Ana Sayfa » Dünya » Füle: "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Dönem Başkanlığının Başarılı Bir Çözüm Bulunması İhtimalini Artıracağına İnanıyorum"

Füle: "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Dönem Başkanlığının Başarılı Bir Çözüm Bulunması İhtimalini Artıracağına İnanıyorum"

"Kıbrıslı Türklerin Endişesinin Temelinde, Başkanlıkla Beraber Rumların Taviz Vermek İstemeyeceği İnancı Yatıyor".

 
 
Füle:

Lefkoşa, 19 Haziran 12 (T.A.K): Avrupa Komisyonu Üyesi ?tefan Füle, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, AB Konseyi'nin dönem başkanlığının, tüm Kıbrıslılar için faydalı olacağına ve Kıbrıs sorunu için başarılı bir çözüm bulunması ihtimalini artıracağına inanıyorum" dedi.

Kıbrıs Türk toplumuyla yaptığı temaslarda,  Konsey Dönem Başkanlığının, statükoyu Kıbrıs Türk toplumunun aleyhine kalıcılaştıracağına dair bir endişe gözlemlediğini ifade eden Füle, endişenin temelinde, Başkanlıkla beraber Kıbrıs Rum toplumunun, uzlaşma görüşmeleri sırasında taviz vermek istemeyeceği inancının yattığını söyledi.

"Bir yandan da Kıbrıs Türk toplumu, AB organizasyonları ve Üye ülkelerden Kıbrıs'a gelen yüzlerce temsilcinin Başkanlığa kilitlenerek basının tüm dikkatini üzerlerine çekmesiyle unutulacağına veya umursanmayacağına inanıyor" diyen Füle, bu endişeleri ciddiye almakla beraber, bunun bir yanlış anlama olduğunu düşündüğünü de belirtti.

Avrupa Komisyonu Üyesi ?tefan Füle, Kıbrıs ziyareti dolayısıyla kaleme aldığı ve basın yayın organlarına gönderdiği makalesinde, "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin (Rum Yönetimi'nin), birkaç gün içinde AB Konseyi'nin dönem başkanlığını devralacağını ve herkesin bu olayı heyecanla beklediğini savundu. Füle, 6 ayda, Rum Yönetimi'nin Konsey'i başarıyla yönlendireceğine inandığını, ayrıca bu önemli süreç sırasında adayı ziyaret edeceği için de oldukça sevinçli olduğunu belirtti.

"BAŞKANLIK STATÜKONUN DEĞİŞMESİNE YARDIMCI OLACAK"

Füle, Rumların AB Başkanlığının, kalıcılaştırmaktan öte statükonun değişmesine yardımcı olacağına inandığını dile getirerek, AB ve üye ülkelerin, adadaki durumun daha fazla farkına varacağını ifade etti.

Bilfiil olarak ayrılmış bir Üye Devletin getirdiği sorunların fark edileceğini ve Kıbrıs'a gerçekleştirilen herhangi bir ziyaretin, Avrupa'ya, bu ada üzerinde bitmemiş bir iş olduğunu ve kapanması gereken bir yaranın bulunduğunu hatırlattığını savunan Füle, bunun da Kıbrıs sorununu çözmenin aciliyet teşkil ettiği fikrini yayması gerektiğini ileri sürdü.

"Statüko, sürdürülebilir bir seçenek değildir, kapsamlı bir uzlaşmaya vararak adayı birleştirmenin alternatifi yoktur. Çözüm bulmamanın bedeli, adil herhangi bir çözümden daha fazla olacaktır" diyen Füle, Akdeniz'de keşfedilen yeni kaynakların, Kıbrıslı Rumlara ve Kıbrıslı Türklere benzer şekilde faydalı olması ve birleşmiş bir adayı gerçek kılma çalışmalarında katalizör olması gerektiğini söyledi.

Füle, "Kıbrıslı Türklerin dışlanması ve umursanmaması" konusunda ise kendisinin tam tersini düşündüğünü ifade ederek, Başkanlık hazırlıkları sırasında adayı ziyaret eden AB ziyaretçilerinin, Yeşil Hattı geçerek Kıbrıslı Türk temsilcilerle görüştüğünü ve Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB mali yardım programına, Üye Ülkelerin temsilcilerinin, gerek bakanlık gerekse ulusal parlamento düzeyinde ilgisinin arttığını öne sürdü.

Füle, "Bu ilgiyi projelere gerçekleştirilen ziyaretlerden görme mümkün. Bu sebeple kuşkum yok ki, Başkanlığın sonucu olarak, dikkat, Kıbrıs Türk toplumuna olduğu kadar, AB'nin bu toplumu Avrupa Birliği'ne yakınlaştırmak, izolasyonları azaltmak ve yeniden birleşme için hazırlamak yönünde ne yardım yaptığına da yönelecektir. Bu yardım, Kıbrıs yeniden birleşene dek devam edecektir" dedi.

Önümüzdeki altı ayı heyecanla beklemek için bir diğer sebebin de, Konsey Başkanlığı döneminin uzlaşmalarla ilgili olmasından kaynaklandığını savunan Füle, "Başkanlık dönemi, ulusal çıkarları gözetmeye yarayacak bir dönem değildir. Tam tersine, Başkanlık, pek çok alanda uzlaşmaya varılmasına yardım ederek tüm Avrupa Birliği'ne hizmet edilen bir dönemdir" diye devam etti.

Füle, "Başkanlık demek, sıkı çalışmak ve kaptan köşkü yerine motor dairesinde durarak AB gündemindeki hedefleri gerçekleştirmektir" diyerek, Konsey başkanlığı yapan her üyenin, uzlaşmaya varma üzerine bir diplomayı hak ettiğini iddia etti.

"ŞAHSİ ARZUM KIBRIS'TA BAŞARILI BİR UZLAŞMAYA VARILMASINI GÖRMEK"

"Şahsi arzum, başarılı bir Konsey Başkanlığı döneminin ardından, Kıbrıs'ta başarılı bir uzlaşmaya varılmasını görmektir" diyen Füle, iki toplumun liderlerinin kamuoylarını hazırlamalarını gerektiren önemli uzlaşılarda bulunulmasının gerekeceğini söyledi.

Füle, "Başkan Barroso'nun Kıbrıs'a 2009'da yaptığı gezide belirttiği gibi, 'Esas başarı, uzlaşmaya yenilme veya kaybetme olarak değil, birşeyler kazanma olarak bakabilmektir'. Kıbrıs sorununa bir çözüm, her iki tarafın da kazanacağı bir durum oluşturacaktır ve kazanç, sadece Kıbrıs'ın değil, Avrupa Birliği'nin tamamının kazancı olacaktır" dedi.

(AK/HA)

 
19 Haziran 2012 Salı 10:21
Okunma: 596
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu