Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Finansman İhtiyacının Katlanılabilir Olması Formülleri Aranıyor

Finansman İhtiyacının Katlanılabilir Olması Formülleri Aranıyor

Kit'lerin Özelleştirilmesi, Kamu Hizmetlerinin Yeniden Yapılandırılması, V.b. Öngören İkinci Memorandum Kapıda.

 
 
Finansman İhtiyacının Katlanılabilir Olması Formülleri Aranıyor
RUM BORCUNUN KURTARILMASI İÇİN FORMÜL HAZIRLANIYOR


GÜNEY KIBRIS 20 YILDIR RUSYA'YA GİREN-ÇIKAN SERMAYENİN ANA GÜZERGAHI


BANKACILIKTA ŞEFFAFLIK KONUSUNU ALMANLARDAN ÖNCE PUTİN GÜNDEME GETİRDİ


ŞARLİS: "BİZDEN İSTENEN HER ŞEYİ YAPTIK, MEMORANDUMU İMZALAMAYA HAZIRIZ"


Lefkoşa, 13 Ocak 13 (T.A.K.): Güney Kıbrıs bankacılık sektörünün şeffaflığı ve kamu borcunun sürdürülebilirliği konusunda her yönden eleştiri bombardımanına tutulurken, müdahil tarafların, Güney Kıbrıs'ın finansman ihtiyacının katlanılabilir olmasını sağlayacak formüller üzerinde çalıştığı haber verildi.


Haftalık Kathimerini manşetten verdiği haberinde Rum yönetiminin Rusya'dan aldığı kredinin yeniden yapılandırılmasının Güney Kıbrıs için birinci savunma hattı olduğunu, çünkü böyle bir şeyin Troyka'nın Moskova'ya yapılacak (kredi) ödemeleri finanse edeceği korkularını ortadan kaldıracağını, Rusya'nın böyle bir şeye ilk tepkisinin de cesaret verici olduğunu yazdı.


Gazete Delia Velculescu başkanlığındaki IMF heyetinin Avrupa Komisyonu'yla, Güney Kıbrıs'la ilgili seçenekleri görüşmek üzere Brüksel'de bulunduğu bu günlerin IMF ile AB arasındaki mücadelenin esiri konumunda bulunan Rum tarafı için belirleyici öneme sahip olduğuna işaret etti.


IMF heyeti ile Avrupa Komisyonu'nun, Rum Yönetimi'nin Rusya'dan aldığı kredinin vadesinin uzatılması ve böylece müdahil tarafların, Rum kamu borcunun sürdürülebilirliğine ikna edilmesi olduğuna işaret edilen haberde, artık KİT'lerin özelleştirilmesine kaçınılmaz, ancak borcun 'tıraşlanması' ihtimaline uzak gözüyle bakılması gerektiği belirtildi.


ÖNGÖREN İKİNCİ MEMORANDUM KAPIDA


Gazete "İkinci Memorandum Halen Uzlaşılmıştır" başlığıyla Ekonomi Eki'nden sürdürdüğü haberinde memorandumla ilgili seçenekler arasında özelleştirmenin de Güney Kıbrıs açısından peşinen var olduğunu, çünkü memorandumla ilgili ilke anlaşmasında 'gerekli görülmesi halinde özelleştirmelerin yapılacağı' ifadesinin yer aldığını hatırlattı.


Rum yönetiminin, ilke anlaşması metnine göre,  yeniden yapılandırmaya gidilecek, satılacak ve tamamen tasfiye edilecek KİT'lerin listesini verileriyle birlikte hazırlamak zorunda olduğuna dikkat çeken gazete, memorandumun, benzer şekilde, Güney Kıbrıs'ın; 2013 yılı içerisinde yapılacak inceleme temelinde kamuda köklü yeniden yapılandırmaya gitmesini de öngördüğüne işaret etti.


Gazete "kamuoyunu meşgul etmekte olan tedbirler aslında 'ilk dalgadır' çünkü anlaşmaya göre, gelecek aylarda daha geniş kapsamlı reformlar geleceğini vurguladı.


Kathimerini Rum borcunun sürdürülebilirliği konusunda ortaya çıkan baskıların giderilmesi için,  Hristofyas hükümetinin IMF'den ve Eurogroup'tan olumlu yanıt alabilmek için bütün alternatif seçenekleri aramakta olduğunu yazdı.


Habere göre Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis ile Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in geçen hafta yabancı diplomatlarla gerçekleştirdiği görüşmelerden çıkan mesaj, AB üyelerinin Rum bankacılık sektöründeki şeffaflık ve kara para aklama konusundan büyük kaygı duyduğuydu.


Rum Maliye Bakanlığı'nın Avrupalıları, kara para aklamayla mücadele meselelerinde gevşeklik göstermediklerini ikna etme seferberliği yürüttüğüne işaret eden gazete özetle şunları da yazdı:


GÜNEY KIBRIS 20 YILDIR RUSYA'YA GİREN-ÇIKAN SERMAYENİN ANA GÜZERGAHI


"Bu felsefenin ardında şöyle bir gerçek de var: Kıbrıs 20 yıldır Rusya'ya girip çıkan sermayenin ana güzergâhı olmayı başardı. Kıbrıs PwC şirketi CEO'su ve Kıbrıs-Rus İşadamları Birliği Başkanı Evgenios Evgeniu 'Rusya'ya yapılan yatırımların yüzde 23'ü Kıbrıs üzerinden gerçekleşiyordu, önemli sayıda Rus grubu Kıbrıs şirketleri aracılığıyla Londra Borsası'na hisse sundu veya Avrupa tahvili çıkardı' dedi.


AB dışında ikamet edenlerin Kıbrıs bankalarına yaptıkları yatırımlar Kasım ayında 20,9 milyar Euro'ya ulaştı, bunların ezici çoğunluğu Rusya'dan geliyordu. Kıbrıs'ın içerisine girdiği bela bu kategorideki yatırımları etkilemedi, aksine yüzde 2,8 oranında artırdı.


BANKACILIKTA ŞEFFAFLIK KONUSUNU ALMANLARDAN ÖNCE PUTİN GÜNDEME GETİRDİ


Bankacılık sisteminde şeffaflık konusunu Almanlardan önce Rusya Devlet Başkanı Putin gündeme getirdi. Rusya (bankaların) verilere erişim talep etti. Nihayetinde Kıbrıs ve Rusya çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşması yaptı. Bu, Rusya'nın Lüksemburg ile yaptığı anlaşmanın aynısıydı. Kıbrıs'ın, kendisine yönelik eleştirilere karşılık ortaya koyduğu, kurumsal düzeyde ülkenin hiçbir açığı olmadığı argümanı da buna dayanıyor."


ŞARLİS: "BİZDEN İSTENEN HER ŞEYİ YAPTIK, MEMORANDUMU İMZALAMAYA HAZIRIZ"


Öte yandan Filelefheros Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis aracılığıyla, Güney Kıbrıs olarak kendilerinin, memoranduma imza atmaya hazır olduklarını açıkladığını yazdı.


Habere göre Şarlis dün Baf'ta yaptığı konuşmada  "Biz hazırız. Troyka tarafından istenenleri yaptık, bütün önerilerini kucakladık, bununla da kalmayıp, yasal çerçeveyi de bize gösterdikleri zaman dilimi içerisinde yaptık" dedi.


Memorandum için Pimco'nun, Rum bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için gereken meblağın henüz açıklanmadığını kabul eden Şarlis "Ancak meblağın, belirlenen çerçeve içerisinde olduğunu biliyoruz, yani bize verilen son günü bekliyoruz, Pimco raporunu 18 Ocak'ta alabiliriz" dedi.


Bunu takip edecek görüşmelerin (Eurogroup ve diğerleri) zor olacağını bildiklerini ancak bu meselenin mümkün olan en kısa zamanda kapanmasını istediklerini anlatan Şarlis "Önümüzde zor bir yol var. Ancak Avrupa Birliği'ne üyeliğimizden önce var olan ve üye olabilmemiz için çözmemiz gereken bazı sorunlarımızı halletmeyi başardık, aynı şekilde bugün de başarabiliriz" şeklinde konuştu.


(ŞA/KAR)


*************


Kıbrıs Haber Kktc Haber
 
13 Ocak 2013 Pazar 11:47
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu