Ana Sayfa » Kıbrıs » Gelecek yıl 75 milyon tonluk su geliyor

Gelecek yıl 75 milyon tonluk su geliyor

Başbakan Küçük, "Bugün musluklarımızdan akan su kalitesiz bir sudur. İçme suyu olarak kullanılması mümkün değil.Türkiye'den gelecek yılda 75 milyon tonluk suyun yarısı içme-kullanma suyu, diğer yarısı ise sulu tarımda kullanılacak."

 
 
Gelecek yıl 75 milyon tonluk su geliyor
Başbakan İrsen Küçük, "asrın projesi" olarak nitelediği Türkiye'den borularla su getirilmesi projesinin hayata geçmesiyle KKTC'nin su sorununun tarihe karışacağını vurguladı. "Bugün musluklarımızdan akan  su kalitesiz bir sudur. İçme suyu olarak kullanılması mümkün değil" diyen Küçük, Türkiye'den gelecek yılda 75 milyon tonluk suyun yarısının içme-kullanma suyu, diğer yarısının ise sulu tarımda kullanılacağını kaydetti.

Başbakan Küçük, "Hayalden Gerçeğe: Asrın Projesi-Hayal Gerçeğe Dönüşüyor; Asrın Projesine adım adım" konulu basın toplantısında, su projesiyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgiler aktardı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu'nun da projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu basın toplantısında suyun Türkiye'den KKTC'ye getirilmesinde izlenecek yolla ilgili görsel sunum  da yapıldı.

Lefkoşa Merit Otel'de yer alan ve bazı bakanların da katıldığı basın toplantısında, YDÜ Rektör Yardımcısı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş da teknik bir sunum gerçekleştirdi.

BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ÜLKEYE YENİ BİR HAYAT VERME UĞRAŞINDAYIZ"

Başbakan İrsen Küçük, ülkenin yağış ortalamalarının düşük  olduğu ve zaman zaman kuraklıkla karşı karşıya kalındığını dolayısıyla mevcut kıt kaynakların artırılması konusunda yıllardır arayış içinde olunduğunu anımsatarak başladığı konuşmasında, geçmiş yıllarda yapılan bazı çalışmaları hatırlattı.

Güzelyurt'ta derivasyon projesi gibi birçok su projeleri geliştirdiklerini, gölet inşaatı yönünde girişimleri olduğunu, yeni göletler yanında mevcutların bakımlarının yapıldığını ve yeni sulama sistemleri geliştirdiklerini anlatan Küçük, tuzlanmaya karşı da mücadele edildiğini kaydetti.

Suyun önemini vurgulayan Başbakan Küçük, kendisi için suyun ayrıca özel bir önemi  olduğunu ve bu konunun kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük,  bu konudaki çalışmaların Tarım Bakanlığı ve ilgili teknik personel yanında üniversitelerin de katkıları ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile  Türkiye Devlet Su İşleri teknik ekipleriyle işbirliği içinde yürütüldüğünü belirtti.

Küçük, "Anamur Dragon Çayı'ndan getirilecek suyla ülkemize yeni bir hayat vermek uğraşı içerisindeyiz" dedi ve bu hayalin gerçeğe dönüşme aşamasında olduğunu, KKTC'nin su sorununun tarihe karışacağını söyledi.

"MUSLUKLARDAN AKAN SU KALİTESİZ..."

"Bugün musluklarımızdan akan  su kalitesiz bir sudur. Kullanım suyu olarak veriliyor. İçme suyu olarak kullanılması mümkün değil" diyen Küçük, Türkiye'den gelecek yılda 75 milyon tonluk suyun yarısının içme-kullanma suyu, diğer yarısının ise sulu tarımda kullanılacağını kaydetti ve bu suyun tüm yerleşim birimlerine götürülmesi için teknik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

İçme ve kullanımdan arta kalacak suyun tarımda kullanılacağını ve böylelikle mevcut sulu ziraat alanlarının yarısı kadar daha bir alanın sulanma imkanı doğacağını anlatan Küçük, bu sulamanın çok daha kaliteli bir suyla yapılacak olmasının da ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Su projesinin 450 milyon dolarlık büyük bir proje olduğuna dikkat çeken Küçük, temeli 7 Mart 2011'de Türkiye'de atılan projenin, planlanandan 1 yıl önce  7 Mart 2014'te tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Başbakan Küçük, Anamur'da  kara boyunca yaklaşık 30 kilometrelik alanda boru döşemelerinin devam edeceği, 80 kilometrelik deniz geçişinde de gerekli hatların oluşturulmasıyla su taşınmasının gerçekleştirilmiş  olacağını anlattı.

Küçük, Geçitköy Göleti'nin de 26.5 milyon metreküplük depolama alanı oluşturacak baraj inşası için ihale çalışmalarının sonuçlandırılmak üzere olduğunu kaydetti.

EKONOMİYE VE BARIŞA KATKISI ...

Başbakan Küçük, böyle bir suyun gerek KKTC ekonomisinin gelişmesi ve gerekse bir anlaşmaya yardımcı olabileceği düşüncesinde olduklarına işaret ederek Rum tarafında da seslendi.

Türkiye'nin imkanları çok geniş bir ülke olduğuna işaret ederek Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın,  suyun miktarının artırılabileceği ve adanın tümüne yönelik su sağlanacağı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan Küçük, Güney Kıbrıs'ın da Türkiye'den gelecek sudan faydalanabileceğini kaydetti.

"BARIŞ SUYU OLSUN..."

Bu suyun ülkeye  barış suyu olması temennisinde bulunan Başbakan Küçük, projeye katkı koyan ve koyacak olan herkese teşekkür etti.

Başbakan, Türkiye Başbakanı'na ve hükümetine de bu imkanı sağladıkları ve bu proje için ek kaynak ayırdıkları için ayrıca teşekkür etti.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da, "asrın projesi gerçek oluyor" sözleriyle başladığı  konuşmasında, Türkiye'den borularla su getirme projesinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetlerinin de, KKTC'nin de hep gündeminde  yer aldığını anımsattı.

Amcaoğlu, "Gelinen son aşamada projeyi hayalden, düşünceden gerçeğe dönüştürme yönünde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan güçlü  bir irade ortaya koyarken ülkemizde de Sayın Başbakanımız İrsen Küçük'ün de bu konuda ne gerekiyorsa yapılması talimatları ile artık proje kağıt üstünden elle tutulur, somut hale getirilmiştir" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Orman ve  Su İşleri Bakanlığı ile KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın işbirliğinde çalışmaların hızlandırıldığını ve  7 Mart 2014'de Alaköprü Barajı'ndan suyun boruyla KKTC'ye taşınması için çalışmalara başlandığını anlatan Amcaoğlu, projenin hayata geçmesiyle etkilerinin uzun vadede daha iyi hissedileceğini kaydetti.

Amcaoğlu şöyle konuştu:

"Sadece adada yaşayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkını değil doğacak sonuçları bakımından yakın coğrafyamızdaki tüm insanları da etkileyecek büyüklükte bir proje. Bu nedenle, böylesi önemli ve uzun soluklu bir projeyi gerçeğe dönüştürmek için ne gerekiyorsa yapmak için canla başla çalışmaktayız."

Suyun özlenen anlaşmaya da katkı sağlayabileceği inancını dile getiren Amcaoğlu,"Anlaşılacağı gibi Türkiye'den gelecek su sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bolluk, bereket ve ekonomik özgürlük getirmekle kalmayacak, Kıbrıs konusundaki görüşmelerde sona yaklaşıldığı bu günlerde çözümünde anahtarı olabilecektir" dedi.

Başta Bakanlığına bağlı dairelerde, tüm ekipleriyle çalışmalarını sürdürürken bu çalışmalar esnasında devletin diğer kurumlarıyla da işbirliğine büyük önem verdiklerini anlatan Amcaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hayalden gerçeğe dönüşen bu projenin tüm ayrıntılarıyla 2014 yazından önce tamamlanarak hayata geçeceği güne duyduğumuz özlem ve heyecanı bir kez daha vurgulayarak, projeye katkı koyan herkese teşekkürlerimi sunarım."

GÖKÇEKUŞ

YDÜ Rektör Yardımcısı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş da sunumunda,  su konusu ve projeyle ilgili ayrıntılı teknik  bilgi aktardı.

Ülkenin iklim şartları ve su konusundaki özellikleri ile yapısını anlatarak suyun önemine ve bu alandaki ihtiyaca vurgu yapan Gökçekuş, Türkiye'den getirilecek suyun ülkeye yayılması ve verimli kullanımı konusunda yapılması gerekenler konusunda da ayrıntılı veriler sundu.

Gökçekuş, suyun doğru ve tasarruflu kullanılması konusunda çocuklardan başlanarak toplumun bilinçlendirilmesinin de gerekli olduğunu kaydetti.  
12 Ocak 2012 Perşembe 00:45
Okunma: 638
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu