Ana Sayfa » Kıbrıs » Gaü'nün Hedefi "dünya Üniversitesi" Olmak

Gaü'nün Hedefi "dünya Üniversitesi" Olmak

Üniversite; İngiltere, Amerika Ve Sri Lanka'da Açtığı Kampüslerin Ardından Yeni Akademik Yılda Hong Kong Ve Çin'de De Kampüsler Açmaya Hazırlanıyor.

 
 
Gaü'nün Hedefi

AKPINAR: "ÇAĞDAŞ EĞİTİMDE GELENEĞİN DIŞINA ÇIKILDI. ARTIK ÖĞRENCİLERİN KAMPÜSLERE DEĞİL KAMPÜSLERİN ÖĞRENCİLERE GİTTİĞİ BİR SÜREÇ YAŞIYORUZ"

"HAREKET PLANIMIZ ÇERÇEVESİNDE KÜRESEL AKTİVİTE İÇERİSİNDE ULUSLARARASILAŞMAYI HEDEFLİYORUZ"

Girne, 24 Eylül 11 (T.A.K/Uğur İrtem): Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)'ana hedefi, "dünya üniversitesi olmak". Üniversite yetkilileri bu hedef doğrultusunda politikalar oluşturulduğunu ve adımlar atıldığını belirttiler.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Sri Lanka'nın ardından üniversite kendi küresel aktivite programı çerçevesinde 2011- 2012 Akademik Yılı başında Hong Kong ve Çin'de de kampüsler açmaya hazırlanıyor.

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, üniversitenin misyonu ve hedefleri yanında üniversitenin kaydettiği yeni gelişmeleri Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine anlattı.

Akpınar, KKTC'nin ilk yüksek öğretim kurumu olarak 1985 yılında Girne'de kurulan GAÜ'nün kuruluş ve bugünlere gelişine tanıklık ettiği için bu süreci aktarmanın kendisine mutluluk verdiğini ifade ederek, üniversitenin geldiği aşamanın önemli olduğunu kaydetti.

Kurulduğu 1985'li yılların yüksek öğretimin bu denli algılandığı bir dönem olmadığını; üniversitenin misyonu, kuruluş ve gerekçeleri yanında yasal mevzuatın da yüksek öğretime el vermediğini hatırlatan Akpınar, anlatımı için yoğun çaba harcadıkları bu sürecin oldukça zor geçtiğini söyledi.

"Üniversitenin kuruluş, esas ve gerekçelerinin anlatımı için yoğun bir uğraş verildi ve bizim açımızdan oldukça zor geçti. Tabii kuruluş dönemiyle birlikte yasal mevzuatın da yüksek öğretime el vermediği için bizlere şart koşulan bir esas vardı ki; 'üniversitenin yurtdışında bir üniversiteyle çalışması ve öğrencilerin de mezuniyet hakları o üniversiteden verilmesi zorunluluğu' getirilmişti. Böylelikle kurulduğu yıllarda ilk önce ABD'de Newhempshire College daha sonra da Southeastern Üniversitesi Washington DC ile anlaşmalar yaptık. Bu arada Güney Kıbrıs'ın engellemeleriyle de karşı kaşıya kaldık" diyen Serhat Akpınar, kuruluş yıllarında "Amerikan Üniversitesi" olarak anılmaları sebebiyle okul ismini Girne Amerikan Üniversitesi olarak devam ettirdiklerini kaydetti.

ÜNİVERSİTELERİN DENKLİĞİ VE MUADİLİYETİ...

Akpınar; Southeastern Üniversitesi Washington DC'nin bir "charter" üniversitesi ve Washington Kongresi tarafından yönetilir olmasının verdiği imkanla bu birlikteliğin 1998 yılına dek sürdüğünü, Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) 1993 yılında adadaki üniversitelerin denklik ve muadiliyetini kabul etmesiyle ülkedeki diğer üniversitelerle birlikte bu tarihten itibaren öğretilerini ÖSYM kanalıyla öğrenci yerleştirme kanalından almaya başladıklarını belirtti.

BUGÜN 7 FAKÜLTE VE 42 PROGRAMLA EĞİTİM

Bu süreçte GAÜ'de ilk önce işletme fakültesi kurulduğunu; bunu hukuk, mimarlık, güzel sanatlar, turizm yüksek okulu, mühendislik, eğitim ve beşeri bilimler gibi fakültelerin izlediğini anlatan Serhat Akpınar, bugün toplam 7 fakülte, 42 programla bir yüksek öğretim kurumu haline gelen GAÜ'de lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlarla genç ve yetişkinlere eğitim verildiğini kaydetti.

"ULUSLARARASI KABULLERİ OLAN BİR ÜNİVERSİTEYİZ"

Baştan itibaren GAÜ'nün kendi iç gelişim misyonu gereği uluslararası kabul, denklik ve tanınmaya büyük önem verdiğini ifade eden Akpınar, başta ABD olmak üzere Orta Asya, Ortadoğu ve birçok yüksek öğretim otoriteleri tarafından kabul görmeleri, denklik müracaatları yaparak birçok ülke nezdinde akreditasyonları tamamlamalarının GAÜ'nün KKTC'de uluslararası kabulleri olan bir üniversite olmasını sağladığını vurguladı.

AKREDİTASYONLAR

Üniversite ve bölüm dışında da uluslararası kurumlardan akreditasyonlar aldıklarını; Dünya Turizm Örgütü'nden akreditasyon alan turizm bölümünün bu kuruluşun denetimlerinden geçtiğini ve bu sürecin üniversite ve akademisyenler açısından kolay olmadığını ifade eden GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, bu sürecin; programları sürekli gözden geçirme yanında mezunları da mezuniyet sonrası çalışmış oldukları işyerlerinden takibini kapsadığını söyledi. Akpınar, bu konuda şunları söyledi:

"İŞLETME FAKÜLTEMİZ AVRUPA VE AMERİKA'DA KABUL GÖRÜYOR"

"Bugün Dünya Turizm Örgütü tarafından akredite edilmiş bir turizm programı var GAÜ'de.  Türkiye'ye baktığınız zaman Bilkent ve Boğaziçi Üniversitesi'nin dahil olduğu bir yapı bu. Sadece turizmde değil işletme alanında da, özelilikle son 3 yıldır BM'nin altında kabul gören 'üniversalın' dünyadaki bin üniversite sıralamasında yer almaktadır ve Türkiye genelinde de 6'ncı üniversite olarak yerini almış durumdadır. İşletme Fakültesi akreditasyonlarını çok ileri düzeyde tamamladı; Avrupa İşletme Federasyonu ve Amerika Yüksek Öğretim Kurumu tarafından kabul ediliyor. İlgili ülkelerin de yüksek öğretim yapıları altında yer alması üniversiteye tercihlerde kabul yarattı. Kendi öğrencilerimiz bunun pek farkında olmasa da özellikle yurtdışındaki öğrenciler üniversite kabul ederken bakıyor; gideceği üniversite nereden tanınıp, kabul görüyor?  Çünkü kendi ülkelerindeki yüksek öğretim kurumları üniversitenin kabul gördüğü akreditasyon kurumlarına bakıyor. Bu ister İran, Ürdün, isterse Kazakistan olsun fark etmiyor. Bakıyor öğrencinin gideceği üniversiteyi kimler kabul ediyor, tanıyor. Bölümleri hangi uluslararası kabul gören akreditasyon kurumları tarafından akredite almıştır. O zaman da öğrencinin mezuniyet sonrası aldığı profesyonel 'qualification' örneğin; mimar olmuşsa mimarlığının kabulünde herhangi bir engel ortaya konmuyor. İşletme bölümünde ise en üst düzeyde yöneticilik görevi alabiliyor".

Serhat Akpınar, GAÜ'nün "self study" adı altında kendi bünyesinde yaptığı iç değerlendirme programlarıyla kendini sürekli yenileyerek geliştirdiğini, bunun da eğitimdeki kalite katsayısını yükselttiğini vurguladı.

"KUZEY KIBRIS'I JENERİK KAMPÜSLERLE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA ADASINA DÜNÜŞTÜRECEĞİZ"

GAÜ'nün; "Kuzey Kıbrıs Eğitim Adası" şeklinde bir ön kimliği olan Kuzey Kıbrıs'ın bu kimliğini, "eğitim ve araştırma adası"na dönüştürmeyi hedeflediğini, bu kapsamda programlarını  "jenerik kampüs" olarak adlandırdıkları yabancı ülke üniversiteleri bünyesine taşımaya başladıklarını ifade eden Akpınar, GAÜ'nün kabul gören programlarını başka eğitim kurumlarının sunumuna açma olan bu uygulamaya; Hindistan'da yüksek lisans, Kazakistan ve Sri Lanka'da lisan ve Kırgızistan'da da hazırlık okulu düzeyinde yapmaya başladıklarını vurguladı.

"ADADAKİ GELECEĞİMİZ YÜKSEK ÖĞRETİMDE KÜRESEL GELİŞİM VE ULUSLARARASILAŞMADA"

"Adadaki geleceğimiz yüksek öğretimde küresel gelişim ve uluslararasılaşmada" diyen Akpınar, şöyle devam etti:

"Uluslararası kabullerle birlikte yerel üniversite olma noktasını dışarıya taşırken artık GAÜ'nün bir 'küresel aktivite' içerisinde olmasının da doğru olacağını düşündük ve adadaki geleceğimizi yüksek öğretimde küresel gelişmeye yani uluslararasılaşma hareketine ayak uydurmaya karar verdik.  Bunun için de ilk yapmamız gereken özellikle AB'nin Bologna Süreci'yle ilgili ortaya koyduğu deklarasyona bağlı kalmak suretiyle bizler de Avrupa Eğitim Bölgesi içerisinde kalmamızın gerekli olduğunu gördük. Kuzey Kıbrıs, Avrupa Eğitim Bölgesi dışında tutulmuş olması sebebiyle bu yöndeki yüksek öğretim faaliyetlerimizi İngiltere'de kampüs açmak suretiyle gerçekleştirmeye karar verdik. GAÜ'nün İngiltere Canterbury şehrinde kampüs hayata geçirmek suretiyle bir yapılanma başladı. Şu anda 3'üncü yıla girdik ve bu sürede GAÜ İngiltere kampüsü İngiliz Yüksek Öğretim Kurumu'ndan bağımsız denklik aldı. Bunun anlamı; İngiltere yüksek öğretim yapısı içerisinde yer alan bir üniversite olarak kendi diplomasını verme yetkisidir. Bunlar çok çok önemli ve birçok gelişmeyi de beraberinde getirdi."

"SİNGAPUR'DA ÖĞRENCİ ALIMINA BAŞLADIK... ABD'DE YÜKSEK LİSANS ONLİNE PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI EKİM'DE"

Singapur Hükümeti'nin Asya Pasifik'te yüksek eğitim merkezi gibi ciddi bir görüş ortaya koymuş olması ve belirli yüksek öğretim kurumlarını ülkeye çağırması neticesinde GAÜ'nün de burada yer alarak yapılanma süreci başlattığını belirten Serhat Akpınar, üniversitenin yeni akademik yıl itibarıyla Singapur'da eğitime başlayacağını ve öğrenci alımına başladıklarını kaydetti, şöyle devam etti.

"Önümüzdeki akademik yıl yani Ekim ayında da açılışımızı yapmak üzere kendimizi programlıyoruz. Bu arada ABD'de de bir kampüs oluşturma konusunun gerekli olduğuna karar verdik. Virginia eyaletinde çalışmalarımızı tamamlayarak 31 Mart'ta son dosyayı da Amerikan Yüksek Öğretim Kurumu'na verdik. İzinler alındı. Eğitim binası hazırlandı, rektör atandı. Devam eden süreçte Ekim ayında ABD'de de yüksek lisans online programlarına öğrenci almaya başlayacağız."

"ULUSLARARASILAŞMA MEZUNLARIN KARİYERİNE İVME KAZANDIRACAK"

Şu an GAÜ'nün 68 farklı ülkeden öğrencisi bulunduğunu, bunun yüzde 80'nini Türkiye'den gelen öğrencilerin oluşturduğunu ancak bu oranın son dönemlerde yüzde 65'e düştüğünü belirten GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, yaptıkları stratejik planlar neticesinde fakültelerin ihtiyaç duyduğu öğrencilerin büyük bir kısmını 3'üncü dünya ülkelerinden karşılamaya başladıklarını kaydetti, şunları söyledi:

"Gelinen aşamada bölümlerin ihtiyaç duyduğu öğrencinin büyük bir kısmını 3'üncü dünya ülkelerinden karşıladık. Yani o bölgelerden daha yoğun öğrenci gelmeye başladı. Burada özellikle TC Büyükelçiliği'nin ciddi destekleri var. Kuzey Kıbrıs Üniversiteler Konsorsiyumu, bu yıl 3'üncü dünya ülkelerinde düzenlenen 20'nin üzerinde uluslararası fuara katılmak suretiyle adaya öğrenci çekmeye çalışıyor. Tabii her üniversitenin kendi ve bölümler düzeyine göre farklı avantajları var. Bir de ada olarak avantaj ve dezavantajlarımız var. GAÜ'ye baktığımız zaman bu üniversiteyi tercih eden bir öğrenci, KKTC'de eğitim alabileceği gibi aynı zamanda eğitiminin bir kısmını İngiltere, Amerika ve Singapur'da da tamamlayabilecek. Bizim şu anda 3'üncü dünya ülkelerinde, İngiltere ve Singapur'a yönelik başlattığımız tanıtma programlarına gelecek öğrenciler var ve bu öğrenciler eğitimlerinin bir kısmını Kıbrıs'ta alacaklar. Yüksek öğretimde uluslararasılaşma, farklı kültürlerle etkileşim öğrenci ve mezunların gelecek kariyerlerine ivme kazandıracak. Yani çok yönlü. Bir mezun düşünün çok kültürlü, kendi iç harmanizasyonunda senkronize şekilde eğitim almış ve iş dünyasına atılmış".

"KÜRESEL AKTİVİTE AVANTAJI..."

Serhat Akpınar, "ülkede küresel aktivite içerisinde hareket eden tek üniversite olduklarını ve şu an bu aktivitenin içinde olmanın avantajını yaşadıklarını" kaydetti.

"ÇOK YÖNELİMLİ VE KAMPÜSLÜ YAPIYLA GELİŞME"

Serhat Akpınar, bu avantajlı süreci öğrenciler için gelecek yıllarda daha da geliştirmeyi planladıklarını, Kuzey Kıbrıs'ta geliştirdikleri bölüm ve şu anda İngiltere, Amerika ve Singapur'daki fakültelerin de hayata geçmesiyle GAÜ'yü dünya üzerinde çok yönelimli, çok kampüslü yapısıyla geliştirmeyi hedeflediklerini vurguladı ve şöyle devam etti:

"ARTIK ÖĞRENCİLERİN KAMPÜSLERE DEĞİL KAMPÜSLERİN ÖĞRENCİLERE GİTTİĞİ BİR SÜRECİ YAŞIYORUZ"

"Bu sürece adım atmış olmakla, ilerleyen günlerde birçok üniversiteye örnek olacağımızı düşünüyoruz. Aslında bugün konuştuğumuz birçok konunun ileriki yıllarda öğrencilerin kendi iç mobilizasyonunda ihtiyaç duyacakları eğitimi alma noktalarında, özellikle teknolojik gelişmelere de bakıldığı zaman, mobil ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle de artık öğrencilerin kampüslere değil kampüslerin öğrencilere gittiği çok farklı bir sürecin içerisine de girmiş bulunuyoruz. Yani artık geleneksel yüksek öğretim yapısının çok dışında geleneğin ötesinde bir duruş sergilendiği bir zaman dilimi içerisindeyiz. Bir diğer deyişle gelenek dışındayız şu anda."

"GAÜ KÜRESEL HAREKET PROGRAMI GAÜ'YÜ FARKLI BOYUTA TAŞIYACAK"

GAÜ'nün daha katetmesi gereken yolu olduğunu, kurumlar ile insanların yaşlarının aynı olmadığını ifade eden Akpınar, şunları söyledi:

"Biz, şu an tıpkı bir bebeğin emekleme dönemini yaşıyor gibi bir heyecanı yaşıyoruz. İnsan yaşıyla kurumların yaşı biraz farklı. 20 - 25 yıllık bir süreç eğitim kurumlarının çocukluk dönemi gibi.. Bu olgunlaşma sürecinde şu anki bilgi ve teknolojik gelişmelere baktığımızda bizim tüm bunlara ayak uydurmamız ve ucundan tutabilmek için doğal olarak KKTC'nin de dışında faaliyet gösterme ihtiyacı duyuyoruz. İngiltere, Amerika ve Sri Lanka kampüsleri dışındaki gelişmeler GAÜ'yü çok farklı bir boyuta taşıyacak. Bu süreçte birçok planlanmış hedeflimiz var. Tüm bunları yapabilir, geliştirebilir olmak, İngiltere ve Singapur'daki yüksek öğretim kurumlarının yapılarını anlamaya çalışma yanında gelişmelerini sağlamak çok önemli. GAÜ olarak bu süreçlerden çok şeyler öğrendik".

"YENİ PROJEMİZ HONG KONG VE ÇİN"

Sırada bugüne kadar hiç bahsetmedikleri, ancak üzerinde çalıştıkları "Asya Pasifik Programı" olduğunu da ifade eden GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ'nün yeni projesini şöyle açıkladı:

"Şu an hiç bahsetmediğimiz, üzerinde çalıştığımız bir Hong Kong projemiz var. Şu an şekil almaya başladı. İlk adımları attığımız bir bölgedir. Hong Kong kendi içinde otonomdur. Burada olmak istememizin sebebi;

Singapur'daki tanınmamızdan sonra burada da rahat bir tanınma alabileceğimizdir. Buradan faaliyetlerimizi Çin'e taşımayı hedefliyoruz. Şu anda 4 ayrı bölümde özellikle sağlık ve işletme bölümlerinde GAÜ ders ve müfredatını Çince'ye çevirerek kendi programlarımızı İngilizce yanında Çince vermeye hazırlanıyoruz. GAÜ'nün Hong Kong'da kabul görmesiyle Çin'e yapacağımız açılım ise, tahmin edemeyeceğimiz çok yönlü ve kültürlü multi versity university programlarının tam göbeğine gitmiş olacak."

"TÜRKİYE'DEN GELEN ÖĞRENCİ SAYISINDAKİ AZALMANIN NEDENLERİ VE ÇELİŞKİLER..."

Son yıllarda giderek düşüş gösteren Türkiye'den gelen öğrenci sayısına da değinen Serhat Akpınar, bunun nedeninin; Türkiye'de son dönemlerde sayıları giderek artan özel üniversiteler olduğunu söyledi, şöyle dedi:

"Son yıllarda tabi ki TC'de özel üniversite sayısının artış göstermesi, bu artışın devam etmesi belirli bölümlere gelen öğrenci sayısının ciddi şekilde azalmasına neden oldu. Burada benim gördüğüm; 'kendi içimizde çelişki yaşıyoruz'dur aslında. Çünkü bir taraftan adadaki yüksek öğretimin geliştirilmesi yönünde TC'nin vermiş olduğu destek diğer taraftan da TC'de doğal olarak ve olması gereken yüksek öğretimdeki ilerleme sebebiyle de kendi içerisinde oluşturduğu çelişkilerle de belirli sayıların oluşmasına imkan tanınamıyor olması. Tabii bunun aşılması için de üniversiteler bugün çok daha fazla efor ortaya koyuyor, tanıtım süreçlerine çok daha farklı Türkiye'deki özel üniversitelerle rekabet edebilir noktasında çalışmaları yapmaya başladı. GAÜ olarak orta derecede bir üniversite olmamız nedeniyle şu ana kadar ciddi bir etkileşim içerisinde olmadığımız Türkiye'den gelen öğrenci sayısındaki azalma, öğrenci yoğunluğu büyük olan üniversitelerimizde ciddi bir sorunsal süreç başlattı. Yani her yıl 4 - 5 bin öğrenci almayı hedefleyen üniversitelerimiz, bunu alamaması kendi iç yapılarını yeniden düzenlemelerine ve de kısa sürede ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet verdi."

"GAÜ'NÜN KARPAZ'DAKİ PROJESİ... TEMELLER KASIMDA"

GAÜ'nün KKTC'de yapmakta olduğu ve yapmayı planladığı bazı projelerine de değinen Akpınar, GAÜ'nün; araştırma kampüs yönüne ön yüz oluşturacak KKTC'de bir araştırma merkezi süreci başlattığını ve bunun ilk adımlarının Karpaz bölgesinde atıldığını ifade etti.Akpınar, Karpaz'daki GAÜ Yaşam Kampüsü'nün temelinin 15 Kasım'da atılacağını, inşaatın iki yıl süreceğini ve ardından öğrenci alımına başlanacağını bildirdi.

"DENİZ VE HAVACILIK ALANLARINDA DA EĞİTİM VERMEYİ HEDEFLİYORUZ"

GAÜ'nün kendini geliştirmek istediği 2 alan daha bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin deniz, diğerinin havacılık olduğunu ifade eden Akpınar, havacılığın; pilotaj eğitimi ve yer hizmetleri yanında havaalanı trafiği, emniyeti ve işletmeciliğini de içine alan programları kapsayacağını ifade etti.

Serhat Akpınar, denizcilik alanında verecekleri eğitimin ise açık deniz kaptanlığı ile özel ve yat kaptanlığını içereceğini kaydetti.

Akpınar, GAÜ'nün denizcilikle ilgili olarak marina yönetimi ve yapımı konusunda da projeleri bulunduğunu,  Alsancak Camolet'ta marina yapımı için bakanlık ve YAGA'ya proje sunduklarını söyledi.

(UG/SEL) FOTOĞRAFLI

 
24 Eylül 2011 Cumartesi 12:54
Okunma: 554
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu