Ana Sayfa » Kıbrıs » Galeriler S.O.S veriyor

Galeriler S.O.S veriyor

KKTC’de araç piyasasını batırma noktasına geldi…

 
 
Galeriler S.O.S veriyor

Ülkede mevcut kayıtlı 200 galerici satışlarının dibe vurduğundan yakınarak, motorlu araç satıcılarının iş yerlerini kapatmak durumuyla karşı karşıya oldukları endişesini taşıyor.


Ülke genelindeki motorlu araç satışlarında her geçen gün düşüş yaşandığı belirtilerek, 2010 yılı ile 2011 yılında ikinci el araç satışlarında yüzde 25 düşüş olduğu, 2010 yılına kıyasla 2011 yılında ise, araç satışlarında yüzde 27 düşüş gerçekleştiği açıklandı.


KKTC’nin yılda en az bin araç ithalini gerçekleştirdiği Japonya’dan şimdilerde yılda 200 civarında araç ithalinin gerçekleştiği belirtiliyor. Haberdar’a konuşan ikinci el araç alım satımını yapan galericiler, satışlarının durduğunu belirterek, sektördeki küçük çaplı motorlu araç işletmelerinin yüzde 50’sinin bu yıl içerisinde kapatmak zorunda kalacağı endişesini taşıyor. Öte yandan, kaçak galericiliği önleyecek ve sektöre rahatlama getireceği düşünülen yasa taslağının önceki gün Galericiler Birliği tarafından Maliye Bakanlığı’na sunulduğu belirtildi.

Galericiler Birliği Başkanı Cengiz Özbekoğlu:

“Araç ithalleri durdu satışlar dibe vurdu”

Ülkede mevcut kayıtlı 200 galerici bulunduğu, gayri resmi araç satıcıları ile birlikte 300 civarında araç satıcısı olduğu belirten Galericiler Birliği Başkanı Cengiz Özbekoğlu, motorlu araç satıcılarının satışlarının çok kötü olduğunu ve büyük bir çıkmazla karşı karşıya geldiklerini kaydetti. Sektörün sıkıntılarının aşılmasına dönük Maliye Bakanlığı’na ilk kez bir yasa taslağı sunduklarını açıklayan Özbekoğlu, yasalaşması halinde gayri yasal araç satışları son bulurken, galericilerin de satışlarında canlanma olacağını kaydetti.

Japonya’dan araç ithalatı sıfırlandı

2011 yılından itibaren araç satışlarının durduğunu belirten Galericiler Birliği Başkanı Cengiz Özbekoğlu, bunun nedenlerini anlattı. 2011 yılından galericilerin talihsiz bir yıl geçirdiğini söyleyerek, sektörün büyük bir kısmının araç ithal ettiği Japonya’da 2011 yılında meydana gelen Tusunami olayından sonra ithalatın tamamen durduğunu kaydeden Özbekoğlu, ayrıca bu felaketten sonra galerici Japon Yeni’nin değer kaybedeceğini umarken, para birimlerinin aniden yükseldiğini ve KKTC’deki ithalatın tamamen durduğunu anlattı. Cengiz Özbekoğlu, KKTC’nin Japonya’dan yaptığı ithalatın sıfıra düştüğünü, buna dünyadaki ekonomik krizin de eklenmesiyle de araç satışlarının tamamen düştüğünü söyledi.

Satışlarda yüzde 25 düşüş

2010 yılı ile 2011 yılında ikini el araç satışlarında yüzde 25 düşüş olduğunu, 2010’a kıyasla 2011 yılına bakıldığında ise yüzde 27 gibi bir düşüş gerçekleştiğini açıklayan Özbekoğlu, Japonya’dan yılda Bin araçtan fazla araç ithal edilip satılırken, şuanda yılda 200 civarında araç ithalinin gerçekleştiğini kaydetti.

Kaçak araç satıcıları sorunu

Kaçak araç satıcıları ve şahsi araç ithalatçılarının sektörün ayakta durmasını engellediğini vurgulayan Özbekoğlu, piyasada gayri resmi araç satışları ile şahsi yapılan ithalatlardan devletin de kaybının olduğuna dikkati çekti.

Galericileri rahatlatacak yasa sunuldu

Maliye Bakanlığı ile sürekli istişare içerisinde olduklarını da söyleyen Cengiz Özbekoğlu, sektörün yasal çerçeveye oturması gerektiğini işaret ederek, hukukçularla  birlikte bir yasa tasarısı hazırlayarak önceki gün Maliye Bakanlığı’na sunduklarını açıkladı.

Kaçak araç satıcılarının kayıt altına alınması, yapılan şahsi ithalatların bir sınırının olmaması gibi  sektörün genelinin sıkıntılarını Maliye Bakanı’na aktardıklarını belirten Özbekoğlu, tasarının içeriğinin de bu sıkıntıların aşılmasına dönük olduğunu açıkladı.

“Sektöre rahatlama getirecek”

Sundukları yasa tasarısının yasalaşması halinde, sektörün sıkıntılarının ortadan kalkacağını söyleyen Cengiz Özbekoğlu; “Bu işi yapmak isteyenler yasal olarak kaydını yapmak zorunda olacak. Devlete vergisini ödeyecek, ruhsatlarını çıkaracak ve bunun gibi yasal yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda bırakılacak” dedi.

Galericilerin 2013’te rahatlayacağı umudu

Motorlu Araç Yasa Taslağı’nın ana hatlarıyla, motorlu araç satıcılar ve ithalatçılarının kayıt altına alınarak, kaçak galericiliğin önüne geçilmesini kapsadığını belirten Cengiz Özbekoğlu, Maliye Bakanlığı’na sundukları yasa taslağının yasalaşmasının geçmesinin zaman alacağını da söyledi. Bu yılın sonuna kadar yasanın geçirilmesi beklentisinde olduklarını kaydeden Özbekoğlu, gelecek yıl sektörde biraz daha hareket olacağı inancında olduklarını da belirtti.

 

Galericiler ne dedi?

 

Sertaç Özçelik (Oto Terminal):

120 araç satılırken, 8 araç satılıyor

Araç satışlarımız hiç denecek kadar azdır. 2012 yılından itibaren şu ana kadar antrepodaki plakasız ithal araçlardan yalnızca bir adet araç satışımız oldu. 2010 ve 2011 yılında zarar ettik. 2007 yılında; 120 adet araç satarken, 2008’de; 60, 2009’da; 30, 2010’da; 16, 2011’de ise; 8 araç satışımız oldu. Buna karşın, motorlu araç satıcıları her türlü vergisini, ruhsatlarını ve giderlerini karşılamak zorundadır. Hal böyle olunca çalışanlarımızı durdurmak zorunda kaldık. Bu yılsonuna kadar, küçük çaplı işletmelerin yüzde 50’si kapatmak zorunda kalacaktır.

 

Mustafa Üstüner (Üstüner Oto Galeri):

Satışlarımızda yüzde 27 düşüş oldu

Satışlarımızı iç açıcı değildir. Geçen yıl ile bu yıl yurtdışından ikinci el plakasız olarak getirdiğimiz araçların toplamının satışına bakılırsa, yüzde 27 oranında bir düşüş var. Zaten geçen yıl da satışlarımız iyi değildi bu yıl bayağı bir düşüş var. Galeri sayısının müthiş şekilde çoğalması, bu işi gayri resmi olarak yaparak hiçbir vergi ödenemeden kazanç sağlayan kesimlerin olması yanı sıra genel ekonomik sıkıntılar, Japon Yeni’nin çok yüksek kurda seyretmesi, araç satışlarını ve ithalini maalesef etkiliyor. Bu nedenle Japonya’dan yaptığımız araç ithali çok düşük seviyeye gelirken, Avrupa’ya yöneldik ancak oradan da küçük araç bulamıyoruz genellikle lüks araç getirtebiliyoruz.

 

“Vergilerimiz geçici düşürülmeli”

Dolayısıyla tatminkâr bir satış potansiyelimiz yok. Piyasada galeri sayısının yüksek olduğuna da dikkat çekmek isterim. Kaçak araç satışlarının yanı sıra ülkedeki mevcut 200 galeri sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca hükümetin motorlu araç satıcılarının vergilerine geçici bir indirim uygulaması gerektiği üzerinde duruyorum. Böylelikle vergi yükü altında ezilen galerici bir süreliğine rahatlarken, otomatikman piyasadaki araç fiyatları da düşeceğinden araç satışlarına hareketlilik gelecek.

Mehmet Kılıç: Oto Galeri Sahibi

10 motosiklet satılıyordu 1 adet satılmıyor

Satışlarımız bir yıldır oldukça düşük gidiyor. Motosiklet dahi satamıyoruz. 2008 ile 2010 yıllarında Japonya’dan ithal ettiğimiz motosikletlerden günde ortalama 10 tane satıyorduk, şimdi ise, 3 ayda bir motosiklet satıyoruz. Bir araç satışı ise, ayda bir veya iki ayda bir yapılabiliyor.

 

Kamil Aydıç (Kamil Aydıç Oto Galeri):

Bir ayda hiç satmadığımız oluyor

Son zamanlarda araç alan yok, dolayısıyla satışlarımız çok durgun. Özellikle bayramdan sonra satışlarımız durdu. Araç alımı kısmen öğrenciler ve askerler tarafından yapılırdı, son zamanlarda bu da yok. Bir ay içinde bazen bir veya iki araç satarken, hiç araç satmadığımız da oluyor.

Emrah Altay (TDA Oto Galeri):

Halk galerilere uğramaz oldu

Galericilerin durumu çok kötüye gidiyor. Satışlarımız önceden iyiydi şimdi galeriye uğrayan insan dahi yok. Satılık araçların son zamanlarda yol kenarlarına ve çemberlere bırakılması galericilerin işleri daha da sıkıntıya soktu. Dolaysıyla insanlar galerilerden bırakın araç satın almayı galerilere uğramaz oldu.

Rana SARRO
 
10 Mart 2012 Cumartesi 15:50
Okunma: 2719
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu