Ana Sayfa » Kıbrıs » GAZETECİ ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK MEMORANDUM

GAZETECİ ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK MEMORANDUM

Kıbrıslı Türk ve Rum gazeteci örgütleri ortak bir memorandum yayımlayarak , gazetecilik mesleğinin daha özgür, daha etik ve daha kaliteli icra edilebilmesi için bir dizi öneri ve çağrı yaptı.

 
 
GAZETECİ ÖRGÜTLERİNDEN ORTAK MEMORANDUM

KIBRISLI TÜRK VE RUM BASIN ÖRGÜTLERİ, MEDYA ALANINDA ÖNEMLİ BAZI HEDEFLER İÇEREN BİR MEMORANDUMA İMZA KOYDU

KTGB, ESK VE BASIN-SEN'İN İMZASINI TAŞIYAN MEMORANDUMDA "ORTAK MESLEKİ ETİK İLKELER" OLUŞTURMAK GİBİ SOMUT HEDEFLER VAR...

MEMORANDUMDA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE KISITLAMA ANLAMINA GELEN HER TÜRLÜ UYGULAMANIN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU VURGULANIYOR, TOPLUMLARIN BİRBİRİNDEN DAHA FAZLA HABER ALABİLMESİNİN TEŞVİK EDİLMESİ ÇAĞRISI YAPILIYOR...

"KIBRISLI GAZETECİLER OLARAK GAZETECİLERİN GÜVENLİĞİ, BİLGİYE ERİŞİMİ VE PROFESYONEL STANDARTLARA UYGUNLUK KONULARINDA KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ YAPMAYI VE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

"GAZETECİLERİN GÜVENLİĞİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ. TEMSİL ETTİKLERİ MEDYA ORGANININ SERGİLEDİĞİ POLİTİK DURUŞ NE OLURSA OLSUN, YAPTIKLARI İŞLERDEN DOLAYI GAZETECİLERİN ŞİDDETE UĞRAMASI KABUL EDİLEMEZ"

Lefkoşa, 15 Mayıs 17 (T.A.K.): Kıbrıslı gazeteci örgütleri ortak bir memorandum yayımlayarak, gazetecilik mesleğinin daha özgür, daha etik ve daha kaliteli icra edilebilmesi için bir dizi öneri ve çağrı yaptı.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu, Kıbrıs Gazeteciler Sendikası (ESK) Başkanı Yorgos Frangos ve Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Dış İlişkiler Sekreteri Ali Kurtoğlu'nun imzasını taşıyan ortak memorandumda, iki toplumlu "ortak etik ilkeler" oluşturulması da öngörülüyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilciliği tarafından 25 Nisan'da düzenlenen ve üç örgüt temsilcilerinin yanı sıra, her iki toplumdan gazetecilerin de katıldığı "Kıbrıs Diyaloğu İkinci Toplantısı"nda imzalanan memorandum eş zamanlı olarak bugün Kıbrıs Türk ve Rum medyasına dağıtıldı. Üç örgütün işbirliği hedeflerini ve yetkililerden beklentilerini de içeren memorandum AGİT'in resmi web sitesinden de yayımlanacak.

KTGB, ESK ve Basın-Sen'in imzaladığı memorandumun tam metni şöyle:

 "25 Nisan 2017 tarihinde Lefkoşa'da bir araya gelen ve aşağıda imzaları bulunan Kıbrıslı medya kuruluşlarının temsilcileri aşağıdaki hususlar üzerinde bir anlaşmaya vardılar:

1. Kıbrıslı gazeteciler olarak gazetecilerin güvenliği, bilgiye erişimi ve profesyonel standartlara uygunluk konularında karşılıklı iş birliği yapmayı ve dayanışma içinde olmayı hedefliyoruz.  Bu amaçla uluslararası profesyonel ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın ilişkilerimizi sürdürüyoruz.

2. Gazetecilerin güvenliği en büyük önceliğimizdir. Temsil ettikleri medya organının sergilediği politik duruş ne olursa olsun, yaptıkları işlerden dolayı gazetecilerin şiddete uğraması kabul edilemezdir.

3. Bilinçlenmeyi sağlayacak girişimler ve ortak medya projeleri aracılığıyla gazetecilik mesleğinin profesyonel standartlarını, yüksek değerlerini ve geleneksel misyonunu yüceltmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, hem Kıbrıs Rum hem de Kıbrıs Türk basın camiası tarafından benimsenecek ortak mesleki etik ilkeleri üzerinde çalışmayı planlıyoruz. Güvenilir özdenetim biçimlerine medya ve gazeteciler tarafından saygı gösterilmesi için de çalışmalar yapacak ve özdenetim organları arasındaki iş birliğini teşvik edeceğiz.

4. İki toplumun yetkililerini, basın özgürlüğüne ve bağımsızlığına saygı göstermeye ve basın kuruluşları veya gazeteciler üzerinde herhangi bir baskı oluşturmaktan geri durmaya davet ediyoruz. Ayrıca editörler, patronlar ve her seviyeden yöneticiler de dahil olmak üzere tüm medya profesyonellerini kendi işlerinde etik, iyi yönetim ve öz düzenleme çerçevesinde çalışmaya çağırıyoruz.

5. Gazeteciler Kıbrıs'ta federal bir çözüm ile birleşmeye yönelik devam eden çalışmalarda önemli bir rol oynamaktadırlar. Bu nedenle düşmanlığa, şiddete veya ayrımcılığa neden olabilecek olumsuz, basmakalıp görüş ve önyargıya yer verilmemelidir.

6. Basına adanın her iki kesiminde daha özgür seyahat fırsatı yaratılmalı, Kıbrıslı Rum gazetecilerin Kuzey'den ve Kıbrıslı Türk gazetecilerin Güney'den daha fazla haber yapması teşvik edilmelidir.

7. İnsanların bilgi bazında bilinçli seçim yapabilmeleri için her iki taraf yetkililerini medya okuryazarlığına destek olmaya çağırıyoruz. Ayrıca, gazetecilik eğitiminin de daha iyi bir seviyeye getirilmesini öneriyoruz.

8. Yurttaşlar tarafından finanse edilen basın kuruluşlarının, halkı en yüksek profesyonellik standartlarına ve çoğulcu bir yaklaşıma uygun olarak bilgilendirerek hizmet sağlayan bağımsız medya organları olarak hareket etmeleri gerektiği fikrini destekliyoruz.

9. Bu bakımdan, 30 Haziran 2017 tarihine kadar bu konularla ilgili ortaklaşa bir Beyanname tasarlamayı ve kabul etmeyi hedefliyoruz."

(HÖ)                    FOTOĞRAFLI

 
15 Mayıs 2017 Pazartesi 13:59
Okunma: 47
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu