Ana Sayfa » Kıbrıs » Film bitti!

Film bitti!

Başkent Lefkoşa’da yeniden birikmeye başlayan çöpler ve artan sinekler vatandaşları çileden çıkarırken, henüz Mayıs ayı maaşlarını dahi alamayan LTB çalışanları, tam anlamıyla perişanları oynuyor.

 
 
Film bitti!
Rahme ÇİFTÇİOĞLU / KIBRIS muhabiri, dün Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sanayi bölgesindeki atölyelerini ziyaret ederek, burada umutsuz bir şekilde zaman öldüren çalışanlarla görüştü. Çöp araçlarının bir kısmı mazot olmayışından, bir kısmı da arızalı olmasından dolayı göreve çıkamamıştı.
Maaş alamadıkları halde, bugüne kadar görevlerini ihmal etmeyen belediye çalışanları “ancak gelinen noktada biz istesek dahi göreve çıkamıyoruz... Araçlarda mazot kalmadı... Arızxalı olanları tamir etmek için yedek parça yok... Bu durumda biriken çöpleri kaldıramıyoruz” dedi.
Bir belediye çalışanı ailesini geçindirmek için çöplerden boş bira şişesi toplayıp sattığını söylerken, bir diğer belediye çalışanı “Borç taksitlerimi yatırmadığım için evime haciz gelebilir” ifadesine yer verdi.
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) dün öğle saatlerinde Lefkoşa’nın Sanayi Bölgesi’ndeki LTB Araç Bakım ve Atölyeleri’nin elektrik akımını kesti. Bir çalışan, “belediye sadece batmadı, tamamen bitti” dedi. 
Mazot olmadığı için göreve çıkamayan ve atölyede zaman geçiren belediye çalışanları elektrik akımının kesilmesine de şahit olunca, “Bu iş buraya kadar” diye konuştu ve umutsuzluğunu dile getirdi.
Bu arada esnafın artık belediyeye yedek parça ve alet vermediği, borçların büyüdüğü kaydedildi. 
Ancak akımın kesilmesinden kısa bir süre sonra KIB-TEK teknisyenleri aldıkları talimatla elektrik akımını yeniden bağladı.
Öte yandan dün öğleden sonra Belediye Emekçileri Sendikası’nda (BES) basın toplantısı düzenlendi. BES yetkilileri belediyede gelinen son durumu değerlendirdi.

Defin işlemleri de duracak

Grevde ya da iş yavaşlatmada olmadıklarını anlatan BES Genel Sekreteri İbrahim Taşarkan, belediyenin ekonomik olarak çöktüğünü, tek kuruşunun kalmadığını bu nedenle halka hizmet verilemediğini söyledi.
“Belediyenin değil mazot, bir kurşun kalem alacak dahi parası kalmadı” diyen Taşarkan önümüzdeki günlerde kefen, mezar taşı, hijyen ürünleri gibi malzemelerin tükenmesi nedeniyle defin işlemlerinin duracağını anlattı.
“Morglar dolup taşacak” diyen Taşarkan, definle ilgili ürünlerin satın alındığı şirketlerin borç nedeniyle artık belediyeyle çalışmadığını söyledi.

“Aile düğünlerine dahi katılamıyoruz”

Lefkoşa’nın Sanayi Bölgesi’ndeki LTB Araç ve Bakım Atölyesinde makinist olarak çalışan 25 yıllık belediye çalışanı Ali Şenbaş iş yerine gelmek için mazot parası bulmakta zorlandığını anlattı. 
Ozanköy’de yaşayan ve ailesinin geçimini yalnız başına üstlenen bir çocuk babası Şenbaş, “Parasızlık yüzünden insan içine çıkamıyor, aile düğünlerine dahi katılamıyoruz” dedi.
İş arkadaşlarının mutsuz olduğunu dile getiren Ali Şenbaş, “Uzun zamandır kimsenin yüzü gülmüyor” şeklinde konuştu. “Aracımdaki mazot beni ancak iki gün daha işe getirebilir” diyen Şenbaş, “İki gün sonra işe eşekle mi geleceğim?” diye sordu.
10 yaşındaki oğlunun yaz tatili için birçok hayal kurduğunu anlatan Ali Şenbaş, bankalara olan borcundan söz ederek “Çocuğumun isteklerini yerine getirmedikten sonra çalışmamın ne anlamı var” şeklinde konuştu.

“Kahve paramız yok”

LTB Araç ve Bakım Atölyesinde şoför olarak çalışanı Ali Ateş evini, ailesinin desteğiyle geçindirdiğini ifade ederek borç ödemelerini bir süreden beri yapamadığını anlattı.
Lefkoşa’da yaşamasına rağmen iş yerine gelmek için mazot parası bulamadığını söyleyen Ateş, “3–4 arkadaş işe aynı arabayla gelerek mazot tasarrufu yapıyoruz” dedi.
Artık LTB Araç ve Bakım Atölyesi’ndeki kafeteryadan artık alışveriş yapılmadığını da anlatan Ali Ateş, “Cebinde kahve parası dahi olmayana arkadaşlarımız var” ifadesine yer verdi.

“Kaçak işçi gibiyiz”

Bayındırlık Şubesi çalışanı Haspolat sakini Silo Çelik, 6 yıldır LTB’de görev yaptığını anlatarak borç taksitlerini ödeyemediğini belirtti.
“Kene gibi ailelerimize yapıştık ama onlar da bizi nereye kadar çekecek?” diye soran Çelik, sosyal güvencesi olmadığı halde çalışan belediye işçilerinin kaçak durumda olduğunu söyledi.
Asgari ücret olan maaşıyla geçindiklerini anlatan iki çocuk babası Çelik, “Yarın ne olacağımız belli değil. Bu belirsizlik bizi delirtecek” dedi.

Belediyenin en kötü dönemi

1996’dan beri Lefkoşa Belediyesi’nde çalışan Göçmenköylü Hasan Adak, bazen hurda toplayarak bazen de balık satarak para kazandığını anlatı ve “4 çocuğum var, eşim de çalışmıyor. Perişan durumdayız” dedi.
Daha önce iki belediye başkanıyla çalıştığını anlatan Adak, “Cemal Bulutoğluları KKTC tarihindeki en kötü belediye başkandır” ifadesine yer verdi.
Başkan Bulutoğlularını verdiği sözleri tutmamakla suçlayan Hasan Adak, “Geçimimizi sağlamak için balık da satarız hurda da.  Bizi bu hallere düşürenler utansın” dedi.

“Çöplerden şişe topluyorum”

LTB’nin araç bakım atölyesinde 3 yıldır makinist olan Mustafa Büyükgüneş arkadaşları gibi ekonomik sıkıntı yaşadığını anlatarak, “Çöplerden bira şişesi topluyorum. Tanesini 15 kuruşa satarak az da olsa bir gelir elde ediyorum” dedi.
İki bebeği olduğunu söyleyen Büyükgüneş, çocuklarının masraflarını karşılamak ve evini geçindirmek için her işi yaptığını söyledi.

“Borçlarla ayakta duruyoruz”

Göreve çıkamadığı için zamanlarını tavla oynamakla geçirdiğini anlatan Fuat Suiçmez, Başkan Cemal Bulutoğulları’na öfkesini dile getirerek, “Babasının çiftliğinde kahyalık edemeyen insan nasıl belediye başkanlığı yapar” diye konuştu.
Başkan Bulutoğluları’nı kötü bir yönetici olmakla suçlayan Suiçmez, 20 yıldır belediyede çalıştığını söyleyerek, “Şu anda ailemizden ve çevremizden aldığımız borçlarla ayakta duruyoruz” şeklinde konuştu.

Çarpıcı suçlamalar

Basın toplantısında LTB’nin şaibeli ihalelerle katıldığını, usulsüz borçlanmaya ve gereksiz özelleştirme politikasına gittiğini söyleyen BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya, “Şu an belediyede yaşanan tam bir güven bunalımıdır” dedi.
Sanayi tesislerindeki elektrik kesintisine dikkat çeken Yalınkaya, buradaki jeneratörün bozuk olduğunu anlatarak belediyenin jeneratörün satın alındığı şirkete yaklaşık 60 bin TL borcu olduğunu söyledi.
Belediyenin TC Büyükelçiliği’ni de dolandırdığını öne süren Mustafa Yalınkaya, “Sanal proje yaratılıp elçilikten kaynak alındı. Ayrıca elçilikten belediye tiyatrosunu tamamlamak için alınan para maaş ödemelerine harcandı. Şu an LTB’nin TC Büyükelçiliği’ne 350 bin TL borcu var” iddiasını ortaya attı.
Haşere ilaçlama konusunda birim sorumluluğu yapan bir arkadaşlarının, “bu konuda ihaleye çıkılmasına gerek yok, biz yapabiliriz” dediği için sürgün edildiğini öne süren Yalınkaya, “belediyenin her ihalesinde entrika vardır” diye konuştu.
Belediye Başkanı’nın finans şirketlerinden borç almasının usulsüz olduğunu da iddia eden Yalınkaya, “Meclis üyeleri de kandırıldı, bilinçli değillerdi” diye ekledi.
Yalınkaya, çok ciddi bazı suçlamalara da yer verdiği konuşmasında, “Başkan, bazı meclis üyelerine ait şirketlerden usulsüz ürün de satın almıştır” diye konuştu. Yalınkaya, birinci derece akrabalardan dahi alım yapılmasının yasak olduğunu kaydederken, 200 bin TL’lere varan alışverişlerin bazı UBP’li belediye meclis üyelerinin iş yerlerinden yapıldığını da iddia etti.
Başbakan’a yakınlığı ile bilinen bir UBP’li belediye meclisi üyesine araç park yeri ayarlandığını ve 55 bin TL’lik asfalt döküldüğünü de ileri süren Yalınkaya, “belediye hala bu 55 bin TL’lik borcu özel bir şirkete ödemiş değildir” şeklinde devam etti.

Mezarlık bastıran milletvekili

Yalınkaya yaşandığını iddia ettiği şu olayı da anlattı:
“Bir kişinin toprağa verilmesi en az bin 500 TL’ye mal olur. Ancak belediye bunun yarısını talep eder. Bir UBP’li milletvekili, bir vefat olayı sırasında ilgili arkadaşımızı arayıp hiç para talep edilmemesini istedi. İlgili arkadaş buna karşı çıkınca, mezarlığı mafya bastı. Görevliyi ölümle tehdit ettiler. O ölü bedava gömüldü.”

Biriken borçlar

Basın toplantısında söz alan BES Başkanı Savaş Bozat bir üyelerinin yaklaşık bin 500 TL’lik elektrik borcu olduğunu akımının kesilmemesi için üyelerine 250 TL’lik yardım yaptıklarını söyledi.
Sanayi bölgesindeki belediye binasının yaklaşık 90 bin TL, belediye sarayının ise yaklaşık 77 bin TL elektik borcu olduğunu ifade eden Bozat, “Bin 500 TL borcu olan vatandaşın elektriği kesiliyor. Ancak 50 bin TL’leri aşan borçlar için kesinti yapılmıyor. Ya da yapılıyor ve 5 dakika sonra geri adım atılıyor. Bu nasıl iştir?” diye sordu.

 
28 Haziran 2012 Perşembe 10:16
Okunma: 1005
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu