Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fransız Senatosu: "Kıbrıs İtibar Kaybetti, Erozyon Arttı"

Fransız Senatosu: "Kıbrıs İtibar Kaybetti, Erozyon Arttı"

"kiprianu Euro'dan Çıkış Önerdi, Hristofyas Düşmanca Mitinglere Katılacağını Vurguladı".

 
 
Fransız Senatosu:
"MOSKOVA'NIN ADA'DA ASKERİ ÜS KURMA VİZYONU VAR"


Lefkoşa, 6 Ocak 13 (T.A.K.): Fransız Senatosu'nun kısa süre önce Güney Kıbrıs'taki ekonomik krizi ele aldığı, Senato'ya sunulan bir raporda Rum yönetiminin itibar kaybettiğine ve erozyonun arttığına dikkat çekildiği bildirildi.


Haftalık Kathimerini "Fransızlar İtibar Kaybı Görüyor... Kıbrıs'taki Krizle İlgili Rapor... 'Kıbrıs'ın İmza Kalitesindeki Erozyonun Arttığına' Dikkat Çekiliyor" başlığıyla yansıttığı haberinde, Fransız Senatosu Avrupa Konuları Komitesi'ne sunulan ve ekonomik krizde Rum bankacılık sektörünün büyük sorumluğu olduğu saptaması yapılan raporda, Hristofyas hükümetinin Rusya'ya bağımlı olma girişimlerine dikkat çekildiğini de yazdı.


Gazeteye göre, UMP partisinden senatör Jean Francois Hümbert'in hazırladığı raporda, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın eşel mobil sistemini, emeklilik sınırını ve şirketler vergisini korumak amacıyla Troyka'nın memorandumla ilgili 3 Ekim 2012'de sunduğu havayolları başta olmak üzere bir dizi özelleştirme önerisini reddettiğine işaret edildi.


Humbert'in raporunun Avrupalıların ve özellikle Fransızların Güney Kıbrıs'ı nasıl anladıkları konusuna bir pencere açtığına işaret eden gazete, rapordaki bazı ifadeleri de şöyle  özetledi:


"KİPRİANU EURO'DAN ÇIKIŞ ÖNERDİ, HRİSTOFYAS DÜŞMANCA MİTİNGLERE KATILACAĞINI VURGULADI"


"Hükümetin, ikinci bir Rus kredisi çağrısı ve Troyka'nın uyarılarını kısmen reddetmesi, şubat ayında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili bir siyasi çerçeve içerisinde değerlendirilmeli. Siyasi partilerden hiçbiri, özellikle de 2011 yerel seçimlerinde güç kaybederek zaferi DİSİ'ye kaptıran AKEL, başkanlık seçimlerinden önce bir tasarruf programı dayatılmasını istemiyor görünüyor. İktidar partisi Euro'ya geçilmesine karşı çıkmıştı, Andros Kiprianu'nun ortak para biriminden çıkma önerisi de bu olgu ışığında analiz ediliyor. Kiprianu'nun bu önerisi ciddiyetten uzak olsa da Başkan Hristofyas katı bir düzeltme programına karşı düzenlenecek düşmanca mitinglere katılacağını vurgulamıştı.


Bankaların, sermayelerinin yeniden yapılandırılması için gereken meblağı 10 milyar Euro gören Troyka'nın aksine 4-5 milyar Euro olacağında ısrar eden Kıbrıs, kamu borcunu artırmaması için bankaların doğrudan sermayelendirilmesinde de ısrar etti. Böyle bir şey her halükârda imkânsızdır. Çünkü hem gerekli Avrupa mekanizmaları oluşturulmuş değil; hem de Almanya, Hollanda ve Finlandiya hükümetleri Bankalar Birliği oluşturulmadan kriz çözme mekanizmalarının finanse edilmesine karşı çıkıyor.


Troyka ile müzakere sürecindeki gecikme,  AB'ye ve Rusya'ya yapılan maddi yardım talebiyle ilgili alternatif bir çözüm olduğu intibaı yarattı. Altın satışıyla birlikte içten ve kooperatiflerden borçlanma ciddi düşünülen senaryolardandı. Doğalgaz yataklarının değerlendirilmesi ve bundan edinilecek büyük gelir Rusya'nın ilgisini ikinci kez uyandırabilir. Kıbrıs medyasında Gazprombank'ın ülkenin muhtemel kurtarıcısı olarak gösterilmesi önemsiz bir şey değil.  Her halükarda doğalgazdan 2019'dan önce yararlanılamayacak, likidite yaratmak için mücadele eden hükümet için çok geç olacak."


Gazete, Humbert'in raporunu görüşmesi sırasında Fransız Senatosu'nda söylenenlerden Fransız'ların esas korkularından birinin de Güney Kıbrıs'ın Rusya ile arasındaki çok yakın ilişkiler olduğuna dikkat çekerek, şunları ekledi:


"Raporda, Kıbrıs bankalarındaki yatırımların yüzde 25'inin Ruslara ait olduğu, bu paraların özellikle maden ve petrol satışlarından elde edildiği, Kıbrıs'ın yalnızca vergi rejimi nedeniyle Ruslar için bir çekim merkezi olmadığı belirtildi. Merkezi Kıbrıs'ta bulunan 17 Rus ve Ukrayna şirketinin 2011'de Londra'da 6 milyar Euro'luk işlem yaptığı, bu şekilde Kıbrıs'ın Rusya'daki başlıca yatırımcı haline geldiği ve Ada'daki Rus sayısının 35 bine ulaştığına vurgu yapıldı.


Humbert, Rusya'dan alınmış 2,5 milyar Euro tutarındaki krediyi yorumlarken de şunlara dikkat çekti: 'Bu tercih, Mekanizma'dan alınacak Avrupa kredisinden daha az bağlayıcı görülmüştü, çünkü ekonomide köklü değişiklikler ön şartını taşımıyordu. Moskova için yardım, Ada'daki Rus yatırımlarının güvence altına alınmasına olanak sağlayacak.  Dahası Moskova'nın jeostratejik vizyonu da vardır: Suriye'nin Tartus limanındaki üssünün yerine Ada'da bir askeri üs kurmak.'


Kıbrıs'ın AB'ye kurtarma başvurusunda bulunduktan sonra bile Rusya'dan ve Çin'den yeni kredi alma arayışlarına giriştiğine dikkat çekilen raporda yer alan 'Kıbrıs'ın imza kalitesindeki erozyon artmıştır' ifadesi Kıbrıs'ın itibarının, en azından Fransızların gözünde kaybedilmiş olduğunu açıkça gösteriyor."


FRANSIZLARA GÖRE RUM YÖNETİMİ RUSYA'NIN ESİRİ OLABİLİR


Gazeteye göre Humbert'in raporunun görüşülmesi sırasında Senato Avrupa Konuları Komitesi'nde Kıbrıs sorununa ilişkin ilgi çekici bir tartışma da yaşandı. Güney Kıbrıs'ın jeostratejik tavrına işaret edildi. Senatör Pierre Bernard Reymond "Kıbrıs jeopolitik düzeyde biraz yer değiştirdi. AB'ye üyeliğinden önce Libya ile güçlü ittifakından önce endişeler olduğu unutulmamalıdır" ifadesini kullandı.


Gazete Portekiz, İspanya ve İrlanda'nın aksine Güney Kıbrıs'ın reformlar konusundaki acizliğinin çok eleştirel şekilde yorumlandığını; Rum yönetiminin Rusya'nın esiri olabileceği endişelerinin de dile getirildiğine işaret etti.


(ŞA/GUR)


 
6 Ocak 2013 Pazar 12:19
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu