Ana Sayfa » Kıbrıs » GaziMağusa Belediyesi DAÜ Konusunda Yüksek İdare Mahkemesi'nde Dava Açtı

GaziMağusa Belediyesi DAÜ Konusunda Yüksek İdare Mahkemesi'nde Dava Açtı

GaziMağusa Belediyesi'nin, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Üniversite Öncesi Eğitim Kurumlarının Devredilmesi Konusunda Yüksek İdare Mahkemesi'nde Dava Açtığı Bildirildi.

 
 
GaziMağusa Belediyesi DAÜ Konusunda Yüksek İdare Mahkemesi'nde Dava Açtı
Gazimağusa Belediyesi'nden verilen bilgiye göre dava,  "DAÜ'ye bağlı yüksek öğretim öncesi eğitim kurumlarının ön protokol ile özel bir koleje devredilmeye çalışılmasının hukuka aykırı bir davranış olduğu, bunu yapanların yetkilerini aşarak kötüye kullandığı, yasal dayanağı olmayan yetki kullandığı ve Anayasa ile yasaların hilafına karar ürettikleri" gerekçesiyle Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı Yöneticiler Kurulu aleyhinde açıldı.

Dava başvurusunda mahkemeden, yasalara aykırı olduğu belirtilen işlemin durdurulması talep edildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, davacı taraf olarak mahkemeye verdiği yemin varakasında, "İdari yasalarla yetkili kılınmayan  üniversite yönetiminin karar alamayacağını ve işlem yapamayacağını, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası'na, Özel Okullar Dershaneler ve Kurs Yerleri Tüzüğü'ne, Özelleştirme Yasa Tasarısı'na aykırı olarak yetki kullanıldığı" iddialarını ortaya koydu.

Oktay Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası'nın 18/1986 sayılı yasanın 7. maddesinde yer alan yetkilerin içinde herhangi bir eğitim tesisisin bir başkasına devretme bulunmadığını, bunu yapan DAÜ yönetiminin yetkilerini aştığını, ayrıca  aynı yasanın üniversitenin kuruluş ve amaçlarını düzenleyen 4. maddesinde üniversiteye bağlı bir kuruluşun devredilerek bundan kazanç elde edilmesiyle ilgili bir açıklama bulunmadığını kaydetti.

Özel Okullar Dershaneler ve Kurs Yerleri Tüzüğü'nün 20. maddesine göre, DAÜ VYK ve Rektörün öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirme veya öğrencilerin denk bir kuruma geçmesi için önlem alma yükümlülüğünü de yerine getirmeyerek bu maddedeki hükme de aykırı davrandığını savunan Kayalp, DAÜ'nün yasayla kurulmuş bir kamu tüzel kişiliğe sahip olduğunu, bu tüzel kişisinin her bir organının hangi yetkileri kullanabileceğinin DAÜ Yasası'nda tek tek sayıldığını, yasanın bu okulları kapatarak özel kişilere kiraya verme veya devretme yetkisini hiçbir organa vermediğini söyledi.

DAÜ yönetiminin özelleştirme ve işletme devri hakkında herhangi bir düzenleme yer almayan DAÜ Kuruluş Yasası'ndan kaynaklanmayan bir yetki kullandığını, yasadan yetki alınmadan yaptığı bir başka uygulamanın da bu olduğunu ifade eden Kayalp, "Davalıların her halukarda bu işletme devri veya özelleştirme işlemini şeffaflık ilkesi çerçevesinde ve ihale usulüyle yapması, bu ilke ve usulün de yasada açıkça  öngörülmüş bulunması gerektiği hukuk devleti ilkesinin doğal bir sonucudur" dedi.

Okulların mali açıdan yürüyemediğinin de tamamen abartılı bir iddia olduğunu savunan Kayalp, şöyle dedi:

"Bu eğitim tesisleri KKTC çapında  büyük başarılar elde eden ve toplum tarafından memnuniyetle karşılanan bir seviyeye sahiptir. Bu işletme devrinin ne vakıf amaçlarına, ne de topluma fayda sağlamayacağı aşikardır. Keza bölge halkı söz konusu devre şiddetle karşıdır ve mevcut  durumun devamını istemektedir."

 
29 Haziran 2011 Çarşamba 18:14
Okunma: 1229
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu