Ana Sayfa » Kıbrıs » GAZİMAĞUSA’NIN KURTULUŞUNUN 40. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

GAZİMAĞUSA’NIN KURTULUŞUNUN 40. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Rum tarafı isteklerini makul bir noktaya getirse sonuç alacağız ama bir türlü yanaşmıyorlar” dedi.

 
 
GAZİMAĞUSA’NIN KURTULUŞUNUN 40. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının anlaşmaya yanaşmamasının nedenlerine değinerek,  Rumların 1974 Barış Harekatı ile ortaya çıkan coğrafyayı kabul etmediğini,  Türk tarafının ortaya koyduğu yol haritasına yanıt vermeye yanaşmadığını ifade etti.

“Maraş Güzelyurt, Karpaz, Güney Mesarya dahil” neredeyse topraklarımızın yarısını talep ediyorlar” diyen Eroğlu,  Rumların önerilerine akıl, mantık, uluslar arası uygulamalar, hukuk ve insan hakları çerçevesinde barışçı anlayışla gereken yanıtların verilmekte olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devletin kıymetinin iyi bilinmesini isteyerek “Devlet çatımız; bizim için egemenlik, güvenlik özgürlük demektir” dedi.
Gazimağusa’nın kurtuluşunun 40’ıncı yıl dönümü Zafer Anıtı önü ve Polat Paşa Bulvarı’nda düzenlenen törenlerle kutlandı.

Polat Paşa Bulvarı’ndaki törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt ve 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul da katıldı.

TÖRENLER

Zafer Anıtı önünde saat 17.30’da yer alan ilk törende protokol sırasına göre anıta çelenkler konularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Polat Paşa Bulvarı’nda saat 18.00’de yer alan ikinci tören ise  Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Bozkurt ve  Belediye Başkanı  Arter’in  birlikte  halkı selamlamalarıyla başladı.

İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşma yaptı.

Tören, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ayşe Özalkan’ın Kıbrıs Destanı adlı şiiri okumasının ardından Gazimağusa 4. Alay Komutanlığı  mensuplarından Piyade Üsteğmen Ozan Bağırsakçı ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşması ve tören geçişi ile sona erdi.

“MAĞUSA BOŞUNA GAZİMAĞUSA OLMADI”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada,  bugünün; direnen , teslim olmayan Mağusa’nın özgürlükle, huzur ve güven ortamı ile buluştuğu gün olduğunu belirterek, “Mağusa durduk yerde Gazimağusa olmadı.Hiç kimse bu unvanı küçümsemesin, yaşananları yanlış yansıtmasın” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Barış Harekatı’nın başlangıcından 15 Ağustos 1974 kurtuluş gününe dek Gazimağusa’da özveriye, vatan sevgisine dayalı, efsanevi bir direniş sergilendiğini vurgulayarak, “Aşımızı bölüştük, aç susuz kaldık ama kalenin mazgallarında direndik” dedi.

Yıllarca en yakınlarını özgürlük için şehit verdiklerini kaydeden Eroğlu,  Mağusalı bir avuç mücahidin  tüm halkla birlikte direnerek  Rum’u surların içine sokmadığını anlattı.

Gazimağusa ve diğer tüm yerleşim birimlerinde büyük gelişmeler olduğunu belirten Eroğlu, demokratik parlamenter sistem  içerisinde Türkiye ile kardeşçe, dostça, karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı ilişkilerle var olan sorunlar aşılarak  daha güzel günlere ulaşılacağını vurguladı.

“KKTC ORTADOĞU’DA EN HUZURLU ÜLKE”

Eroğlu, KKTC’nin ateş çemberine dönen Ortadoğu’da en huzurlu, en güvenli, geleceği parlak bir ülke olduğunu belirterek, “1974 Mutlu Barış Harekatı ile oluşan coğrafyada bir devlet kurduk. Bunun kıymetini iyi bilmeliyiz. Devlet çatımız;  bizim için egemenlik, güvenlik, özgürlük demektir” diye konuştu.

Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta bir antlaşma olması için üzerlerine  düşeni yaptıklarını söyleyen Eroğlu, “Rum tarafı isteklerini makul bir noktaya getirse sonuç alacağız ama bir türlü yanaşmıyorlar.1963 yılında silah zoru ile gasp ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin imkânlarından vazgeçmek istemiyorlar” dedi.

Rum Lider Anastasiadis’in 2013 yılı şubat ayında başkanlık seçimini kazanmasıyla birlikte başlayan yeni süreci özetleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:

“Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Sayın Joseph Biden’ın Kıbrıs ziyareti sırasında yeni bir ortak açıklama daha yaptık. Açıklamaları yaptık ama ne yazık ki süreç sonuç alıcı bir şekilde ilerlemiyor.Rum tarafı bizim ortaya koyduğumuz yol haritasına yanıt vermeye yanaşmıyor.

Biz, ‘geliniz önerilerimizi ortaya koyduktan sonra bir takvim çerçevesinde sonuca gidelim ve gelecek yılın ilk aylarında referandum yapalım’ derken onlar işi oyalamaya çalışıyor, peşin dayatmalar yapmaya  ön şartlar ileri sürmeye çalışıyor”.

Eroğlu,  Kıbrıs Türk halkının  1974 öncesine dönüş anlamına gelecek bir dayatmaya adı ne olursa olsun ve hangi baskı ile dayatılmaya çalışılırsa çalışılsın “evet” demeyeceğini vurguladı.

“ÖNERİLERİ BEKLENTİLERİMİZDEN UZAK”

Kıbrıs Türkü’nün nasıl bir antlaşma ile mutlu olabileceğinin ve sorun yaşamayacağının belli olduğunu söyleyen Eroğlu,  “Bize yeni sundukları önerilerin bizim beklentilerimizi karşılamakla uzaktan,  yakından alakası yoktur” dedi.

Eroğlu, Rum tarafının   Barış Harekatı ile ortaya çıkan coğrafyayı kabul etmediğini;

Maraş, Güzelyurt, Karpaz ve  Güney Mesarya dahil neredeyse toprakların yarısını talep ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “İşi, ‘sizi yeniden Kıbrıs Cumhuriyeti’nin içine alıp ortaklığımızı canlandıracağız,Dünya ile buluşacaksınız ve bununla yetineceksiniz’ demeye getiriyorlar” diye konuştu.

Rum tarafının taleplerini sıralayan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bize göre Avrupa Birliği’ni öne sürerek iki bölgeliliği önce sulandırmak, sonra da yok etmek peşindedirler.

Yeni bir ortaklık devleti kurulmasını istemiyor, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamını dolayısı ile bir gün herhangi bir sorun yaşanırsa yeniden 1964’teki gibi her şeyi kendilerinin sahipleneceği bir konjonktür oluşmasını hedefliyorlar.

Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisini asla kabul etmiyorlar. Bir kısım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşını istemiyorlar ve bize bunları yaptığımız Anayasa ve yasaları yok sayarak dışlamamızı önerme cesaretini gösteriyorlar.

Ancak kimse merak etmesin Rumların bu önerilerine akıl, mantık uluslararası uygulamalar ve hukuk, insan hakları Çerçevesinde barışçı bir anlayışla gereken yanıtlar verilmektedir, verilecektir”.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir sonuç almak için çalıştıklarını ancak,  Rumların Kıbrıs Türk halkının  haklarını  yok saymalarına, ambargo altında tutmayı sürdürmelerine de seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Eroğlu, günü geldikçe gereken adımların  uyum içinde ve halkla paylaşılarak, halkın ve  Meclis’in onayı alınarak atılacağını söyledi.

Eroğlu, Gazimağusalıların kurtuluş gününü kutlayarak konuşmasını tamamladı.

ARTER

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de konuşmasında 1963-1974 arasındaki Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin önsözünün Erenköy Direnişi, son sözünün ise  Gazimağusa’nın kurtuluşu olduğunu ifade etti.
Arter,  bir avuç Kıbrıs Türkü’nün TMT önderliğinde örgütlendiğini, tüm halkın da gücü nispetinde mücadeleye katıldığını belirterek, Gazimağusa’da verilen mücadelede Canbulat Radyosu’nun önemine işaret etti.

Kent halkının gösterdiği direniş sonrasında Mağusa’nın  haklı olarak “gazilik” unvanını elde ettiğini söyleyen Arter “Bize düşen görev; tüm kurumlarıyla birlikte devlete sahip çıkmak ve çok çalışmak” dedi.

BAĞIRSAKÇI

Piyade Üsteğmen Ozan Bağırsakçı da, 15 Ağustos 1974 tarihinin; Mücahit ile Mehmetçik’in sırt sırta verdiğinde neleri başarabileceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bağırsakçı, Gazimağusa halkı, Mehmetçik ve Mücahit’in Gazimağusa’da destansı bir direniş sergileyerek Mağusa’nın ilelebet Türk yurdu olarak kalmasını sağladıklarını ifade etti.

Bağırsakçı; “Bize düşen görev atalarımızın çizdiği yoldan ayrılmamak, her karış toprağın kıymetini bilerek vatan topraklarının Türk yurdu olarak  kalmasını sağlamak” dedi.

 
16 Ağustos 2014 Cumartesi 14:21
Okunma: 1015
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu