Ana Sayfa » Dünya » G-20 Maliye Bakanları Ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı

G-20 Maliye Bakanları Ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı

Abd, Imf'nın Euro Bölgesi Krizinde Gücünün Artırılması Önerisine Karşı Çıktı.

 
 
G-20 Maliye Bakanları Ve Merkez Bankaları Başkanları Toplantısı

Paris, 15 Ekim 11 (T.A.K): ABD ve bazı ülkeler, EURO Bölgesi'nin borç krizinin aşılmasında Uluslararası Para Fonunun (IMF) katılımının büyüklüğünün ikiye çıkarılması yönündeki önerilere karşı çıktı.

Paris'te devam eden G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısında, bazı gelişmekte olan ülkelerin EURO Bölgesi'nin borç krizinin üstesinden gelmede IMF'nin cephanesinin artırılması çabaları ABD ve bazı ülkelerin direnişiyle karşılaştı.

G-20'den bir yetkili, gelişmekte olan piyasaların politika yapıcılarının IMF'ye 350 milyar dolar tutarında kaynak sağlanması fikrine ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty'nin karşı çıktığını söyledi. Aralarında ABD, Japonya, Almanya ve Çin'in bulunduğu IMF'nin önemli hissedarlarının, IMF'nin 380 milyar dolarlık kaynağını yeterli görüyorlar.

Geithner, ''IMF önemli miktarda kaynağa sahip'' dedi.

Kanada Maliye Bakanı Flaherty de, G-20'nin krizin çözümü konusunda yavaş hareket eden EURO Bölgesi'ne baskıyı artırması ve IMF kaynaklarına odaklanmaması gerektiğini söyledi.

Avustralya Maliye Bakanı Wayne Swanda da, ''Avrupalılar için ilk öncelik kendi evlerini düzene koymak olmalı'' diye konuştu. Swanda, G-20'nin gerekirse ek IMF kaynağını desteklemeye gönüllü olması gerektiğini de ifade etti.

EURO Bölgesi siyasetçileri 23 Ekim'deki AB zirvesinden önce bölgenin borç krizine çözümü planını oluşturmaya çalışıyorlar. Bu planın bankaların sermayelerinin artırılması, Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilir hale getirilmesi ve EFSF'nin ateş gücünün artırması gibi konuları kapsaması bekleniyor.

Almanya ve Fransa, bölgenin borç krizinin dünya ekonomilerine yayılmasını önlemek ve Avrupalı bankaları korumak için bir plan oluşturma sözü vermişti. Fransa ve Almanya'nın planına göre, bankalardan ellerindeki Yunanistan tahvillerinde daha fazla kaybı kabul etmeleri istenecek.

Temmuz ayında Yunanistan için kabul edilen ikinci kurtarma paketinde bankaların Yunanistan'ın borçlarının yüzde 21'ini silmesi talep edilmişti.

Bu arada G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısının taslak bildirgesine göre, 20 büyük ekonominin finans liderleri, bankaların yeterli sermayeye sahip olmalarını ve yeterli finansman sağlayacaklarını garanti etme sözü verecek.

Reuters'in ele geçirdiği taslak bildirgede, ''Biz bankaların yeterli düzeyde sermayelendirilmesini ve yeterli finansman sağlamasını garanti edeceğiz. Merkez bankaları bu amaçla son zamanlarda sonuç alıcı kararlar verdi ve bankalara gerektiği kadar likidite sağlamaya hazır olmayı sürdürecekler'' denildi.

Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları başkanlarının, EURO Bölgesi'nin krizin aşılmasında bu hafta açıkladığı planlar konusunda memnuniyetleri dile getireceği belirtilen bildirgede, ''Biz özellikle, Avrupa'nın ekonomik idaresi reformunun benimsenmesinden ve EURO Bölgesi ülkelerinin, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) esnekliği ve kapasitesinin artırılması için 21 Temmuz 2011 tarihinde bölge liderlerinin aldığı kararların uygulanmasında gerekli adımları atmasından memnunuz'' ifadeleri kullanıldı.

Bildirgede, ''Krizin bulaşmasının önüne geçmede EFSF'nin etkisinin azami seviyeye çıkarılması ve 23 Ekim'de Avrupa Konseyi toplantısında sonuç çıkması için çalışılmasını bekliyoruz'' denildi.

G-20'den bir yetkili, sonuç bildirgesinde döviz kuru oranlarıyla ilgili bir açıklamanın yer alacağını da kaydetti.

ABD'NİN BÜTÇE AÇIĞI 2011 MALİ YILINDA 1,3 TRİLYON DOLAR OLDU

ABD'nin bütçe açığı ardarda üçüncü yılda da 1 trilyon doları aştı.

Hazine Bakanlığı'nın verilerine göre, ABD'nin bütçe açığı 30 Eylül'de sona eren 2011 mali yılında 1,3 trilyon doları buldu. Böylece 2011 mali yılında bütçe açığı gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 8,7'sine denk geldi. Bütçe açığı 2010 mali yılında 1,29 trilyon dolarla GSYH'nin yüzde 9'una ulaşmıştı.

ABD'nin bütçe açığı 2009 mali yılında da şimdiye kadar en yüksek seviye olan 1,42 trilyon dolarla rekor kırmış ve GSYH'nin yüzde 10'una çıkmıştı.

Hazine Bakanlığı verileri, geçen yıl Eylül ayında 34,6 milyar dolar olan bütçe açığının bu yıl Eylül ayında 64,6 milyar dolara çıktığını gösteriyor.

ABD'de 2011 mali yılında hükümet harcadığı her 1 dolar için 36 sent borçlandı. ABD'nin büyük çaplı borçlanması borç faizlerini en hızlı büyüyen bütçe kategorisi haline getirdi. Söz konusu mali yılda net faiz ödemeleri yüzde 15,7 artarak 227 milyar doları buldu.

ABD'nin toplam borcu şu anda 14,8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bakanlık verilerine göre, 2011 mali yılında toplam gelirler yüzde 6,5 artarak 2,3 trilyon dolar ve harcamalar yüzde 4,2 yükselerek 3,6 trilyon dolar oldu.

ABD Kongresi'nde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ülkenin borçlanma tavanının artırılması konusunda Ağustos ayında son dakikada anlaşmaya varmış, anlaşma kapsamında bütçe açığının azaltılması çalışmaları için 12 kişiden oluşan bir komite oluşturulmuştu.

Bu komite, gelecek 10 yılda bütçe açığını 1,2 trilyon dolar düşürmenin yollarını arayacak.

Başkan Barack Obama yönetimi, 2012 mali yılında bütçe açığının toplam 956 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

(AA/EMR/SEL)

 
15 Ekim 2011 Cumartesi 20:31
Okunma: 474
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu