Ana Sayfa » Kıbrıs » GaziMağusa Belediyesi Su Tahlil Sonuçları Hakkında Açıklama Yaptı

GaziMağusa Belediyesi Su Tahlil Sonuçları Hakkında Açıklama Yaptı

Kayalp:  "gaziMağusa'nın Suyu En Küçük Bir Açığa Meydan Tanımayacak Kadar Temizdir".

 
 
GaziMağusa Belediyesi Su Tahlil Sonuçları Hakkında Açıklama Yaptı

Lefkoşa, 18 Ekim 12 (T.A.K.): Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa'nın sularının en küçük bir açığa meydan tanımayacak şekilde temiz olduğuna işaret ederek, "Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret etmediği ve alınırken gerekli koşullara uyulup uyulmadığı belli olmayan numunelerle halkı infiale sevk edecek bir tutum içinde olması öncelikle hekimlik etiği ile çelişmektedir" dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp,  Kıbrıs Türk Tabipler Birliği'nin "Gazimağusa'da halka arz edilen kullanım suyu kirlilik içermekte ve kullanıma elverişli olma niteliği taşımamaktadır" şeklindeki iddialarına yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi.

"Öncelikle çok açık olarak bilinmelidir ki Gazimağusa Belediyesi, su güvenliğini ve suda kesintisiz kalite teminini her şeyin üzerinde görmektedir. Ülkemizde şebekesinin bütünü çağdaş malzemelerle yenilenmiş ve Avrupa Birliği kriterlerinde güvenli olan ilk büyük kent Gazimağusa'dır" diyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi'nin, suda güvenliğin sürekli kılınması için kalite kontrol faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürerek en küçük bir açığa dahi meydan tanımadığını vurguladı.

Ülkemizde su kalitesinin hangi değerlere göre ölçüleceğinin, kimlerin bu ölçümü yapmaya resmi olarak yetkili kılındığının ve bu işlem yapılırken ne gibi hususlara dikkat edileceğinin yasalarla belirlendiğini ifade eden Kayalp,  bu konudaki yetkili makamın Devlet Laboratuvarı olduğunu anımsattı.

"Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin hangi kaynaktan alındığı bilinmeyen, muhataplarının nezaret etmediği ve alınırken gerekli koşullara uyulup uyulmadığı belli olmayan numunelerle halkı infiale sevk edecek bir tutum içinde olması öncelikle hekimlik etiği ile çelişmektedir" diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kaldı ki, halk yararına bir kaygı ile hareket ediliyorsa, belediyelere bu konuda bir davette bulunulmasında ve kendilerinin uygun görecekleri noktalardan yine belediyelerin nezaretinde numune alınmasında hiçbir sakınca olamaz. Ancak ilgili birlik bu yöntem yerine gizli biçimde ve muhataplarını zora sokma hesabıyla davranmayı tercih etmektedir. Bunun sorumlu ve hekimlik mesleğinin etik kuralları çerçevesinde değerlendirilebilecek bir yanı yoktur."

Gazimağusa Belediyesi'nin son tahlil sonuçlarının net olduğunu, kentin ana su kaynakları olan Güzelyurt'tan devlet tarafından gönderilen su ile kendi deniz suyu arıtma tesislerinde üretilen suyun kaynakta, depolama tesisinde ve şebeke içerisinde sürekli olarak kontrol edilmekte olduğuna dikkati çeken Kayalp, "Bu konuda kendimizden en küçük bir kuşku dahi duymuyoruz. Bu nedenle de bütün yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'ni kendi tayin edecekleri bir gün ve zamanda yine kendilerinin arzu ettikleri Gazimağusa'nın herhangi bir noktasından bizim nezaretimizde su numunesi alarak Devlet Laboratuvarı'nda analiz etmeye açıkça davet ederim" dedi.

Kayalp açıklamasını şöyle tamamladı:

"Kamuoyu net olarak bilmelidir ki, kimsenin halkı gereksiz ve maksatlı biçimde tedirgin etme hakkı olamaz. Gazimağusa Belediyesi halk sağlığına en az Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği kadar önem vermektedir. Ancak bizler aynı zamanda Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nden farklı olarak büyük bir sorumlulukla, halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi için aktif bir çaba içindeyiz. Bu çabamızı yürütürken, yapıcı bir işbirliği içinde hareket edecek bütün kurum kuruluş ve sivil toplum örgütü veya meslek kuruluşu ile de ortak hareket etmekten mutluluk duyarız."

(KAR/GUR) RAPOR EKTE

 
18 Ekim 2012 Perşembe 19:37
Okunma: 641
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu