Ana Sayfa » Kıbrıs » Gazimağusa Belediyesi DAİ Ve DAK'a talip oldu.

Gazimağusa Belediyesi DAİ Ve DAK'a talip oldu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi'ndeki Üniversite öncesi eğitim kurumlarının devri konusuna Gazimağusa Belediyesi de dahil oldu.

 
 
Gazimağusa Belediyesi DAİ Ve DAK'a talip oldu.
Doğu Akdeniz Koleji’ne (DAK) ve Doğu Akdeniz İlkokulu’na (DAİ) talip olduğunu açıklayan Mağusalı işadamları, “Doğa Koleji karşısındaki en büyük artımız, bu ülkenin insanı olmamız ve halkımızdan destek görmemizdir” dedi.

Sermaye koyarak, bir şirket kuracaklarını söyleyen işadamları, mevcut kadroyu koruyacaklarını ve okulları en iyi yere taşıyacaklarını açıkladı.

DAİ ve DAK’ın Doğa Koleji’ne devredilmesinin gündeme gelmesi üzerine, okullara talip olduklarını açıklayan Gazimağusalı bazı işadamları, dün birtakım temaslarda bulundu.

Başbakan İrsen Küçük ile görüşen işadamları, toplantının olumlu geçtiğini söyledi. İşadamları, yarın okullar için resmi başvuru yapacaklarını belirtti. Bu olumlu izlenime rağmen, hükümetin okulları Doğa Koleji’ne verme ısrarı sürerse “B planına” da sahip olduklarını vurguladı.

Toplumun, okulların özelleştirilerek, Doğa Koleji’ne devredilmesine tepkili olduğunu ifade eden işadamları, bu tepkilerden yola çıkarak, okullara talip olduklarını belirtti.

Taleplerinin kabul edilmesi halinde, bu durumun özelleştirilmesi gündemde olan diğer kurumlar için olumlu bir örnek teşkil edeceğini söyleyen işadamları, “Topraklarımıza ancak bu şekilde sahip çıkarız, devrettiğimiz zaman bu topraklardan uzaklaşmış oluruz” dedi. İşadamları, 14 kişiyle yola koyulduklarını ve şu anda bu sayının 30’a ulaştığını vurguladı.

Okullara talip olan 30 işadamını temsilen, Güneş Güneşoğlu, Koral Bozkurt, Orçun Döveç, Ahmet Noyan, Mehmet Sabancı, Halil Giritli ve Gökhan Gazioğlu’ndan oluşan yedi kişilik bir heyet KIBRIS’ı ziyaret ederek, Haber Müdürü Ali Baturay’la görüştü. İşadamları, DAİ ve DAK’a neden talip olduklarını ve neler yapacaklarını Ali Baturay’a anlattı.
“Küçük’le görüşmemiz olumlu geçti”
İşadamları adına açıklama yapan Güneş Güneşoğlu, dün Başbakan İrsen Küçük’le görüşerek, okullara talip olduklarını aktardıklarını belirtti.

Başbakanla görüşmelerinin çok olumlu geçtiğini söyleyen Güneşoğlu, sonuçtan çok umutlu olduklarını ifade etti. Güneşoğlu, “Başbakan Küçük, bize ‘yarın müracaat yapın, değerlendirme yapılacak dedi.’ Çok olumlu karşılandık, ümitliyiz” diye konuştu.

Güneş Güneşoğlu, DAİ ve DAK’ın yönetilmesi için işadamları tarafından bir şirket kurulacağını ve yönetim kurulunun oluşturulacağını belirterek, okulların mevcut kadrosunun korunacağını vurguladı.

Müfredatın değişmesine gerek olmadığını belirten Güneşoğlu, sıkıntının mali yapıda olduğunu söyledi.

DAİ ve DAK’ın mali açıdan disiplin altına alınarak, daha iyiye götürülebileceğini ifade eden Güneşoğlu, okulları en iyi yere taşıyacaklarını belirtti.

Sermaye oluşturarak, güçlü bir şirket yapısı ortaya çıkarılacağını ifade eden Güneşoğlu, “Önceliğimiz kâr etmek olmayacak. Mali raporun incelenmesi için heyet oluşturduk. Ekipte her daldan uzman arkadaşlar var” dedi.
“Örnek teşkil edecek”
Doğa Koleji yetkililerinin, okulu devraldıktan sonra yöneticileri Türkiye’den getireceklerini açıkladıklarını belirten Güneşoğlu, “Öğretmen ve öğrencilerin böyle bir oluşumdan mutlu olacaklarını sanmıyoruz. Çalışan insanın ortamı da çok önemli. Öğretmen, ortamda mutlu değilse iyi bir eğitim veremez” dedi.

Güneşoğlu, toplumun içinden gelen işadamlarının, okulu mali sıkıntıdan kurtararak, mevcut kadroyu korumasıyla gerçekleştirilecek özelleştirmenin güzel bir örnek oluşturacağını söyledi.

Güneşoğlu, “Topraklarımıza ancak bu şekilde sahip çıkarız, devrettiğimiz zaman bu topraklardan uzaklaşmış oluruz. Bu ada için iyi bir örnek olacak. Özelleştirme için de güzel bir örnek teşkil edecek” dedi.

Doğa Koleji karşısındaki en büyük artılarını; “bu ülkenin insanı olmak” ve “halktan büyük destek görmek” diye gösteren Güneşoğlu, “Halkımız bu işe girmemiz için bize büyük baskı yaptı. Büyük bir halk desteğiyle bu işe giriştik” dedi. Kaç yıllığına kurumları devralacaklarının henüz kesinlik kazanmadığını, anlaşma aşamasında bunun belirlenebileceğini belirten Güneşoğlu, “Bize kalırsa sonsuza kadar talibiz” dedi.
“Protokolden haberimiz olmadı”
Doğa Koleji ile imzalanan protokolden önceden haberdar olmadıklarını söyleyen Güneşoğlu, “Eğer önceden haberimiz olsaydı, imzalanmadan talip olacağımızı açıklayabilirdik. Bu oluşumların bütün halkın haberi olacağı şekilde olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Doğa Koleji ile imzalanan protokolden geri dönüş olabileceği konusunda ümitli olduklarını belirten Güneşoğlu, toplumun bu şekilde bir özelleştirmeye karşı durdurduğunu söyledi.

Güneşoğlu, “Bizim talip olmamızın en önemli nedenlerinden biri de toplumun isteğidir. Gazimağusa halkının da isteği, kurumların bize devredilmesidir. Anlaşmalar sonsuz değil, bozulabilir” dedi.

Güneş Güneşoğlu, Başbakan Küçük’ün kendilerine olumlu konuşmasına rağmen hükümetin DAİ ve DAK’ı Doğa Koleji’ne devretmesi durumunda ise “B planlarının” bulunduğunu vurguladı.


 
17 Haziran 2011 Cuma 20:52
Okunma: 695
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu