Ana Sayfa » Kıbrıs » Gazeteciler Cemiyeti: Tümerkan görevden alınmalı

Gazeteciler Cemiyeti: Tümerkan görevden alınmalı

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda yaşanan sıkıntılarla ilgili bir açıklama yaptı. Cemiyet,

 
 
Gazeteciler Cemiyeti: Tümerkan görevden alınmalı
Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda yaşanan sıkıntılarla ilgili bir açıklama yaptı.Açıklamada şöyle denildi:


"Kıbrıs Türk Halkı'nın 1963 Rum-Yunan saldırıları sırasında oluşturduğu en temel kurumlarından biri olan Bayrak Radyo Televziyon Kurumu'nda ciddi sıkıntılar yaşanmakta olduğu üyelerimiz tarafından bizlere iletilmektedir.

Maalesef hükümet, verdiği birçok söz gibi, BRTK yasasının geçirilerek çok uzun süredir kadrosuz olarak çalışan ve toplam çalışanların yüzde 75'ini oluşturan personelinin kadrolanacağı sözünü yerine getirmedi. Başbakan Sayın Küçük'ün defalarca verdiği sözlere rağmen yasanın geçirilmemesi Kurum'da çalışan personel arasında büyük tepki yaratmış durumdadır.

Kurum personelinin önemli bir bölümünün ve özellikle haber merkezinin diğer bir sorunu ise UBP Kurultayı'nın ardından  Nisan ayında Kurum  Müdürü olarak atanan Mete Tümerkan'ın tutumudur. Tümerkan, göreve gelir gelmez öncelikle Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'ne karşı düşmanca bir tutum segilemeye başlamıştır. Tümerkan kendisinin Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'ndan istifasından sonra Cemiyetin mali konularında sıkıntılar olduğunu açıklayan Cemiyet Yönetim Kurulu'na karşı cephe alarak, Asbaşkan ve Yönetim Kurulu üyesi Ali Hançerli'yi kurumun en eski personellerinden birisi olmasına rağmen, yenilenmesi için büyük şahsi gayret sarfettiği BRTK TV Arşiv Sorumluluğu'ndan sebep göstermeksizin almıştır.

Tümerkan ayrıca 1976 yılından bu yana BRTK'da çalışan ve Haber Bölümü'nün tek atanmış amiri olan ( Yabancı Diller Haber Bölümü) Huriye Dimililer'i de Koordinatör Yardımcısı Haber görevinden alarak yerine yasalara ve teamüllere aykırı bir görevlendirme yapmıştır.

Mete Tümerkan'ın zaman zaman kendisine yakın  olmadığını düşündüğü  personele baskı uyguladığı, Haber Merkezi'ne giderek, ' benim istediğim gibi çalışmayanlar bilsin ki bana hiçbirşey yapamazlar ama kendileri ne olur bilmem" şeklinde tehditlerde bulunduğu , yaptığı tüm görevlendirmelerde BASIN-SEN ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyelerine ağırlık verdiği hedefin BAY-SEN'i yetkili sendika konumundan uzaklaştırmak olduğu da Cemiyetimize gelen şikayetlere arasındadır.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti olarak Mete Tümerkan'ı, tarafsız bir seçim hükümeti kurulması ve ardından tarafsız-baskısız-demokratik bir ortamda seçime gidilmesi söz konusu olan bu kritik günlerde sağduyuya davet ediyor, yaptığı baskıların ve bundan sonra yapacağı herşeyin takipçisi olduğumuzu vurguluyoruz.

Bu bağlamda haksız şekilde, intikamcı bir zihniyetle ve hiçbir etik kuralla bağdaşmayacak şekilde görevden aldığı 30 yıllık deneyime sahip kıdemli personeli görevlerine iade etmeye davet ediyoruz.

Kurulacak yeni hükümeti, BRTK'nın tüm partilere eşit mesafede, tarafsız bir yayın yapması ve baskısız-demokratik bir seçim yaşanması için BRTK yönetiminde gerekli değişikleri acilen yapmaya davet ediyoruz.


Bilinmelidir ki, güvensizlik oyu ile düşürülen hükümetin, seçimlerde yandaş yayınlar yaptırtmak amacıyla, partizanca bir zihniyetle, son dakika atamış olduğu,  bir gazetede çalışmaya devam eden, kendisine ait internet sitesinde taraflı yayınlar yapan ve BRTK haber merkezine gelen haberleri daha yayına girmeden önce kendi internet sitesinde yayına sokan Mete Tümerkan'ın yönetimindeki bir BRTK ile seçime gidilmesi halinde, bu kurumun tüm partilere eşit mesafede ve tarafsız yayın yapması söz konusu olmayacaktır.

Tümerkan'ın, kendisini "taraflı yayın" yapmak üzere bu göreve getiren düşürülen hükümeti oluşturan partinin reklamını yapacağı açıktır. Bu nedenle adil-demokratik-tarafsız bir seçim ortamının oluşturulması ve Devlet Televizyonu'nun tüm partilere eşit mesafede yayın yapması için partizanlığın, kindarlığın, baskının ve tarafgirliğin simgesi haline gelen Mete Tümerkan'ın görevden alınması şarttır.

Bu bağlamda, seçime katılacak partilere BRTK Yasası'nı geçirmeyi programlarına almaları ve günü geldiğinde Meclis'ten BRTK personelinin mağduriyetlerini giderecek  ve Kurum'da huzuru sağlayacak yasayı geçirmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyet
 
12 Haziran 2013 Çarşamba 10:03
Okunma: 1948
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu