Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fotiu'nun İnisiyatifiyle Güney Kıbrıs-israil-yunanistan Ortak Tatbikatı

Fotiu'nun İnisiyatifiyle Güney Kıbrıs-israil-yunanistan Ortak Tatbikatı

"Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Doğal Zenginliğinin Değerlendirilmesi Egemenlik Hakkımızdır, Kimse Sorgulayamaz".

 
 
Fotiu'nun İnisiyatifiyle Güney Kıbrıs-israil-yunanistan Ortak Tatbikatı
"İSRAİL GİBİ BÖLGEDEKİ DOST ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİYLE İLGİLİ İNİSİYATİFLER ALACAĞIZ, BU ARAP DÜNYASININ ALEYHİNE OLMAYACAK"


"GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN YENİ DEMİR PERDE OLUŞTURDU"


Lefkoşa, 10 Mayıs 13 (T.A.K.): Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun inisiyatifiyle Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan kuvvetlerinin katılacağı ortak bir "arama kurtarma" tatbikatı icra edilmesi gündemde.


Fileleftheros "Ortak Arama Kurtarma Tatbikatını 'Kilitledi'... Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Kuvvetleri Katılacak" başlıklı haberinde ortak tatbikat konusunda birkaç gün önce gerçekleştirdiği ziyarette İsrail'in olurunu alan Fotiu'nun dün de Atina'dan olur cevabı aldığını yazdı.


Habere göre tatbikat önümüzdeki Ekim ayında icra edilecek ve detayları da önümüzdeki aylarda yapılacak toplantılarda ve askerî düzeyde belirlenecek.


Fotiu Atina ziyareti sırasında Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panos Panayotopulos'la Kıbrıs sorunu, enerji güvenliği, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yataklarından istifade, Türk "tehditleri" ve Doğu Akdeniz bölgesindeki yeni olguları görüştü. Görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada bir dizi hassas konuyu ele aldıklarını söyleyen Fotiu, Rum Yönetimi'nin Barış İçin Ortaklık'a üyelik başvurusunu da ele aldıklarını belirterek, bu konuda Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı'ndan yardım istedi.


Panayotopulos ise Yunanistan'ın hangi şart altında olursa olsun sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenliğini, egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü garanti edecek ağırlıklı güç olmaktan asla vazgeçmeyeceğini"  söyledi.


Fotiu'nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos'la da görüştüğünü belirten gazete, görüşmede, enerji işbirliği alanında açılan perspektifler üzerinde durulduğunu ve Avramopulos'un, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üyeliğine desteğini yinelediğini yazdı.


"KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN DOĞAL ZENGİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ EGEMENLİK HAKKIMIZDIR, KİMSE SORGULAYAMAZ"


Politis "Fotis Fotiu'nun Atina'da Panos Panayotopulos ve Dimitris Avramopulos'la Temasları... Ortak Tezler ve Ortak İnisiyatifler" başlıklı haberinde Fotiu'nun Atina'da yaptığı açıklamada Türkiye'ye yönelik eleştirilerde bulunduğunu yazdı.


Habere göre; "Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarıyla ilgili süregelen tehditleri ve sorgulamaları, elbette sorunların çözülmesine yardımcı olmuyor, Türkiye'nin Avrupa yönelişine de işaret etmiyor" iddiasında bulunan Fotiu şunları da söyledi: "Bu tehditler uluslararası meşruiyet aleyhine yöneliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal zenginliğinin değerlendirilmesi egemenlik hakkımızdır ve kimse sorgulayamaz."


"İSRAİL GİBİ BÖLGEDEKİ DOST ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİYLE İLGİLİ İNİSİYATİFLER ALACAĞIZ, BU ARAP DÜNYASININ ALEYHİNE OLMAYACAK"


Gazete Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panayotopulos'un Fotiu'yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada; "Önümüzdeki aylarda gerek Kıbrıs'ın gerek Yunanistan'ın,  İsrail gibi bölge ülkeleriyle, dost ülkelerle bir işbirliği çerçevesiyle ilgili olacak inisiyatifler alacağız. Bu gerek Yunanistan'ın gerek Kıbrıs'ın Arap dünyasıyla, Mısır, Lübnan ve diğer ülkelerle geleneksel sıkı ilişkileri aleyhine olmayacak" dediğini yazdı.


Gazete Fotiu Panayotopulos ile görüşmesinin ardından, Panayotopulos eşliğinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopolos'la görüştüğünü ancak görüşme sonrasında açıklama yapılmadığını haberine ekledi.


GÜNEY KIBRIS VE YUNANİSTAN "YENİ DEMİR PERDE OLUŞTURDU"


Simerini "Yeni 'Demir Perde' Oluşturuyorlar... Kıbrıs-Yunanistan Savunma İşbirliği Geliştiriliyor" başlıklı haberinde Rum ve Yunan hükümetlerinin, bölgedeki "dost ülkelerle" geniş bir işbirliği çerçevesi oluşturmak için inisiyatif alma kararı aldığını kaydetti.


Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail ortak "arama kurtarma tatbikatı" yapılması konusunda siyasi karar alındığına da işaret eden gazete tatbikatın önümüzdeki eylül veya ekim ayında icra edileceğini kaydetti.


Fotiu'nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos'la yaptığı ve Milli Savunma Bakanı Panayotopulos'un da hazır bulunduğu görüşmede ise Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın işbirliği düzeyinin ele alındığını ve iki taraf arasındaki eşgüdümün ve ortak faaliyetlerin daha da güçlendirilmesi yönünde irade belirtildiğini kaydeden gazete özellikle enerji alanında açılan perspektifler üzerinde durulduğunu yazdı.


Habere göre Avramopulos "Kıbrıs sorunu Yunanistan'ın en birinci önceliğiydi ve öyle olmaya devam ediyor. Yunanistan-Kıbrıs işbirliği milli politikanın mihenk taşıdır" ifadelerini kullanarak Yunanistan'ın, Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üyeliğine desteğini yineledi.


Alithia haberi "Kıbrıs-Yunanistan Sıkı İşbirliği Yeniden Teyit Edildi" başlığıyla aktardı.


(ŞA/HÖ)


 
10 Mayıs 2013 Cuma 10:01
Okunma: 706
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu