Ana Sayfa » Kıbrıs » GaziMağusa-İskele Bölünmüş Yolunun Açılışı Yapıldı

GaziMağusa-İskele Bölünmüş Yolunun Açılışı Yapıldı

Küçük:"halkın Emniyetli Seyrü Sefere Kavuşması, Ve Yerleşim Yaerleri Arasındaki Mesafenin Kısaltılması Içın Yapılan Çalışmalar Meyvelerini Süratle Vermektedır".

 
 
GaziMağusa-İskele Bölünmüş Yolunun Açılışı Yapıldı
YILDIRM: "BU BÖLÜNMÜŞ YOLLAR YAPILMASAYDI KUZEY KIBRIS'IN BÜYÜMESİ OLMAZDI."


SANER:"İLK KEZ KKTC TARİHİNDE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARI AB STANDARTLARININ ALTINA İNMİŞTİR"


Lefkoşa, 18 Şubat 13 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, karayollarında altyapıya verilen önemin, mesafelerin zaman bakımından  kısalması ve emniyet olarak meyvelerini vermeye başladığını vurguladı.


Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla tamamlanan İskele-Gazimağusa arası 16.5 kilometrelik bölünmüş yolun açılışı bugün düzenlenen törenle yapıldı.


Tuzla- Gasimağusa-Karpaz çemberinde yapılan açılışa, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.


Beton korkuluk, aydınlatma, yer yer kaldırım ve bisiklet yoluna sahip İskele-Gazimağusa yolunun ülkede standardı en yüksek yolu olduğuna işaret edildi. Yol, 20 milyon TL'ye mal oldu.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük yol açılış töreninde yaptığı konuşmada, yapılan yollarla birlikte hem mesafelerin daha kısa zamanda aşılmasının sağlandığını, hem de ölümcül kazaların azaltıldığını vurguladı.


Hükümetin hizmetleri belli yörelere yoğunlaştırmaktan kaçındığını da kaydeden Küçük, yolların eğitim ve turizm sektörü açısından önemli olduğunu vurguladı.


KKTC ile TC arasında imzalanan 3 yıllık işbirliği protokolü gereği altı aylık toplantının ilkinin bu sabah gerçekleştirildiğini anımsatan Küçük, "Bizden çok anavatan Türkiye'nin titizliğini görmekteyiz" dedi.


Yol yapım çalışmaları ile ilgili olarak Küçük, "Altyapıya verdiğimiz önem sonucunda ülkenin çehresi değişmektedir. Halkın emniyetli seyrüsefere kavuşması, ve yerleşim yerleri arasındaki mesafenin kısaltılması için yapılan çalışmalar meyvelerini süratle vermektedir" dedi.


Hükümetin, Kuzey Kıbrıs'ta her karış toprağa sahip çıkılması politikasına bağlı olduğunu, yapılan altyapı çalışmalarının da diğer çalışmalarla bağlantılı olduğunu kaydeden Küçük şöyle konuştu:


"Hükümet olarak yürüttüğümüz birçok projenin bir biri ile bağlantısı vardır. Bugün altyapılara önem veriyorsak, kırsal kesim arsa programlarımızla ilişkilidir. Biz ülkemizin her yöresinde KKTC'nin topraklarına sahip çıkılması programı yürüten bir hükümetiz. Bu güne kadar 3 bin genci toprak sahibi yaptık bu bir UBP programıdır."


Bugün temeli atılan 4 yeni yolun tamamlanması ile bölünmüş yolların yüzde 50 artırılmış olacağını kaydeden Küçük, yol çalışmalarının 2015'de tamamlanacağını kaydetti.


TC Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın "Türkiye'de ne yapılıyorsa KKTC'de de aynısı yapılacaktır" deyiminin Kıbrıs Türkünü memnun ettiğini belirten Küçük, Türkiye'ye teşekkürlerini ifade etti.


YILDIRIM


TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, Türkiye'nin Türkiye'deki  altyapı çalışmalarının aynisinin KKTC'de de yapılması yönde politikası bulunduğunu vurguladı.


Yıldırım, "Başbakan'ın talimatı var. Türkiye'de ne varsa, KKTC'de de aynısı eş zamanlı yapılacaktır" dedi.


KKTC'ye uygulanan izolasyonlara da atıfta bulunan Yıldırım, Türkiye'nin KKTC'nin geçmişte olduğu gibi her zaman yanında olacağını, Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'ne desteğinin artarak devam edeceğini kaydetti.


Kıbrıs Rum kesiminin içinde olduğu mali krize de atıfta bulunan Yıldırım, KKTC'deki altyapı standartlarının Güney'de varolan standartları geçmeye başladığını kaydetti.


Altyapının önemini vurgulayan Yıldırım, "Bu bölünmüş yollar yapılmasaydı Kuzey Kıbrıs büyümesi olmazdı. Trafik kazalarında yüzde 56 can kaybının da azalması mümkün olmazdı" dedi.


KKTC için yapılan Ulaşım Master Planı çerçevesinde 187 km bölünmüş, 320 kilometre ise çift şerit tek yolun hizmete sokulduğunu vurgulayan Yıldırım, 2020 yılına kadar olan dönemi kapsayan Master Planı'nda 255 km bölünmüş yol ve 145 kilometre de çift şerit yol olmak üzere toplamda 400 km yol yapımının öngörüldüğünü vurguladı.


Yıdırım, "Böylece KKTC'nin doğudan batıya güneyden kuzeye bütün yol altyapısı tamamlamış olacak" dedi.


YATIRIMLAR DEVAM EDECEK


Türkiye ile KKTC'nin dünyanın büyük bir bölümünü etkileyen ekonomik krizden etkilenmemesinin arkasında yatırımların artmasının yattığını belirten Yıldırım, tüm  dünya tedbir olarak yatırımları kısmaya giderken, TC ve KKTC yatırımları sürdürerek en doğru tedbiri aldığını kaydetti.


On yıl önce KKTC'ye doğrudan hava seferlerinin sadece 4 noktadan yapıldığını oysa bugün 10 noktadan haftada yaklaşık 400 sefer yapıldığını kaydeden Yıldırım, Ercan Havalimanı'nın artık ihtiyaca cevap veremeyecek duruma geldiğini, Ercan'ın gelecek 25-30 yıla hitap edecek şekilde yeniden tasarlanmasının gerektiğini vurguladı.


Yıldırım, Ercan Havaalanı'nın işletmesinin devrini ise  "Kuzey Kıbrıs'ın dünyaya açılan projesi" olarak nitelendirdi.


Ercan için yapılan işbirliğinin kamu-özel ortaklığının en güzel örneği olduğunu kaydeden Yıldırım, Ercan'ın özelleştirilmesi ile 100 milyon TL'lik yekün bir de gelir edildiğini, bunun imar çalışmaları için önemli bir kaynak olduğunu ifade etti.


Güney Kıbrıs yetkililerinin zaman zaman KKTC'nin hava sahasının emniyetsiz olduğu yönünde iddialarda bulunduğunu anımsatan Yıldırm, dünyadaki en gelişmiş hava seyrü sefer siteminin KKTC'de olduğunu vurguladı.


Yıldrım, "KKTC nice badirelerden geçerek bu günlere geldi. Bundan sonra da önünü kimse tıkayamayacaktır. Bu medeniyet, bu kalkınma yarışında emin adımlarla anavatan Türkiye ile kol kola omuz omuza kalkınma ve uygarlık mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerdir" şeklinde konuştu.


TC ile KKTC işbirliğinin sadece parasal olmadığını vurgulayan Yıldırım, TC KKTC ilişkilerinin  ülkede yatırımların daha da artması için yeni mekanizmaların oluşturulduğu kapsamlı işbirliğine dönüştüğünü kaydetti.


Gelecek üç yıl için desteklerin yüzde 27 arttırıldığını kaydeden Yıldırım, yatırımlara 700 milyon üzerinde kaynak ayrıldığını, reel sektöre 300 milyon tahsis edildiğini ifade etti.


Yıldırım, "Görüldüğü gibi, amaç Türkiye ile KKTC'de kalkınmayı eş zamanlı gerçekleştirmektir" dedi.


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de yaptığı  konuşmada, ilk kez 4 yolun temelinin atılacağına işaret ederek,  bir ülkenin altyapısının gelişmişliğinin o ülkenin gelişmişliğinin göstergesi olduğunu belirtti.


Bakanlığının yürüttüğü çalımlar arasında yer alan Ercan Havalimanı'nın işletmesinin 25 yıllığına özel bir şirkete verilmesi ile ilgili olarak Saner, "Bence, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan en önemli özelleştirme çalışmalarından bir tanesi olmuştur" dedi.


Trafik kazalarını en aza indirgeme çalışmalarının devam ettiğine de işaret eden Saner, yol çalışmaları programında 13 adet alt ve üst geçidin yapılmasının planlandığını ifade etti.


SIĞINMALI KAVŞAK SİSTEMİNE SON


İskele-Gazimağusa bölünmüş yolunun KKTC'deki "Standardı en yüksek ana yol" olduğunu kaydeden Saner, sığınmalı kavşak uygulamasını durdurduklarını ve artık çember, alt ve üst geçit yapılacağını anlattı.


İskele-Gazimağusa yolunun 20 milyon TL'ye mal olduğunu ifade eden Saner, (New Jearsey tarzı) beton korkuluk, aydınlatma ve peyzajı tamamlanmış ülkedeki  tek bölünmüş yol olduğunu kaydetti.


Yeni yapılacak bölünmüş yolların artık İskele-Gazimağusa bölünmüş yol düzeyinde olacağını da belirten Saner, 2010'da 124 km olan bölünmüş yolların bugün 187 kilometreye,  36 kilometre olan aydınlatılmış yolların 86 kilometreye çıkartıldığını vurguladı.


2006'da 18.5, 2007'de 8.3, 2008'de 3.5, 2009'da 8.7, 2010'da 8.9 milyon TL yatırım yapılan karayollarına, 2011'de 35, 2012'de ise 115 milyon TL yatırım yapıldığını vurgulayan Saner, trafik kazalarında 2005'de 64, 2006'da 48, 2007'de 46,  2008'de 48, 2009'da 44, 2010 ve 2011'de 42 kişi hayatını yitirirken 2012'de bunun 24'de düştüğünü ifade etti.


Saner, "İlk kez KKTC tarihinde ölümlü trafik kazaları AB standartlarının altına inmiştir" dedi.


TC yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür eden Saner, gençlere daha sorumlu araç kullanma çağrısında bulundu.


Saner Karayolları Dairesi'nin daha iyi hizmet verebilmesi için, TC'nin KKTC'ye 5 iş aracı hibe ettiğini de sözlerine ekledi.


(ID/KAR) FOTOĞRAFLI


 
18 Şubat 2013 Pazartesi 19:09
Okunma: 1023
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu