Ana Sayfa » Dünya » Filipinler'de Kanlı Yılbaşı

Filipinler'de Kanlı Yılbaşı

Manila, 1 Ocak 14 (T.a.k.): Güneydoğu Asya Bölgesi Ülkelerinden Filipinler Yeni Yıla Kanlı Başlangıç Yaptı. Yeni Yıl Öncesinde Ülkenin Güneyinde Düzenelenen İki Bombalı Saldırıda En Az 6 Kişi Ölürken, 15 Kişi Yaralandı. Yeni Yıl Kutlamaları Sırasında Da Havai Fişeklerin Patlaması Ve Silahla Açılan Ateş Sonucu 2 Kişi Öldü, Çok Sayıda Kişi Yaralandı..

 
 
Filipinler'de Kanlı Yılbaşı

Polis teşkilatından yapılan açıklamada, Filipinler'in güneyindeki Basilan eyaletinin Sumisip ilçesinde düzenlenen yeni yıl partisi sırasında bir büfeye yerleştirilen bombayla yapılan saldırıda 6 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

Filipinler ordu sözcüsü Yarbay Ramon Zagala, patlamanın yılbaşı partilerinde kullanılan hava fişeklerle ilişkisi bulunmadığını söyledi. Patlamaya el yapımı bir patlayıcı düzeneğin neden olduğunu belirten Zagala, saldırının nedeninin bilinmediğini kaydetti.

Bu saldırıdan saatler önce Cotabato eyaletine bağlı Carmen ilçesinde motorsikletli saldırganın bir Protestan kilisesine el bombasıyla düzenlediği saldırıda da bir anne ile 3 çocuğu ve bir kızın yaralandığı bildirildi.

Filipinler'in güneyi sık sık ayrılıkçı Müslüman örgütlerin düzenlediği saldırılara sahne oluyor. Ancak Zagala bu saldırıların ayrılıkçı Müslüman gruplarla ilişkisi bulunup bulunmadığının henüz açıklık kazandığını kaydetti.

Öte yandan Filipinler'in kuzeyindeki Cagayan eyaletinde yapılan yeni yıl kutlamaları sırasında kullanılan havayi fişekler ve kestane fişeklerinin patlaması sonucu 19 yaşındaki bir erkek hayatını kaybetti. Ülkenin kuzeyindeki Ilocos Sur eyaletinde de bir bebek, kaldığı evin çatısına isabet eden bir kurşun sonucu hayatını kaybetti.

Filipinler'deki 50 kadar hastaneden yapılan açıklamalarda,  21 Aral