 Ekim 2011 Pazar 13:17
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu