Ana Sayfa » Dünya » G8 Zirvesinin Gündemi Yoğun

G8 Zirvesinin Gündemi Yoğun

Kuzey İrlanda'da 17-18 Haziran'da Gerçekleşecek G8 Zirvesinde, Suriye Krizi Gibi Politik Konuların Yanı Sıra Ticareti Geliştirme, Vergi Uyumu, Şeffaflık Gibi Ekonomik Konular Ön Plana Çıkacak.

 
 
G8 Zirvesinin Gündemi Yoğun

Ankara, 15 Haziran 13 (T.A.K.): Protestoların gölgesinde hazırlıkları süren sanayileşmiş ülkeler kulübü G8'in bu seneki zirvesinde gündeme gelmesi beklenen konuların başında Suriye krizi ve serbest ticaret anlaşmaları bulunuyor.

Kuzey İrlanda'da 17-18 Haziran'da yapılacak zirveye dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkesinden oluşan G8 Grubu'nun 2013 yılı Dönem Başkanlığı'nı yürüten İngiltere ev sahipliği yapıyor.

Zirvede bu yıl ticareti geliştirme, vergi uyumu, şeffaflığın teşviki gibi konuların ön plana çıkması bekleniyor. Ülke ekonomilerinin büyümesinde önemli yollardan biri olarak görülen ticaretin geliştirilmesi için korumacılıkla mücadelenin gelecek yıllarda daha da önem kazanması öngörülüyor. Ekonomide korumacılık eğilimi genellikle gümrük tarifeleri, kotalar, sübvansiyonlar, katlı kur uygulamaları ve ithalat yasakları gibi uygulamalarla ortaya çıkıyor. Bu konuda Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Japonya serbest ticaret görüşmeleri yürütüyor. AB ayrıca, gelecek yıl ABD ve Japonya ile de ticaret anlaşmaları yapmayı planlıyor.

VERGİ CENNETLERİ KÜRESEL MALİ SİSTEMİ ZORLUYOR

G8 zirvesinin önemli gündem maddelerinden biri olan vergi uyumu, uluslararası vergi standartlarının genelleştirilmesini içeriyor. Bu kapsamda vergi toplama yöntemleri konusunda ülkelerarası bilgi paylaşımı ve vergi standartlarının güçlendirilmesi planlanıyor. Dünya ekonomisinin yapısal dengesizliklerinden biri olarak da Offshore'la mücadele öngörülüyor. Uluslararası bankalar arası para alışverişinde yatırımcılara bir ülkenin iç faiz oranlarına göre daha yüksek faiz getirisi sağlayan Offshore yöntemiyle karaborsacılar ve yasadışı sermayeler vergi kaçakçılığı yapıyor. "Vergi Cenneti" olarak adlandırılan ülkelerde genellikle paranın nereden geldiği ve kime ait olduğu bilgisi paylaşılmıyor.

G8 zirvesinde devlet harcamalarında şeffaflığın teşvik edilmesi konusu da gündeme gelecek. İngiltere 2013 yılı için gayri safi milli hasılasının yüzde 0.7' lik kısmını ekonomide şeffaflığın sağlanması için ayırmayı taahhüt etti. Yolsuzlukla mücadele, açık ekonomilerin ve toplumların oluşması için temel bir mesele olarak görülen şeffaflığın sağlanmasıyla elde edilecek gelirin ise açlıkla mücadele için kullanılması bekleniyor.

RUSYA, IMF REFORMU ÖNERİYOR

Rusya'nın bu seneki G8 gündeminde Suriye krizi, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan gibi politik konuların yanı sıra vergilendirme sistemlerinin gelişimi, devlet yönetimi etkinliğinin arttırılması, uluslararası ve bölgesel ticaret gibi konular bulunuyor. Avrupa'da yaşanan ekonomik krizde kilit noktanın yapısal çarpıklıklar olduğunu düşünen Rusya, zirvede, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ciddi bir reform sürecinden geçmesini önerecek. IMF'nin global ekonomideki sorunlarına ve küresel krizleri çözmedeki yetersizliğine inanan Rusya, IMF'nin dünyadaki mali duruma, özellikle etkin ve zamana uygun kararlar alma sürecine ayak uyduramadığını savunuyor.

ÇİN, KRİZ YAŞAYAN AVRUPA'YA AÇILACAK

Çin'in G8 zirvesinde, Avrupa'yla yapmayı planladığı serbest ticaret anlaşmalarını gündeme getirmesi bekleniyor. İsviçre'yle serbest ticaret anlaşması imzalamaya hazırlanan Çin ilk kez kıta Avrupasından bir ülkeyle bu konuda işbirliği yapmış olacak. Almanya'ya da ticari açılım yapan Çin Başbakanı Li Kıçiang, haziran ayı başında Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüştü. Merkel, Li'ye korumacı politikalardan kaçınacakları garantisini verdi.

ABD, AB VE TÜRKİYE İLE YAKIN TEMASTA

Dünya ticaretinin üçte birini AB ve ABD elinde bulunduruyor. Avrupa Parlamentosu, ABD ile ticaret serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin başlaması için AB Komisyonu'na yetki verilmesi yönünde karar aldı. Parlamento bu anlaşmayla ek istihdam ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanmasını bekliyor. Toplam 813 milyon nüfusa sahip ABD ve AB ekonomileri, dünya GSYİH'in yüzde 45'ini, alım gücünün ise yüzde 40'ını oluşturuyor.

Avrupa Birliği üyelik müzakereleri devam eden Türkiye de eş zamanlı olarak ABD ile serbest ticaret anlaşmasını hayata geçirmek istiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son ABD ziyaretinde ABD ile Türkiye arasında ticaretin serbestleştirilmesi için ilk aşama olan etki-değerlendirme komisyonu kurma kararı alındı.

G8, 40 YILDIR KÜRESEL EKONOMİYE YÖN VERİYOR

G8 zirvesi, yaklaşık 40 yıldır, özellikle ülke liderlerine gündemdeki küresel sorunları konuşabilecekleri açık bir tartışma zemini sunuyor. Zirve ihtiyacı, 1973 yılında yaşanan ekonomik krizle ortaya çıktı. Aynı yıl ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Batı Almanya yüksek petrol fiyatlarına bağlı krizi aşabilmek için gayri resmi toplantılar düzenledi. 1974 yılında ise toplantılara Japonya da katılmaya başladı. İlk zirve Fransa'nın Rambouillet şehrinde G6 adı altında gerçekleşti. Bu toplantıdan sonra zirvenin her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmesi kararı alındı. 1976 yılında gruba Kanada'nın dahil olmasıyla grup G7 adıyla anılmaya başlandı. Sovyetler Birliği'inin yıkılmasından sonra 1998 yılında Rusya'nın da katılımıyla gurup bugünkü G8 adını aldı. AB de 1977 yılından bu yana zirvede temsil ediliyor ancak dönem başkanlığını yürütme yetkisi bulunmuyor.

G8, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, ABD ve İngiltere'nin aralarında bulunduğu 8 gelişmiş ülkeden oluşuyor. Dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan G8 ülkeleri küresel ekonomide yüzde 65'lik bir paya sahip bulunuyor. Avrupa Birliği'ni ise Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile AB Komisyonu Başkanı Herman Van Rompuy temsil ediyor. G8 gurubunda başkanlık her yıl dönüşümlü olarak yürütülüyor. Bu yıl başkanlığı yürüten İngiltere, görevi 2014 yılında Rusya'ya devredecek. Başkan ülke yıllık zirve ile zirveye hazırlık çalışmalarının yapıldığı toplantıları düzenliyor

G8 PROTESTOLARI "YIKICI" KÜRESELLEŞMEYİ HEDEF ALIYOR

Kuzey İrlanda'nın Enniskillen şehri yakınındaki Lough Erne kasabasında düzenlenecek G8 zirvesi öncesinde kapitalizm karşıtı gruplar başkent Londra'da protesto gösterileri düzenliyor. İngiliz polisi şu ana kadar 57 kişiyi gözaltına aldı.

Her yıl "Stop G8" (G8'i durdur) adı altında bir araya gelen G8 karşıtı gruplar bu yıl da zirveyi çeşitli gösteriler düzenleyerek protesto ediyor. Herhangi bir merkez komitesi ve lideri bulunmayan gruplar kapitalizmi açık bir şekilde reddederken ülkeler arasında yapılması planlanan serbest ticaret anlaşmalarına, "yıkıcı" bir küreselleşmeyi destekleyen kurumlara ve hükümetlere karşı çıkıyor. G8 karşıtı gruplar her yıl bu kapsamda sokak gösterileri ve sivil itaatsizlik eylemleri düzenliyor.

(AA/ID/GUR)           

 
15 Haziran 2013 Cumartesi 11:56
Okunma: 888
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu