Ana Sayfa » Kıbrıs » Gayrı Yasaldır Karşı Girişimde Kararlıyız

Gayrı Yasaldır Karşı Girişimde Kararlıyız

Rum Yönetimi'nin Tek Taraflı Petrol Ve Doğal Gaz Arama Çalışmaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarafından Dikkatle Takip Ediliyor. dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün Rum Yönetimi'nin Doğal Gaz Ve Petrol Arama Çalışmaları İle İlgili Ayrıntılı Bir Açıklama Yaptı....

 
 
Gayrı Yasaldır  Karşı Girişimde Kararlıyız
Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının, Ada'nın doğal kaynakları üzerinde var olan eşit hakkını korumaya yönelik gerekli adımları atmakta ve girişimlerde bulunmakta kararlı olduğunu vurguladı...


Özgürgün, Rum Yönetiminin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde tek taraflı olarak yürütmekte olduğu Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmaları ve yapılan açıklamaları dikkatle takip ettiklerini belirtti...


Özgürgün, tüm uyarılara rağmen Rum - Yunan ikilisinin provokatif girişim ve söylemlerine devam ettiğine işaret etti...
Bakan Özgürgün, açıklamasında şöyle dedi:


"Silah zoruyla Kıbrıslı Türklerin tüm devlet organlarından atılarak ortaklık devletinin Kıbrıslı Rumlar tarafından gayrı yasal bir şekilde gaspedildiği 1963 yılından bu yana tamamen Kıbrıslı Rumlardan oluşan sözde Kıbrıs Cumhuriyeti, bu kısve altında Kıbrıslı Türkleri temsil etme ve onlar adına karar verme hakkında sahip değildir.


Yine ayni şekilde, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin adaya ve adanın deniz yetki alanlarına ilişkin olarak tek başına karar verebilmesi mümkün değildir.


Bu nedenle, Kıbrıs Türk tarafının onayı olmadan bu konuda yapılmış tüm ikili anlaşmalar geçersiz olup, bu çerçevede yürütülmekte olan petrol ve doğalgaz arama çalışmaları de gayrı yasaldır.


Adanın doğal kaynaklarına ilişkin kararların Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından birlikte alınması gerekliliği, Birleşmiş Milletler gözetiminde yürütülen müzakerelerde de kayda geçirilmiş olup, gerek Annan Planı çerçevesinde, gerekse bugün içinde bulunduğumuz süreçte iki taraf arasında ortak anlayış bu yönde şekillenmiştir.


Kıbrıs Türk halkının demokratik yollarla seçilmiş temsilcileri dışında hiç kimse Kıbrıslı Türkler adına konuşma, karar verme veya herhangi bir tasarrufta bulunma hakkına sahip değildir ve böyle bir durumu Kıbrıs Türk halkı geçmişte kabullenmediği gibi gelecekte de asla kabul etmeyecektir.


Bu anlayışla, Kıbrıs Türk tarafı, adanın doğal kaynakları üzerinde var olan eşit hakkını korumaya yönelik olarak gerekli adımları atmakta ve girişimlerde bulunmakta kararlıdır.


Rum Yönetimi'nin tek taraflı petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının, uluslararası hukuka aykırılığı yanısıra, tansiyonu artırmak suretiyle devam etmekte olan müzakere sürecine de önemli olumsuz yansımaları olması kaçınılmazdır.


Görüşmeler devam ederken, Rum tarafının çözüm çabalarını yok sayarak bu tarz tek taraflı girişimlerde ısrarcı olması, Rum tarafının çözüm konusundaki samimiyetine dair ciddi soru işaretleri yaratmakta ve Rum tarafının sadece taktiksel nedenlerle masada oturduğu değerlendirmesine yol açmaktadır. Bu yaklaşım, doğal olarak çözüm umutlarına ciddi bir darbe vurmaktadır.


Müzakerelerde belirleyici olması beklenen bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde, çözüme ulaşılabilmesi ümitlerinin korunabilmesini ve adadaki tansiyonun yükselmesinin önlenebilmesini teminen, Rum tarafını bir kez daha uyararak bu tarz provokatif adımlardan bir an önce vazgeçmesi çağrımızı tekrarlamayı bir görev bilmekteyiz.


 
9 Ağustos 2011 Salı 00:16
Okunma: 752
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu