Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Fule Güney Kıbrıs'ta Temaslarda Bulunacak

Fule Güney Kıbrıs'ta Temaslarda Bulunacak

Lefkoşa, 13 Haziran 12 (T.a.k): Ab'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule'nin, Rum Tarafının 1 Temmuz'da Ab Dönem Başkanlığını Devralmasının Öncesinde, Önümüzdeki Hafta Başında Güney Kıbrıs'ta Temaslarda Bulunacağı Belirtildi..

 
 
Fule Güney Kıbrıs'ta Temaslarda Bulunacak
Fileleftheros gazetesi "Fule Sıcak Gündemle Geliyor" başlıklı haberinde, Fule'nin 18-19 Haziran tarihlerinde Güney Kıbrıs'ı ziyaret edeceğini ve ziyaretin gündeminde Kıbrıs sorununun da bulunacağını yazdı.


Fule'nin "yetki portföyünde" Türkiye-Avrupa meselelerinin bulunacağını kaydeden gazete, Ankara'nın Rum tarafının AB dönem başkanlığıyla herhangi bir temasta bulunmayacağına netlik kazandırmasına rağmen; Fule'nin Rum hükümetiyle bu boyutu ele almasının beklendiğini ifade etti.


Türkiye hükümetinin bunu birçok kez ifade ettiğini, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bunu gerek Fule gerek AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un huzurunda dile getirdiğini belirten gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığının, Rum tarafının AB dönem başkanlığının müzakere başlığı açmaya çabalaması durumunda, bunun Ankara tarafından kabul edilmeyeceğini birçok kez ifade ettiğini ekledi.


Fule'nin önümüzdeki hafta başında Güney Kıbrıs'ı ziyaret edeceğini ve gündemde Kıbrıs sorununun da bulunacağını yineleyen gazete, Brüksel'in, doğrudan müzakereler sürecinin uzun bir zamandır "solunum cihazında" bulunduğunun aynı zamanda herhangi bir çıkış yolu ve perspektifin var olduğunun görülmediğinin farkında olduğuna dikkati çekti.


Fule'nin, Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerin devam etmesine ilişkin olanakları ele alacağını, bununla birlikte Avrupa Komisyonu'nun doğrudan ticareti uygun gördüğünün bilindiğini savunan gazete, Fule'nin KKTC'de de temaslarda bulunup bulunmayacağının bilinmediğini kaydetti.


Kudret Özersay'ın özel temsilcilik görevinden istifa etmesinin, Kıbrıs sorunuyla ilgili süreçte, zorluklar ve problemler yaşanmasına neden olduğunu da savunan gazete, devamla Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Osman Ertuğ'un Özersay'ın yerini alacağı konusunda Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlere yer verdi.


DOWNER BUGÜN LORDLAR KAMARASINDA


İngiliz Lordlar Kamarasında bugün "Kıbrıs'ta Krizden Dağılmaya: Çıkmazı Kim Aşacak?" konulu bir seminer düzenleneceğini de yazan gazete, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in konuşmacılar arasında bulunacağını bildirdi.


Gazete, seminerde Downer'in yansıra İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ile İngiltere'nin eski Kıbrıs özel temsilcisi Lord David Hannay'ın konuşma yapacaklarını kaydetti.


TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMANTO KOMİTESİ ÇALIŞMALARI BUGÜN BAŞLIYOR


Simerini gazetesi ise "Downer Protesto Altında" başlığıyla yayımladığı haberinde, Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi toplantısı çalışmalarının bugün başlayacağını anımsattı ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in toplantı çerçevesinde yarın Strazburg'da Avrupalı ve Türkiyeli milletvekillerini Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendireceğini kaydetti.


Bugün ve yarın Strazburg'da gerçekleştirilecek olan Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi toplantısının, protestolu bir oturum olmasının beklendiğini kaydeden gazete, toplantının iki sıcak ana konuya sahip olduğunu belirtti.


Bunlardan birincisinin, Türkiye'nin Rum tarafının devralacağı AB dönem başkanlığı ile olan ilişkilerini dondurma niyeti olduğunu ifade eden gazete, ikincisinin ise Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesini Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirmeye çağrılan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in toplantıdaki mevcudiyeti olduğunu belirtti.


Downer'in toplantıda bulunmasının, Türk tarafının önerisinin akabinde gerçekleştiğini savunan gazete, Ankara ve KKTC'nin, Türkiye'nin Rum tarafının devralacağı AB dönem başkanlığıyla ilişkilerinin donmasını haklı çıkaracağı ortamı bu zeminde yaratmayı umduğunu iddia ederek, kısaca şunları yazdı;


"1. Kıbrıs Rum kesimi, yaşanan çıkmaz ve Kıbrıs sorununun 1 Temmuz 2012'ye kadar çözülmemesi konusunda sorumluluklar taşıyor. 2. Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı Türkleri temsil etmiyor. 3. AB Kıbrıslı Türkler karşısındaki yükümlülüklerine sadık kalmalı, aynı zamanda izolasyonların kaldırılması ve doğrudan ticaretle ilgili tüzüğü oylamalıdır."


Downer'in toplantı çalışmalarının ikinci gününde, yani yarın konuşma yapacağını yazan gazete, Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi toplantısı çalışmalarına bugün ise AB Bakanı ve Baş Mükzareci Egemen Bağış ile AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Fule başta olmak üzere bir dizi yetkilinin katılacağını ekledi.


THEOHARUS'TAN SCHULZ'A MEKTUP


Kıbrıs sorunundaki pozisyonu yüzünden, Downer'in toplantıda bulunmasının objektif olmadığı değerlendirilmesinde bulunulduğunu yazan gazete, Rum Ana Muhalefet DİSİ ile Avrupa Halk Partisinin AP'deki milletvekillerinden Eleni Theoharus'un AP Başkanı Martin Schulz ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi üyelerine bu hususta mektup gönderdiğini ifade etti.


Habere göre mektupta, Türkiye'nin Rum tarafının AB dönem başkanlığıyla görüşmediği takdirde, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'yle ilişkilerinin kesilmesinin gözden geçirilmesinin talep edildiği de belirtildi.


Gazete "Downer Kıbrıs Sorununda Objektif Bir Unsur Teşkil Etmiyor" başlıklı haberinde, Theoharus'un, Türkiye'nin 1 Temmuz'dan itibaren Rum tarafının AB dönem başkanlığıyla müzakere etmeyi kabul etmemesi durumunda, Türkiye-AB Karma Parlamento Komitesi ve Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilişkilerinin kesilmesi olasılığının gözden geçirilmesini talep etmekte olduğu bir mektubu AP Başkanı Martin Schulz'a gönderdiğini yineledi.


Gazeteye göre Theoharus, Türkiye'nin tavrının sadece sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" itibarını yaraladığını düşünmediğini, AB'nin kendisine de zarar verdiğini düşündüğünü ifade etti.


Bu görüşlerin Theoharus'un Schulz'a gönderdiği mektupta yer aldığını yazan gazete, mektubun Downer'in Türkiye-AB Karma Parlamento Komite toplantısında hazır bulunacak olması dolayısıyla gönderildiğini ve benzer mektupların Komite üyelerinin tümüne gönderildiğini iletti.


Theoharus'un Schulz'a yönelik mektubunda, kararların Komite üyeleri bilgilendirilmeden Başkanlık tarafından alındığını ifade ettiğini yazan gazete, mektuba Downer'in Kıbrıslı Rumlara ve sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne" yönelik saldırgan bir tavır takındığını kanıtlar nitelikte belgeler eklendiğini belirtti.


Downer'in Kıbrıs sorununu objektif bir şekilde aktaracak bir unsur olmadığını, çünkü arka planda Türk dostu bir tavır sergilemekte olduğunu iddia eden Theoharus, Downer'in bu tavrıyla Kıbrıs sorunu çözüm çabalarını kolaylaştırmak yerine daha da zora soktuğunu ileri sürdü.


Haber Fileleftheros gazetesinde ise "Türkiye-AB İlişkileri Kesilsin... Theoharus'tan Schulz'a Downer'i Şikâyet Mektubu" başlıklarıyla yer aldı.


(İY/ŞEB)             


 
13 Haziran 2012 Çarşamba 11:25
Okunma: 553
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu